mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Riversimple Rasa - 480 km na wodorze

Riversimple Rasa - 480 km na wodorze

Na motoryzacyjnej mapie pojawia się nowy producent. Jest to walijska firma Riversimple, która zamierza wprowadzić na rynek kompaktowy model zasilany wodorem.

Riversimple Rasa - 480 km na wodorze
Firma zaprezentowała właśnie swój najnowszy model Rasa. Jest do dwuosobowy pojazd zasilany przy pomocy wodoru. Zanim trafi na rynek minie jeszcze trochę czasu. Na razie samochód otrzymał pozwolenie na roczne testy na europejskich drogach.

Riversimple Rasa powstał na podwoziu zbudowanym z włókna węglowego i cały jest zbudowany z lekkich komponentów, dzięki czemu jego masa całkowita wynosi zaledwie 580 kg. Zamontowano w nim ogniwo paliwowe o mocy 8,5 kW, co daje w przeliczeniu jakieś 11 KM. Dodatkowo samochód został wyposażony w superkondensatory, które będą zbierać energię z hamowania i zamieniać ją w prąd, który zasili silnik elektryczny.

Producent podaje, że wystarczy 1,5 kg wodoru żeby samochód mógł przejechać 482 km. Całkiem niezły wynik, zważywszy na to, że infrastruktura do tankowania wodoru w praktyce jeszcze nie istnieje.

Firma otrzymała wsparcie od walijskiego rządu w wysokości 2 milionów funtów. Na początek powstanie dwadzieścia prototypów, które przez następne dwa lata będą przechodziły intensywne testy i proces homologacji.
Tematy w artykule: wodór

Podobne wiadomości:

Honda FCV: Wodorowy rywal Toyoty

Honda FCV: Wodorowy rywal Toyoty

Premiery 2015-10-01

Toyota dzieli się swoimi patentami

Toyota dzieli się swoimi patentami

Aktualności 2015-01-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.