mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rewolucja Polaków, która zmniejszy spalanie i emisję

Rewolucja Polaków, która zmniejszy spalanie i emisję

To rozwiązanie może narobić sporo zamieszania w świecie motoryzacji. A przynajmniej tak się zapowiada. Trójka wynalazców z Opola zbudowała urządzenie, które zamontowane przy silniku samochodu zmniejsza jego zużycie paliwa, a przy tym redukuje emisję spalin.

Rewolucja Polaków, która zmniejszy spalanie i emisję
Urządzenie o nazwie SmogKiller to konstrukcja Piotra Kolasa, Emila Jacka Palszysa i Eryka Klisa. Tych trzech pasjonatów technologii i motoryzacji z Opola poświęciło kilka lat na zbudowanie urządzenia, które zamierzają teraz opatentować i wprowadzić na rynek. 

SmogKiller pozwoli na redukcję emisji spalin i zmniejszy zużycie paliwa. To jednak nie wszystko. Urządzenie dodatkowo może zwiększyć moment obrotowy silnika. Wszystko dzięki wprowadzeniu do komory spalania... wody. Jednak sprawa nie jest taka prosta, jak się wydaje. Urządzenie serwuje wodę w innym stanie skupienia, a w tym przypadku pod postacią pary. To pozwala na łączenie się jej z paliwem w komorze spalania. 

Żeby było to możliwe, potrzebne jest urządzenie o nazwie "egzoreaktor". Jego zadaniem jest dostarczenie do komory spalania mieszanki powietrzno-parowej. Dzięki reakcjom zachodzącym w urządzeniu zwiększa się sprawność silnika, gdyż woda dostarcza produkty mogące ulec spaleniu, a tym samym dodające energii. 

Jak twierdzą pomysłodawcy SmogKillera, podczas testów urządzenie pozwala osiągnąć oszczędność paliwa od 10 do 40 procent. Najwyższa redukcja emisji spalin osiągnęła 80 procent. Co ciekawe nie podwyższa się przy tym ilość innych szkodliwych substancji wydalanych podczas spalania. 

Urządzenie jest instalowane na zewnątrz silnika, dlatego będzie ono bardzo uniwersalne. Twórcy SmogKillera twierdzą, że nadaje się do każdego samochodu osobowego, ciężarowego, autobusu bez znaczenia czy jest on zasilany silnikiem benzynowym, wysokoprężnym lub gazem. Oczywiście może być także z sukcesem stosowane w autach używanych. Na początek wynalazcy zainstalowali je we własnych samochodach. 

Do momentu instalacji seryjnej jest jeszcze długa droga. Taki pojazd musiałby przejść proces homologacji. To z kolei wymaga wysokich nakładów na przeprowadzenie odpowiednich badań.

Przedstawiciele spółki Sindtech, która będzie produkować urządzenie zamierzają zwrócić się do różnych instytucji zajmujących się finansowaniem. Głównie chodzi o środki z pieniędzy unijnych na innowacje.

Tematy w artykule: spalanie emisja CO2

Podobne wiadomości:

Citroen i Peugeot będą podawać rzeczywiste spalanie

Citroen i Peugeot będą podawać rzeczywiste...

Aktualności 2016-03-09

Rekord Guinessa Hondy Civic w zużyciu paliwa

Rekord Guinessa Hondy Civic w zużyciu paliwa

Aktualności 2015-07-07

Komentuj:

jaren 2016-08-03

Tutaj jest ten artykuł http://strefa-moto.pl/eco-driving/

jaren 2016-08-03

Witam, ja trochę z innej beczki ale głównie pytanie jest o spalanie samochodu i jak to się ma do zdrowia. Ostatnio przeglądając internet natknąłem się na artykuł o eco drivngu chciałem tylko zapytać, czy jeśli będę jechał np. 50km/h na 5tym biegu, co w sumie jest w miarę jeszcze znośne dla mojego samochodu i silnika, ale podczas przyspieszania autko bardzo powoli się zbiera, wiadomo że to przez niskie obroty. Jednak moje pytanie jest takie, jaki ma to wpływ na zdrowie silnika? Czy wtedy się delikatnie niszczy czy wgl. mu to nie przeszkadza. Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam Jarek

~kozik 2016-07-25

nie chodzi o spalenie wody głąby tylko o efekt przegrzanej cieczy w której jest bardzo dużo tlenu jak i wodoru

~Konkin 2015-06-07

Pomysł ten nie jest nowością i zastosowany jest we wszystkich autach mających zawór EGR . Jako żródło pary wykorzystywane są spaliny które zawierają ponad 90 % pary ze spalonego paliwa . Zanim przystąpi się do wymyślania i ogłaszania jakiegoś nowinki warto najpierw rozeznać co już w danym temacie wymyślono .

~clex 2015-02-12

wody nie da się spalić 'bardziej' bo jest to jest już produkt spalania. podobnie jak np CO2. na razie wygląda to jak kolejna wersja 'magnetyzerów'. chyba, mówimy o 'wodzie energetycznej' naergetyzowanej przez Kaszpirowskiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.