Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Reflektory Helli nagrodzone

Reflektory Helli nagrodzone

Producent części i podzespołów samochodowych Hella KGaA Hueck& Co. uhonorowany został prestiżową nagrodą za innowacyjność przyznaną przez hiszpańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych STA podczas salonu samochodowego w Barcelonie.

Reflektory Helli nagrodzone

Wyróżniony produkt to prototyp reflektora z zastosowaniem diod (LED), który po raz pierwszy pokazany został opinii publicznej w marcu br. Międzynarodowe jury wybrało ofertę firmy Hella spośród 87 przedstawionych do konkursu propozycji.

Wyrób Helli opracowany został we współpracy z Volkswagenem na bazie reflektora do Golfa 5. Prototyp wykonano w całości w przyszłościowej technologii LED, zarówno światła mijania, drogowe, kierunkowskazy, jak i światła do jazdy dziennej. W konstrukcji przeznaczonej do zainstalowania w aucie użyto pojedynczych diod, jak również ich specjalnie pogrupowanych wiązek. Diody wykorzystane jako źródło światła umożliwiają stworzenie reflektorów w całkiem nowych formach i układach.

Konstruktorzy prototypu, realizując swój pomysł, mieli również na myśli wykonanie reflektorów o znacznie dłuższej żywotności niż stosowane dzisiaj, a także o zmniejszonej do minimum awaryjności. W teście porównawczym strumienia świetlnego świateł pozycyjnych nagrodzony reflektor uzyskał wynik 1000 lm (lumenów), podobnie jak reflektor ksenonowy.

Urządzenie będzie instalowane w samochodach seryjnych najprawdopodobniej od roku 2008. Zgodnie z obowiązującą za oceanem normą SAE, w Stanach Zjednoczonych już dzisiaj dopuszczane są do ruchu auta wyposażone w reflektory, których główne światła wykonane zostały w technologii LED. W krajach UE takie rozwiązanie oczekiwane jest za trzy lata. Na razie dopuszczalne są konstrukcje diodowe w kierunkowskazach, światłach do jazdy dziennej i pozycyjnych.

Po raz pierwszy w samochodach seryjnych zastosowano białe diody świetlne w reflektorach Audi A8 W12 w roku 2003. Chodziło wówczas o światła pozycyjne i do jazdy dziennej.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jakie samochody kupują Polacy?
Jakie samochody kupują Polacy?
Najnowsze wyniki badania „AUTOwybory Polaków” nie pozostawiają złudzeń. Ponad trzy czwarte Polaków kupuje samochody z rynku wtórnego. I nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie cokolwiek zmieniło się w tym temacie.