mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rękawica dla mechaników od GM i NASA

Rękawica dla mechaników od GM i NASA

General Motors wspólnie z NASA opracował rękawicę, która ułatwi wykonywanie czynności nie tylko astronautom, ale ma pomóc również mechanikom samochodowym w pracach naprawczych i m.in. zminimalizować ryzyko wypadku przy pracy.

Rękawica dla mechaników od GM i NASA
Zrobotyzowana rękawica R2 jest używana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Projekt GM i NASA jest rozwijany od 2007 roku i zakładał opracowanie robota (w tym wypadku rękawicy), która ułatwi pracę nie tylko astronautom ale i pracownikom warsztatów i fabryk na ziemi. R2 korzysta z  wielu czujników, siłowników i urządzeń, które można porównać do ścięgien i mięsni w ludzkiej dłoni.

Pracując wiele godzin trzeba włożyć wiele wysiłku w utrzymanie narzędzi w dłoniach. Zmęczenie może powodować, że narzędzie wypadnie nam z reki i spowoduje groźny wypadek przy pracy. Rękawica R2 pozwala na dłuższą prace bez zmęczenia stawów i mięśni ręki.  
Robo-Rękawica posiada siłowniki osadzone w górnej części rękawic, które zapewniają wsparcie palców przy chwytaniu. Czujniki ciśnieniowe wykrywają czy użytkownik chwyta narzędzie. Gdy pracownik chce złapać przedmiot syntetyczne ścięgna automatycznie powodują zamknięcie dłoni. Obecna prototypowa Robo-Rękawica waży około 2kg, a inżynierowie pracują nad trzecią generacją tego urządzenia, które ma być lżejsze.

Widać, że to początek czasów, w których ludzie będą korzystać nie tylko z rękawic, ale i być może całych zrobotyzowanych kombinezonów. Wizje z filmów science-fiction stają się powoli bardzo realne.
Tematy w artykule: General Motors GM

Podobne wiadomości:

Cadillac oddzieli się od General Motors

Cadillac oddzieli się od General Motors

Aktualności 2015-08-14

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta autonomiczne

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta...

Aktualności 2016-03-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.