mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rywalizacja silnikami

Rywalizacja silnikami

Trzy największe koncerny samochodowe: General Motors, DaimlerChrysler oraz Ford rywalizują o klienta nie tylko nowymi modelami aut. Firmy prześcigają się także we wprowadzaniu coraz mocniejszych silników.

Ostatnią nowością w tej dziedzinie jest przedstawiony silnik koncernu GM: 6,6-litrowy Duramax V-8. GM oficjalnie ogłosił, iż nowa jednostka napędowa znajdzie się w sprzedaży w nowym roku w modelach Chevrolet Silverado oraz GMC Sierra. Nowy Duramax V-8 będzie osiągał 310 KM przy 3100 obr./min., co stanowi wzrost mocy o 10 KM w porównaniu do poprzedniej wersji silnika.

Ruch ten koncern GM przeprowadził zaledwie parę dni po ogłoszeniu przez markę Dodge, wchodzącą w skład koncernu DaimlerChrysler, o wprowadzeniu najnowszego silnika turbodiesel Cummins o mocy 325 KM. Silnik ten będzie dostępny w pickupie Ram. Również Ford Motor Co. w ostatnim czasie pokazał swój najnowszy 6,0-litrowy silnik Power Stroke V-8 o mocy 325 KM, który będzie dostępny w modelu F-250 oraz większych truckach a także w modelu SUV Excursion.

Rywalizacja pomiędzy trzema konkurentami na rynku zaczęła przybierać na sile przed dwoma laty. Każdy chciałby się szczycić posiadaniem najmocniejszego silnika diesla w swojej ofercie. Od tego czasu już kilkakrotnie wprowadzane były nowe wersje silniki, zawsze o zwiększonej mocy oraz maksymalnym momencie obrotowym. Wszystkie trzy najnowsze oferty zostały skierowane do osób, które używają swoich aut, przeważnie trucków, do przewozu sporych ładunków, a ponadto pokonują rocznie kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

Silnik GM został opracowany wspólnie z inżynierami firmy Isuzu, posiada nowe turbodoładowanie, zmodyfikowany wtrysk paliwa. Dodatkowo silnik ten emituje o prawie połowę mniej zanieczyszczeń. W pierwszym roku produkcji firma planuje wypuszczenie na rynek około 150.000 aut z tego typu silnikiem.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!