mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rewolucyjna hybryda Citroena

Rewolucyjna hybryda Citroena

Citroen zamierza wejść szerzej w sektor samochodów z napędem hybrydowych. W tym celu wprowadza rewolucyjne wręcz rozwiązanie Hybrid Air, które wykorzystuje sprężone powietrze połączone z hydrauliką. w Genewie zaprezentowany zostanie prototypowy Citroen C3 Hybrid Air.

Rewolucyjna hybryda Citroena
Technologia Hybrid Air opiera się na połączeniu licznych dobrze sprawdzonych zespołów i technologii - silnik benzynowy PureTech, system magazynowania energii w formie sprężonego powietrza, zespół składający się z dwóch silników-pomp hydraulicznych i automatyczna skrzynia biegów wykorzystująca przekładnię planetarną.

System Hybrid Air, dzięki inteligentnemu systemowi sterowania elektronicznego, wybiera najlepszy z trzech dostępnych trybów - powietrzny, benzynowy oraz kombinowany. Ta optymalizacja wydajności energetycznej ma na celu zmniejszenie zużycia paliwa i najkorzystniejsze doładowanie sprężonego powietrza stanowiącego magazyn energii.

Tryb powietrzny działa on w identyczny sposób jak tryb ZEV samochodów hybrydowych. Silnik cieplny nie pracuje. Zgromadzona energia (sprężone powietrze) jest przekazywana na koła poprzez silniki hydrauliczne i skrzynię biegów. W zależności od napotkanego natężenia ruchu, 60 do 80% czasu jazdy w mieście będzie się odbywało w tym trybie. Maksymalne wykorzystanie opóźnień i hamowań pozwoli na skuteczne doładowanie zapasu sprężonego powietrza. Ten tryb jest aktywny aż do 70 km/godz.

W trybie benzynowym nie jest używana zgromadzona energia. Ten tryb jest zasadniczo używany poza obszarami miejskimi. Tu również, w czasie opóźnień i hamowań, następuje odzysk energii pozwalający na skuteczne i szybkie korzystanie z niej później.

Trzeci tryb (kombinacyjny) sumuje moce silnika cieplnego i napędu sprężonym powietrzem. Włącza się on szczególnie w czasie gwałtownego przyspieszania, ze szczególnie wyraźnym efektem Boost (moc całkowita aż do 90 kW), nadającym dynamikę porównywalną z napędem wyższej kategorii.

Zastosowany w Citroenie C3 VTi 82 system Hybrid Air pozwala na zredukowanie zużycia paliwa o jedną trzecią, aby osiągnąć rekordową wartość na poziomie 2,9 l/100 km w cyklu mieszanym, z emisją CO2 wynosząca zaledwie 69 g/km. W warunkach jazdy miejskiej, zużycia paliwa zmniejsza sie 45%. Wbudowanie technologii Hybrid Air nie ma wpływu na przestronność wnętrza, w tym na pojemność bagażnika. Wybór systemu opartego zasadniczo na mechanice upraszcza operacje obsługowe i ułatwia recykling po zakończeniu eksploatacji samochodu.

Technologia Hybrid Air może być w niedalekiej przyszłości łatwo zaadoptowana do innych modeli osobowych oraz lekkich aut dostawczych, szczególnie w segmencie B i C.


Sprawdź dostępne konfiguracje:

Citroen C3
Citroen C3
Cena podstawowa już od: 39 900 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy

Podobne wiadomości:

Citroen C4 Cactus - awangardowy crossover po face-liftingu

Citroen C4 Cactus - awangardowy crossover po...

Aktualności 2017-10-27

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Aktualności 2018-02-01

Komentuj:

Euroalkomat_pl 2014-11-13

Czyli także i droższy w obsłudze czy serwisowaniu tak? Jeżeli ktoś ma wiedzę na ten temat to bardzo proszę o opinię,tak nawet z czystej ciekawości jak to sprawdza się w praktyce.

~Sly 2014-10-11

Dokładnie ;) Powalająca jest wiedza "redaktorów" Od kiedy to zbiorniki sprężonego powietrza napełniane są przez pompy hydrauliczne :d Najśmieszniejsze jest to że wszystkie portale piszące o Hybrid Air powielają ten błąd.... Czyli "wiedza" {piszących} artykuły polega na umiejętnym wykorzystaniu [KOPIUJ---WKLEJ]. Wypadałoby wykorzystać zanikający organ jakim jest mózg :D

~robin 2013-02-21

Nie HYDRAULICZNY tylko PNEUMATYCZNY - trzeba tłumaczyć z głową ...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.