mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Różowy lód na drodze

Różowy lód na drodze

Wielu z nas słyszało już zapewne o takim zjawisku jak "czarny lód" na drodze. Można się jednak założyć, że mało kto słyszał kiedykolwiek coś o "różowym lodzie". Otóż naukowcy z Francji opatentowali niedawno całkiem ciekawy wynalazek.

Różowy lód na drodze
Rzecz rozgrywa się wokół specjalnego lakieru, który zmienia barwę w momencie kiedy temperatura spada poniżej jednego stopnia Celsjusza. Dzięki temu ma powstać specjalny system ostrzegania kolorami na jezdni, aby pokazywać odcinki gdzie na asfalcie znajduje się niewidoczna warstwa lodu.

Pomimo tego, że technologia jest obecnie w fazie wczesnego rozwoju, testy są przeprowadzane na kilkunastu drogach we Francji. Kiedy temperatura nieuchronnie zbliża się do wartości, w której dochodzi do krzepnięcia wody, biały kwadrat zaczyna nabierać różową barwę. W momencie, gdy temperatura wzrośnie, barwa powraca do bieli. Sekretnym składnikiem odpowiedzialnym za zmianę koloru jest polimer, który posiada termochromiczny pigment. Po raz pierwszy zdecydowano się wykorzystać tą znaną już technologię do monitorowania temperatury asfaltu. Jego zaletą jest to, że można go użyć praktycznie wszędzie.

Naukowcy pracują obecnie nad widocznością tego specjalnego lakieru w nocy oraz trwałością podczas letnich upałów.


Podobne wiadomości:

Toyota chce odzyskać wszystkie akumulatory z hybryd

Toyota chce odzyskać wszystkie akumulatory z...

Aktualności 2015-02-09

Finał na obwodnicy Jeleniej Góry

Finał na obwodnicy Jeleniej Góry

Polskie drogi 2012-08-07

Komentuj:

~motocyklista 2008-05-29

Ciekaw jestem, czy będzie on przepuszczał wode, bo już teraz jest wielki problem z przejazdem motocyklem bo lekkim deszczu po wymalowanej drodze w Polsce. Nie wiem inne kraje malują drogi inną techniką. Jak się jedzie autem widać dokładnie pasy pomalowane na jezdni, jak się stanie na poskiem, widać ze nie jest on tak do końca pomalowany. Dlatego woda bez zadnego problemu potrafi wejść w nawierzchnie, nie powodując poślizgu na pozostawionej wodzie na szczelnie trzymającej farbie. Boję się bardzo, że polimer zawarty w farbie, dodatkowo pomalowany szerzej na jezdni, przyczyni się do większej ilości wypoadków motocyklowych na drogach. Pozdrawiam Czynny motocyklista

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando