mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Samochód opancerzony - konstrukcja i budowa

Samochód opancerzony - konstrukcja i budowa

Ostatnio sporo mówi się o wypadku Prezydenta Dudy i samochodach opancerzonych. Czy faktycznie opony w takim pojeździe mogą pękać? Przyjrzyjmy się budowie aut, które są w stanie znieść dużo więcej niż samochody osobowe.

Samochód opancerzony - konstrukcja i budowa

Pakiet opancerzenia do swoich samochodów oferują tacy producenci jak BMW, Mercedes, czy Audi. Dzisiejsze konstrukcje opancerzone potrafią znieść naprawdę sporo, nowy Mercedes-Maybach otrzymał najwyższy certyfikat VR10 ochrony balistycznej wydany przez Instytut Akredytacji Balistycznej w niemieckim Ulm.

W samochodach opancerzonych zmiany zaczynają się już podczas procesu budowy. Płyta podłogowa jest wzmacniana wysoko wytrzymałościową stalą, a bak paliwa jest obudowany specjalnym materiałem, który zatrzymuje pociski i minimalizuje skutki wybuchu. Karoseria auta jest zbudowana dwuwarstwowej stali, a kuloodporne szyby mają grubość sześciu centymetrów. 

Ważną rolę w pojeździe opancerzonym pełnią opony. Wszyscy trzej producenci (Audi, BMW, Mercedes) korzystają z opon systemu Michelin PAX. Konstrukcja zawiera specjalną obręcz, w której zamontowany jest czujnik ciśnienia i elastyczny pierścień, który nie pozwala na zsunięcie się gumy z felgi. Na oponie PAX po przebiciu można przejechać jeszcze 30 km. 

Oprócz tego pojazdy opancerzone mają na pokładzie system pozwalający na porozumiewanie się z osobami na zewnątrz samochodu bez konieczności otwierania okien i drzwi, a także schowki na broń oraz system antynapadowy i gaśniczy z czujnikami temperatury.

Tak wyposażony pojazd może ważyć nawet cztery tony! Dlatego do napędu stosuje się zazwyczaj najmocniejsze jednostki oferowane w zwykłych wersjach, V8 lub V12. Przypomnijmy, że BOR szykuje się do wymiany rządowych limuzyn, oto jakie samochody mogą ich interesować.

dwuwarstwowej stali, a kuloodporne szyby mają grubość sześciu centymetrów (http://www.tvn24.pl)dwuwarstwowej stali, a kuloodporne szyby mają grubość sześciu centymetrów (http://www.tvn24.pl)

Podobne wiadomości:

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Premiery 2018-01-15

Mercedes Klasy C W205 - koniec testu

auto motor i sport 2016-04-05

Mercedes klasy C zaliczył w naszych rękach okrążenie równika z okładem. Na koniec testu długodystansowego samochód pozostawił miłe wspomnienia – i zdumionego rzeczoznawcę.  

Komentuj:

oloo90 2016-03-10

Artykuł zaciekawił mnie, fajna opcja dla ochrony :):)

~aaa 2016-03-09

czy guma ma prawo pęknąć ? to jest pytanie czterolatka ? Jasne, że tak. System PAX również, ktoś zapomniał, że taki rozwalony kapeć działa do prędkości 80km/h i maxymalnie można przejechać 30km. I co ? bor myślał, że jak polecą 160, to przejadą 60km ?Oni to mnożą, czy jak ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.