mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Samochód opancerzony - konstrukcja i budowa

Samochód opancerzony - konstrukcja i budowa

Ostatnio sporo mówi się o wypadku Prezydenta Dudy i samochodach opancerzonych. Czy faktycznie opony w takim pojeździe mogą pękać? Przyjrzyjmy się budowie aut, które są w stanie znieść dużo więcej niż samochody osobowe.

Samochód opancerzony - konstrukcja i budowa

Pakiet opancerzenia do swoich samochodów oferują tacy producenci jak BMW, Mercedes, czy Audi. Dzisiejsze konstrukcje opancerzone potrafią znieść naprawdę sporo, nowy Mercedes-Maybach otrzymał najwyższy certyfikat VR10 ochrony balistycznej wydany przez Instytut Akredytacji Balistycznej w niemieckim Ulm.

W samochodach opancerzonych zmiany zaczynają się już podczas procesu budowy. Płyta podłogowa jest wzmacniana wysoko wytrzymałościową stalą, a bak paliwa jest obudowany specjalnym materiałem, który zatrzymuje pociski i minimalizuje skutki wybuchu. Karoseria auta jest zbudowana dwuwarstwowej stali, a kuloodporne szyby mają grubość sześciu centymetrów. 

Ważną rolę w pojeździe opancerzonym pełnią opony. Wszyscy trzej producenci (Audi, BMW, Mercedes) korzystają z opon systemu Michelin PAX. Konstrukcja zawiera specjalną obręcz, w której zamontowany jest czujnik ciśnienia i elastyczny pierścień, który nie pozwala na zsunięcie się gumy z felgi. Na oponie PAX po przebiciu można przejechać jeszcze 30 km. 

Oprócz tego pojazdy opancerzone mają na pokładzie system pozwalający na porozumiewanie się z osobami na zewnątrz samochodu bez konieczności otwierania okien i drzwi, a także schowki na broń oraz system antynapadowy i gaśniczy z czujnikami temperatury.

Tak wyposażony pojazd może ważyć nawet cztery tony! Dlatego do napędu stosuje się zazwyczaj najmocniejsze jednostki oferowane w zwykłych wersjach, V8 lub V12. Przypomnijmy, że BOR szykuje się do wymiany rządowych limuzyn, oto jakie samochody mogą ich interesować.

dwuwarstwowej stali, a kuloodporne szyby mają grubość sześciu centymetrów (http://www.tvn24.pl)dwuwarstwowej stali, a kuloodporne szyby mają grubość sześciu centymetrów (http://www.tvn24.pl)

Podobne wiadomości:

Audi R8 otrzyma silnik V6?

auto motor i sport 2016-03-11

Przynajmniej tak donosi Car & Driver. Mówi się, że w katalogu R8 pojawi się najtańszy wariant z 3-litrowym V6 o mocy nawet 450 KM. Kiedy możemy zobaczyć najsłabszą odmianę Audi R8?

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie...

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

oloo90 2016-03-10

Artykuł zaciekawił mnie, fajna opcja dla ochrony :):)

~aaa 2016-03-09

czy guma ma prawo pęknąć ? to jest pytanie czterolatka ? Jasne, że tak. System PAX również, ktoś zapomniał, że taki rozwalony kapeć działa do prędkości 80km/h i maxymalnie można przejechać 30km. I co ? bor myślał, że jak polecą 160, to przejadą 60km ?Oni to mnożą, czy jak ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.