mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rewolucyjne LEDy od Opla

Rewolucyjne LEDy od Opla

Inżynierowie Opla pracują nad reflektorami, które odmienią na zawsze technologię oświetlenia w samochodach. Są to lampy typu LED martix, które pozwolą na jazdę na długich światłach bez oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka.

Rewolucyjne LEDy od Opla

Opel jest pierwszym producentem samochodów, który testuje w warunkach drogowych nowatorską technologię. Podczas gdy pierwsze prototypy jeżdżą po niemieckich drogach my zapoznamy się bliżej z wdrażaną technologią.

W dużym skrócie technologia matrix będzie polegać na tym, że do oświetlenia drogi w nocy wykorzystywane będą tzw. światła drogowe zamiast świateł mijania. Z tą różnicą, że wiązka będzie dostosowywana tak by nie oślepiać jadących z naprzeciwka, a tym samym dawać jak największy zasięg oświetlenia. Dzięki temu kierowca mając większe pole widzenia będzie mógł poruszać się w bardziej bezpieczny sposób, a pokonywanie drogi nocą nie będzie tak męczące jak dotychczas.

Marka Opel jako pierwsza wprowadziła do powszechnego użytku system AFL, czyli połączenie świateł ksenonowych z doświetlaniem zakrętów w 2002 roku. Teraz firma zamierza wprowadzić rewolucję w kwestii oświetlenia podczas jazdy nocnej.

 


Lampy typu matrix współpracują z kamerą umieszczoną na przedniej szybie i w lusterku wstecznym. Jak tylko czujnik wykryje, że z naprzeciwka nadjeżdża inny samochód, system wyłącza część diod i pozostawia tylko te, które będą potrzebne by oświetlić resztę drogi. Oba reflektory są zbudowane z czterech segmentów świetlnych. Każdy z nich z kolei jest wyposażony w cztery źródła światła działające zupełnie niezależnie. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie kilkuset kombinacji do oświetlania drogi.

Jak zwykle poza większym komfortem dla kierowcy idzie też o zmniejszenie zużycia energii. Reflektor wyposażony w diody LED zużywa sporo mniej energii niż lampy konwencjonalne. W stosunku do lamp halogenowych zużywa o połowę mniej energii.

Póki co system jest w fazie intensywnych testów. Opel planuje wprowadzić go do swoich modeli dopiero za 2-3 lata.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel LED swiatla LED

Podobne wiadomości:

Opel Crossland X – znamy polskie ceny

Opel Crossland X – znamy polskie ceny

Aktualności 2017-03-20

Opel Insignia Country Tourer w polskich salonach - ile kosztuje?

Opel Insignia Country Tourer w polskich...

Aktualności 2017-08-06

Komentuj:

~kerowca 2012-04-06

Rozwiązanie może efektowne. Ale dodawanie kolejnych wodotrysków jest bardziej w interesie producenta niż kierowcy. To będzie kolejny system, który trzeba będzie serwisować, regulować, naprawiać. Jednym słowem kolejna kasa do zarobienia.

~AFL 2012-04-05

AFL z opla rewelacja ciekawe jak matrix wyjdzie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando