mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Roślinna tapicerka Hondy

Roślinna tapicerka Hondy

Podczas Wystawy Wyposażenia Samochodowego (JSAE), w dniach 24-26 maja w Jokohamie, Honda zaprezentowała nową bio-tkaninę, która ma być wykorzystywana do produkcji obić drzwi, sufitu oraz siedzeń.

Roślinna tapicerka Hondy
Nową tkaninę opartą na surowcu roślinnym cechuje wysoka trwałość i odporność na działanie promieni słonecznych. Nowa bio-tkanina równoważy występującą podczas spalania produktów emisję dwutlenku węgla, absorpcją tego gazu w czasie wzrostu roślin wykorzystywanych jako surowiec do jej produkcji. Tkaniny naturalne nie były dotychczas wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji masowej, ze względu na ich ograniczoną trwałość i kwestie natury estetycznej.
 
Inżynierom i naukowcom Hondy udało się wyeliminować te wszystkie ułomności i stworzyć tkaninę jak najbardziej odpowiednią do pokrycia powierzchni wnętrza kabiny pojazdu - miękką, gładką, trwałą i nie podatną na działanie promieni słonecznych. Nawet po długotrwałym użytkowaniu jej kolory nie blakną. Nowy materiał może być wykorzystany jako tkanina obiciowa do siedzeń, wewnętrznych powierzchni drzwi i sufitu. Nadaje się też doskonale do produkcji dywaników. Honda wprowadzać będzie początkowo swój najnowszy produkt w pojazdach wyposażonych w ogniwa paliwowe. Ich debiut rynkowy nastąpi w ciągu trzech lat. Następnie, począwszy od roku 2009, nowy produkt pojawiać się będzie w kolejnych modelach Hondy.
 
Podstawowym składnikiem bio-tkaniny jest poliester PPT (tereftalan polipropylenowy). PPT powstaje w wyniku polimeryzacji 1-3PDO (propanediol), który wytwarzany jest z kukurydzy i ropopochodnego kwasu tereftalanowego. Dla poprawy trwałości zastosowano tkaninę o wielozwojowej strukturze włókna. Niezwykła elastyczność włókna podnosi estetyczne walory najnowszej tkaniny obiciowej.
 
Zastosowanie roślinnego składnika do produkcji materiału przyniesie japońskiemu koncernowi wymierne korzyści w zakresie zużycia energii w cyklu produkcyjnym. Będzie to oszczędność rzędu 10-15% w porównaniu z kosztami produkcji z wykorzystaniem ropopochodnych poliestrów. Zastosowanie składnika roślinnego może przynieść redukcję emisji dwutlenku węgla wielkości nawet 5 kg na pojazd. Ponadto nowa bio-tkanina nie wymaga zmian w dotychczas stosowanych procesach produkcyjnych i nadaje się do produkcji masowej.
 
 
Zobacz koniecznie: Wszystko o Honda
Tematy w artykule: Honda

Podobne wiadomości:

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Technika 2017-08-16

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~samochodziarz 2006-06-06

dobreeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!

~dziwujący sie 2006-05-31

czego to ludzie nie wymyśla, nono!

~callmeadog 2006-05-31

Honda zaskakuje - to naprawdę świetny patent...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Polska drogówka się zbroi - flota BMW 330i xDrive trafi pod koniec listopada na ulice. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołania pozostałych oferentów, którzy proponowali takie modele jak Volkswagen Passat czy Skoda Superb.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech