mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rewolucyjne LEDy od Opla

Rewolucyjne LEDy od Opla

Inżynierowie Opla pracują nad reflektorami, które odmienią na zawsze technologię oświetlenia w samochodach. Są to lampy typu LED martix, które pozwolą na jazdę na długich światłach bez oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka.

Rewolucyjne LEDy od Opla

Opel jest pierwszym producentem samochodów, który testuje w warunkach drogowych nowatorską technologię. Podczas gdy pierwsze prototypy jeżdżą po niemieckich drogach my zapoznamy się bliżej z wdrażaną technologią.

W dużym skrócie technologia matrix będzie polegać na tym, że do oświetlenia drogi w nocy wykorzystywane będą tzw. światła drogowe zamiast świateł mijania. Z tą różnicą, że wiązka będzie dostosowywana tak by nie oślepiać jadących z naprzeciwka, a tym samym dawać jak największy zasięg oświetlenia. Dzięki temu kierowca mając większe pole widzenia będzie mógł poruszać się w bardziej bezpieczny sposób, a pokonywanie drogi nocą nie będzie tak męczące jak dotychczas.

Marka Opel jako pierwsza wprowadziła do powszechnego użytku system AFL, czyli połączenie świateł ksenonowych z doświetlaniem zakrętów w 2002 roku. Teraz firma zamierza wprowadzić rewolucję w kwestii oświetlenia podczas jazdy nocnej.

 


Lampy typu matrix współpracują z kamerą umieszczoną na przedniej szybie i w lusterku wstecznym. Jak tylko czujnik wykryje, że z naprzeciwka nadjeżdża inny samochód, system wyłącza część diod i pozostawia tylko te, które będą potrzebne by oświetlić resztę drogi. Oba reflektory są zbudowane z czterech segmentów świetlnych. Każdy z nich z kolei jest wyposażony w cztery źródła światła działające zupełnie niezależnie. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie kilkuset kombinacji do oświetlania drogi.

Jak zwykle poza większym komfortem dla kierowcy idzie też o zmniejszenie zużycia energii. Reflektor wyposażony w diody LED zużywa sporo mniej energii niż lampy konwencjonalne. W stosunku do lamp halogenowych zużywa o połowę mniej energii.

Póki co system jest w fazie intensywnych testów. Opel planuje wprowadzić go do swoich modeli dopiero za 2-3 lata.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel LED swiatla LED

Podobne wiadomości:

Mini-Opel nazywa się Adam

auto motor i sport 0000-00-00

Opel Adam i odpadający dach

Opel Adam i odpadający dach

Aktualności 2017-07-27

Komentuj:

~kerowca 2012-04-06

Rozwiązanie może efektowne. Ale dodawanie kolejnych wodotrysków jest bardziej w interesie producenta niż kierowcy. To będzie kolejny system, który trzeba będzie serwisować, regulować, naprawiać. Jednym słowem kolejna kasa do zarobienia.

~AFL 2012-04-05

AFL z opla rewelacja ciekawe jak matrix wyjdzie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.