mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Renault pracuje nad ogniwami paliwowymi

Renault pracuje nad ogniwami paliwowymi

Koncern współpracuje z przodującymi w dziedzinie ogniw paliwowych firmami

Koncern Renault jest zaangażowany w działania na rzecz obniżania emisji gazów cieplarnianych i zużycia paliwa w pojazdach. Obecnie intensyfikuje prace nad ogniwami paliwowymi. Dzięki doświadczeniu nabytemu w latach 1992 - 2002 w toku realizowanych programów badawczych, Renault poszerza dziś swoją wiedzę we współpracy z przodującymi w tej dziedzinie firmami.

W celu rozwijania badań naukowych w dziedzinie ogniw paliwowych, koncern Renault podpisał porozumienie partnerskie z amerykańską firmą Nuvera, specjalizującą się w reformingu węglowodorów. Program dotyczy udoskonalenia technologii reformingu (umożliwiającej odzyskiwanie wodoru w czasie rzeczywistym z przewożonego paliwa), dostosowując ją do wymogów przemysłu samochodowego. Rozwiązanie proponowane przez firmę Nuvera wyróżnia się tym, że jest modułowe i wielopaliwowe. Dzięki temu można je wykorzystać do różnych paliw (benzyna, ON, gaz ziemny, gaz skroplony, etanol) i do różnych zastosowań (napęd główny, zwiększenie zasięgu lub dodatkowe źródło mocy APU – Auxiliary Power Unit). Specyfika tego rozwiązania pozwala również na wprowadzanie nowych technologii i wprowadzanie zmian w takim samym tempie, w jakim owe technologie będą się stawały dostępne.

Celem tego programu badawczego jest opracowanie do roku 2004 urządzenia do reformingu dostosowanego do wymogów przemysłu samochodowego.

We współpracy z 3M, Renault opracowuje najważniejszy element ogniwa paliwowego. Będący sercem całego ogniwa system MEA (Membrane Electrode Assembly) jest układem składającym się z membrany umieszczonej między dwiema elektrodami. Wyzwania związane z tym układem są niezwykle istotne: to w nim wytwarzana jest energia elektryczna i od niego zależy skuteczność całego ogniwa paliwowego (przypomnijmy, że ogniwo to składa się z szeregu pojedynczych ogniw, z których każde zawiera MEA).

Koncern 3M opracowuje układy MEA dla wszelkich zastosowań ogniw paliwowych od roku 1994. We współpracy z Renault firma ta prowadzi prace badawcze i opracowuje układy MEA dostosowane do wymogów przemysłu samochodowego, przewidziane do zastosowania w napędzie głównym i w APU.

Współpraca z TotalFinaElf zmierza do opracowania paliwa do ogniw paliwowych. Znajomość paliwa i technologii jego reformingu jest ważnym zagadnieniem przy opracowywaniu rozwiązań wykorzystujących ogniwa paliwowe. Prace prowadzone we współpracy z TotalFinaElf mają na celu zbadanie zachowania się ogniwa i całego systemu w zależności od składu paliwa oraz określenie wpływu jego składników na osiągi pojazdu. Analiza cyklu życia pozwoli również ocenić wpływ stosowania tego paliwa na środowisko, z uwzględnieniem całego łańcucha, od produkcji do dystrybucji. Prócz tego obydwaj partnerzy pracują nad weryfikacją stopnia opłacalności stosowania takiego paliwa.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.