mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Renault prezentuje nowy silnik F1

Renault prezentuje nowy silnik F1

Francuski producent od lat związany z „królową sportów motorowych” właśnie zaprezentował szczegóły techniczne dotyczące nowego silnika, który będzie napędzał bolidy w sezonie 2014. Jednostka trafi także do mistrzowskiego zespołu Infiniti Red Bull F1 Team.

Renault prezentuje nowy silnik F1
Jednostka została zbudowana w oparciu o nowe regulacje FIA dotyczące silników na sezon 2014. Po kilku latach przepisów zamrażających rozwój silników ciało czuwające nad Formułą 1 pozwoliło na zmiany określając pewne warunki. Oczywiście podczas sezonu nie będzie można modyfikować jednostek napędowych. W ciągu całego roku kierowca będzie miał do dyspozycji 5 silników. Użycie większej ilości będzie karane.

Całość zmian ma jeden cel, o którym w sporcie motorowym mówi się od dawna - obniżenie kosztów i lepsza ekologia. Nowy silnik to jednostka V6 o pojemności 1.6 litra wsparta turbosprężarką. Maksymalnie silnik kręci się do 15 000 obr./min. Minimalna waga tego silnika to 145 kg.Tegoroczne bolidy będą miały ograniczoną ilość paliwa na wyścig do 100 kg. W zeszłym roku było tego paliwa o 35% więcej. Również szybkość przepływu paliwa na godzinie została ograniczona 100 kg/h, tego ograniczenia silniki V8 nie miały. To sprawia, że bolidy podczas jednego okrążenia będą musiały korzystać z paliwa i energii elektrycznej dostępnej z KERSu.

Nowy silnik Renault wspiera jeszcze lepsza technologia znana w poprzednim sezonie jako KERS. MGU-K połączony jest z wałem korbowym, podczas hamowania odpowiada za odzyskiwanie energii kinetycznej. MGU-H z kolei jest połączony z turbosprężarką i działa jak generator, który pochłania energie cieplną z turbiny. Ta energia może potem być kierowana do MGU-K lub do akumulatorów, gdzie będzie przechowywana. Maksymalna moc układu elektrycznego to około 160 KM. Zaś sumaryczna moc całego układu będzie wynosić około 760 KM.

Nowy silnik Renault Energy F1-2014 będzie  pracował w bolidach Red Bulla, Lotusa, Toro Rosso oraz Caterhama.

Podobne wiadomości:

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Aktualności 2017-10-03

300 km/h w Ferrari F12 Berlinetta: na legalu!

auto motor i sport 0000-00-00

Kosmiczne auto, kosmiczne osiągi..., z których jednak legalnie nie da się korzystać w wielu miejscach. Chyba, że jest to niemiecka autostrada.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.