mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Roślinna tapicerka Hondy

Roślinna tapicerka Hondy

Podczas Wystawy Wyposażenia Samochodowego (JSAE), w dniach 24-26 maja w Jokohamie, Honda zaprezentowała nową bio-tkaninę, która ma być wykorzystywana do produkcji obić drzwi, sufitu oraz siedzeń.

Roślinna tapicerka Hondy
Nową tkaninę opartą na surowcu roślinnym cechuje wysoka trwałość i odporność na działanie promieni słonecznych. Nowa bio-tkanina równoważy występującą podczas spalania produktów emisję dwutlenku węgla, absorpcją tego gazu w czasie wzrostu roślin wykorzystywanych jako surowiec do jej produkcji. Tkaniny naturalne nie były dotychczas wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji masowej, ze względu na ich ograniczoną trwałość i kwestie natury estetycznej.
 
Inżynierom i naukowcom Hondy udało się wyeliminować te wszystkie ułomności i stworzyć tkaninę jak najbardziej odpowiednią do pokrycia powierzchni wnętrza kabiny pojazdu - miękką, gładką, trwałą i nie podatną na działanie promieni słonecznych. Nawet po długotrwałym użytkowaniu jej kolory nie blakną. Nowy materiał może być wykorzystany jako tkanina obiciowa do siedzeń, wewnętrznych powierzchni drzwi i sufitu. Nadaje się też doskonale do produkcji dywaników. Honda wprowadzać będzie początkowo swój najnowszy produkt w pojazdach wyposażonych w ogniwa paliwowe. Ich debiut rynkowy nastąpi w ciągu trzech lat. Następnie, począwszy od roku 2009, nowy produkt pojawiać się będzie w kolejnych modelach Hondy.
 
Podstawowym składnikiem bio-tkaniny jest poliester PPT (tereftalan polipropylenowy). PPT powstaje w wyniku polimeryzacji 1-3PDO (propanediol), który wytwarzany jest z kukurydzy i ropopochodnego kwasu tereftalanowego. Dla poprawy trwałości zastosowano tkaninę o wielozwojowej strukturze włókna. Niezwykła elastyczność włókna podnosi estetyczne walory najnowszej tkaniny obiciowej.
 
Zastosowanie roślinnego składnika do produkcji materiału przyniesie japońskiemu koncernowi wymierne korzyści w zakresie zużycia energii w cyklu produkcyjnym. Będzie to oszczędność rzędu 10-15% w porównaniu z kosztami produkcji z wykorzystaniem ropopochodnych poliestrów. Zastosowanie składnika roślinnego może przynieść redukcję emisji dwutlenku węgla wielkości nawet 5 kg na pojazd. Ponadto nowa bio-tkanina nie wymaga zmian w dotychczas stosowanych procesach produkcyjnych i nadaje się do produkcji masowej.
 
 
Zobacz koniecznie: Wszystko o Honda
Tematy w artykule: Honda

Podobne wiadomości:

Honda Civic Sedan – droższa niż hatchback

Honda Civic Sedan – droższa niż hatchback

Aktualności 2017-05-01

Polski importer Hondy opublikował cenniki modelu Civic w wersji sedan. Japońska firma położyła duży nacisk na wyposażenie związane z bezpieczeństwem, dlatego ceny popularnego kompakta są dość wysokie.

Hybrydowa Honda CR-V we Frankfurcie

Hybrydowa Honda CR-V we Frankfurcie

Aktualności 2017-09-06

Komentuj:

~samochodziarz 2006-06-06

dobreeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!

~dziwujący sie 2006-05-31

czego to ludzie nie wymyśla, nono!

~callmeadog 2006-05-31

Honda zaskakuje - to naprawdę świetny patent...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.