mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Samochody napędzane wodorem

Samochody napędzane wodorem

Wodór będzie napędzał następną generację pojazdów; to fakt akceptowany przez całą branżę motoryzacyjną. Ponieważ jest to najczęściej występujący pierwiastek na świecie, jego zapasy nie stanowią w tym przypadku problemu.

Przyszłość z samochodami napędzanymi wodorem to ekscytująca perspektywa. Przede wszystkim wodór jako paliwo oznacza zerową emisję CO2. Poza tym rozwój technologii wykorzystującej ten napęd to jednocześnie obietnica zmian w projektowaniu, konstruowaniu, a także sposobie prowadzenia samochodów.

Istnieją różne sposoby wykorzystywania wodoru jako paliwa do samochodów. Może on być spalany w tradycyjnym silniku o spalaniu wewnętrznym lub wykorzystywany w ogniwach paliwowych do wytworzenia energii napędzającej silnik. Mimo iż w obu przypadkach mamy do czynienia z wodorem, to sposób w jaki będzie on wykorzystany, technologie oraz oczywiście związane z nimi zalety i wady będą zupełnie różne.

 

Honda przedstawiła różnice między technologią ogniw paliwowych zasilanych wodorem, wykorzystaną w samochodzie koncepcyjnym Honda FCX, a spalinowym silnikiem tłokowym napędzanym wodorem, z jakim mamy do czynienia np. w BMW Hydrogen 7. Warto przekonać się jak wiele różni te zasilane wodorem samochody.

? Koncepcja

Honda FCX Concept: Stos ogniw paliwowych V-Flow Hondy miesza paliwo wodorowe z tlenem w celu wytworzenia elektryczności na drodze reakcji chemicznej. Tym sposobem napędzany jest silnik elektryczny, przenoszący napęd na koła pojazdu.

BMW Hydrogen 7: Paliwo wodorowe jest spalane w silniku spalinowym, który napędza samochód. To wypróbowana i przetestowana technologia znana od 100 lat – po prostu działa.

? Paliwo

Honda FCX Concept: Wykorzystuje jedynie wodór jako paliwo.

BMW Hydrogen 7: BMW H7 może „przełączać się” z benzyny na zasilanie wodorowe, ale oznacza to niemożność zoptymalizowania silnika w kierunku benzyny lub wodoru. Tym samym silnik nigdy nie pracuje na miarę swoich najwyższych możliwości. Poza tym może przez cały czas wykorzystywać jedynie benzynę z poziomem emisji CO2 nawet do 327g/km.

? Zasada działania

Honda FCX Concept: Polega na reakcji chemicznej, ale technologia ta jest nowa i wymaga dalszego testowania.

BMW Hydrogen 7: Kontynuuje wykorzystanie sprawdzonej technologii silnika tłokowego

? Emisje

Honda FCX Concept: Pojazd nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Tylko para wodna jest emitowana z układu wydechowego.

BMW Hydrogen 7: Nie emituje CO2, ale emituje tlenki azotu - choć na niskim poziomie - wytworzone przez mieszankę wodoru i tlenu spalanych w silniku.

? Magazynowanie

Honda FCX Concept: Wodór magazynowany jest w postaci skompresowanego gazu przy ciśnieniu 35 MPa na 171-litrowy zbiornik.

BMW Hydrogen 7: Wodór magazynowany jest w formie płynnej o temperaturze -253° C.

? Zasięg

Honda FCX Concept: Dzięki znakomitej wydajności, ogniwa paliwowe zapewniają duży zasięg. Honda FCX Concept może przejechać 354 mil (569,7 km) na pełnym zbiorniku. Z połową ilości wodoru, którą może pomieścić BMW Hydrogen 7, FCX może przejechać 250 mil (ok. 402 km).

BMW Hydrogen 7: Może przejechać 125 mil (ok. 201 km) na pełnym zbiorniku.

? Infrastruktura

Honda FCX Concept: Wymaga rozwoju infrastruktury wodorowych stacji paliw.

BMW Hydrogen 7: Omija problem braku infrastruktury – jako że silnik spalinowy może działać na benzynę – ale oczywiście następuje utrata korzyści ekologicznych.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

BMW Seria 7
BMW Seria 7
Cena podstawowa już od: 409 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Honda
Tematy w artykule: Honda Seria 7 Honda FCX Seria 7 Hydrogen 7

Podobne wiadomości:

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Technika 2017-08-16

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja podsumowuje długi weekend
Policja podsumowuje długi weekend
Kolejny długi weekend za nami. Pomimo tego, że nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało kilka tysięcy funkcjonariuszy - statystyki nadal są przerażające.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech