mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Samochody napędzane wodorem

Samochody napędzane wodorem

Wodór będzie napędzał następną generację pojazdów; to fakt akceptowany przez całą branżę motoryzacyjną. Ponieważ jest to najczęściej występujący pierwiastek na świecie, jego zapasy nie stanowią w tym przypadku problemu.

Przyszłość z samochodami napędzanymi wodorem to ekscytująca perspektywa. Przede wszystkim wodór jako paliwo oznacza zerową emisję CO2. Poza tym rozwój technologii wykorzystującej ten napęd to jednocześnie obietnica zmian w projektowaniu, konstruowaniu, a także sposobie prowadzenia samochodów.

Istnieją różne sposoby wykorzystywania wodoru jako paliwa do samochodów. Może on być spalany w tradycyjnym silniku o spalaniu wewnętrznym lub wykorzystywany w ogniwach paliwowych do wytworzenia energii napędzającej silnik. Mimo iż w obu przypadkach mamy do czynienia z wodorem, to sposób w jaki będzie on wykorzystany, technologie oraz oczywiście związane z nimi zalety i wady będą zupełnie różne.

 

Honda przedstawiła różnice między technologią ogniw paliwowych zasilanych wodorem, wykorzystaną w samochodzie koncepcyjnym Honda FCX, a spalinowym silnikiem tłokowym napędzanym wodorem, z jakim mamy do czynienia np. w BMW Hydrogen 7. Warto przekonać się jak wiele różni te zasilane wodorem samochody.

? Koncepcja

Honda FCX Concept: Stos ogniw paliwowych V-Flow Hondy miesza paliwo wodorowe z tlenem w celu wytworzenia elektryczności na drodze reakcji chemicznej. Tym sposobem napędzany jest silnik elektryczny, przenoszący napęd na koła pojazdu.

BMW Hydrogen 7: Paliwo wodorowe jest spalane w silniku spalinowym, który napędza samochód. To wypróbowana i przetestowana technologia znana od 100 lat – po prostu działa.

? Paliwo

Honda FCX Concept: Wykorzystuje jedynie wodór jako paliwo.

BMW Hydrogen 7: BMW H7 może „przełączać się” z benzyny na zasilanie wodorowe, ale oznacza to niemożność zoptymalizowania silnika w kierunku benzyny lub wodoru. Tym samym silnik nigdy nie pracuje na miarę swoich najwyższych możliwości. Poza tym może przez cały czas wykorzystywać jedynie benzynę z poziomem emisji CO2 nawet do 327g/km.

? Zasada działania

Honda FCX Concept: Polega na reakcji chemicznej, ale technologia ta jest nowa i wymaga dalszego testowania.

BMW Hydrogen 7: Kontynuuje wykorzystanie sprawdzonej technologii silnika tłokowego

? Emisje

Honda FCX Concept: Pojazd nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Tylko para wodna jest emitowana z układu wydechowego.

BMW Hydrogen 7: Nie emituje CO2, ale emituje tlenki azotu - choć na niskim poziomie - wytworzone przez mieszankę wodoru i tlenu spalanych w silniku.

? Magazynowanie

Honda FCX Concept: Wodór magazynowany jest w postaci skompresowanego gazu przy ciśnieniu 35 MPa na 171-litrowy zbiornik.

BMW Hydrogen 7: Wodór magazynowany jest w formie płynnej o temperaturze -253° C.

? Zasięg

Honda FCX Concept: Dzięki znakomitej wydajności, ogniwa paliwowe zapewniają duży zasięg. Honda FCX Concept może przejechać 354 mil (569,7 km) na pełnym zbiorniku. Z połową ilości wodoru, którą może pomieścić BMW Hydrogen 7, FCX może przejechać 250 mil (ok. 402 km).

BMW Hydrogen 7: Może przejechać 125 mil (ok. 201 km) na pełnym zbiorniku.

? Infrastruktura

Honda FCX Concept: Wymaga rozwoju infrastruktury wodorowych stacji paliw.

BMW Hydrogen 7: Omija problem braku infrastruktury – jako że silnik spalinowy może działać na benzynę – ale oczywiście następuje utrata korzyści ekologicznych.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

BMW Seria 7
BMW Seria 7
Cena podstawowa już od: 420 200 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Honda
Tematy w artykule: Honda Seria 7 Honda FCX Seria 7 Hydrogen 7

Podobne wiadomości:

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Technika 2017-08-16

Honda Civic Type R – rekordzista już w produkcji

Honda Civic Type R – rekordzista już w...

Aktualności 2017-06-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.