mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Scania testuje indukcyjne ładowanie autobusów

Scania testuje indukcyjne ładowanie autobusów

Eksploatacja elektrycznych pojazdów ma w tej chwili jedną, zasadniczą wadę - niewielki zasięg zmusza ich użytkowników do częstych poszukiwań stacji ładowania. Scania pracuje nad rozwiązaniem, które w przyszłości może ułatwić użytkowanie "elektryków"

Scania testuje indukcyjne ładowanie autobusów
Szwedzki producent ciężarówek i autobusów intensywnie bada możliwości zastąpienia lub uzupełnienia tradycyjnych napędów spalinowych silnikami elektrycznymi. Jednak aby bezboleśnie przejść od koni mechanicznych do elektrycznych kilowatów, należy zwiększyć zasięg tzw. "wtyczkowozów" lub... ułatwić ich częste ładowanie.

W tej chwili sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych jest mizerna nawet poza granicami Polski. Scania testuje jednak technologię, która uniezależnia kierowcę od takich punktów. Chodzi o system indukcyjnego ładowania akumulatorów, który już w 2016 roku będzie dogłębnie sprawdzany w hybrydowych autobusach szwedzkiej firmy.

Eksperymentalne wozy ruszą do obsługi pasażerów w szwedzkim Södertälje w czerwcu 2016 roku. Jeden z przystanków danej linii będzie wyposażony w funkcję bezprzewodowego uzupełnienia energii wystarczającej do pokonania całej trasy autobusu. Do napełnienia baterii wystarczy 6-minutowy postój pojazdu.

Korzyści płynące z elektryfikacji komunikacji miejskiej mogą być ogromne. Samo miasto Södertälje (60 tys. mieszkańców) posiada 2000 autobusów w swojej flocie i wykorzystanie takich miejskich hybryd pozwoliłoby ograniczyć zużycie oleju napędowego o 50 milionów litrów rocznie. W skali całego kraju oszczędności byłyby oczywiście o wiele większe, stąd aktywne zaangażowanie Szwedzkiej Agencji Energetycznej, która wsparła projekt kwotą 9,8 miliona koron szwedzkich.

Podobne wiadomości:

Nowy hybrydowy Hyundai Sonata wyjedzie na...

auto motor i sport 2014-12-16

Nowy Hyundai Sonata Hybrid jest pierwszym hybrydowym modelem typu plug-in w ofercie Hyundaia na rok 2015. 2-litrowa Sonata ma palić 5,5 litra na setkę.

Scania prezentuje nową serię R

Scania prezentuje nową serię R

Ciężarówki i Autobusy 2016-08-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.