mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Renault prezentuje nowy silnik F1

Renault prezentuje nowy silnik F1

Francuski producent od lat związany z „królową sportów motorowych” właśnie zaprezentował szczegóły techniczne dotyczące nowego silnika, który będzie napędzał bolidy w sezonie 2014. Jednostka trafi także do mistrzowskiego zespołu Infiniti Red Bull F1 Team.

Renault prezentuje nowy silnik F1
Jednostka została zbudowana w oparciu o nowe regulacje FIA dotyczące silników na sezon 2014. Po kilku latach przepisów zamrażających rozwój silników ciało czuwające nad Formułą 1 pozwoliło na zmiany określając pewne warunki. Oczywiście podczas sezonu nie będzie można modyfikować jednostek napędowych. W ciągu całego roku kierowca będzie miał do dyspozycji 5 silników. Użycie większej ilości będzie karane.

Całość zmian ma jeden cel, o którym w sporcie motorowym mówi się od dawna - obniżenie kosztów i lepsza ekologia. Nowy silnik to jednostka V6 o pojemności 1.6 litra wsparta turbosprężarką. Maksymalnie silnik kręci się do 15 000 obr./min. Minimalna waga tego silnika to 145 kg.Tegoroczne bolidy będą miały ograniczoną ilość paliwa na wyścig do 100 kg. W zeszłym roku było tego paliwa o 35% więcej. Również szybkość przepływu paliwa na godzinie została ograniczona 100 kg/h, tego ograniczenia silniki V8 nie miały. To sprawia, że bolidy podczas jednego okrążenia będą musiały korzystać z paliwa i energii elektrycznej dostępnej z KERSu.

Nowy silnik Renault wspiera jeszcze lepsza technologia znana w poprzednim sezonie jako KERS. MGU-K połączony jest z wałem korbowym, podczas hamowania odpowiada za odzyskiwanie energii kinetycznej. MGU-H z kolei jest połączony z turbosprężarką i działa jak generator, który pochłania energie cieplną z turbiny. Ta energia może potem być kierowana do MGU-K lub do akumulatorów, gdzie będzie przechowywana. Maksymalna moc układu elektrycznego to około 160 KM. Zaś sumaryczna moc całego układu będzie wynosić około 760 KM.

Nowy silnik Renault Energy F1-2014 będzie  pracował w bolidach Red Bulla, Lotusa, Toro Rosso oraz Caterhama.

Podobne wiadomości:

Renault Captur po faceliftingu - poznaj polskie ceny

Renault Captur po faceliftingu - poznaj...

Aktualności 2017-05-09

Miejski crossover Renault przeszedł lifting i właśnie wkracza do polskich salonów. Przy tej okazji poznaliśmy oficjalny, polski cennik. Auto będzie dostępne z czterema silnikami w pięciu wersjach wyposażenia.

Renault Koleos - znamy polskie ceny

Renault Koleos - znamy polskie ceny

Aktualności 2017-04-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV
Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV
Kilka tygodni temu Toyota zastrzegła znak towarowy TJ Cruiser. Wszystko wskazuje na to, że niebawem dołączy do gamy kolejny SUV. Pierwsze doniesienia mówią o wersji produkcyjnej konceptu FT-4X, który zadebiutował w Nowym Jorku.