mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Silnik Wankla od Mazdy coraz bliżej

Silnik Wankla od Mazdy coraz bliżej

Plotki o powrocie silnika Wankla, który ostatnio pojawił się w Maździe RX-8, powracają jak bumerang i krążą po świecie od lat. Teraz jednak pojawiły się konkretne plany konstrukcyjne dotyczące nowej jednostki z obrotowym tłokiem.

Silnik Wankla od Mazdy coraz bliżej

Specyfikacja jest pełna nudnych i niewiele znaczących szczegółów, ale są tam smaczki, które przykuły naszą uwagę. Nowa kosntrukcja miałaby mieć obrócony o 180 stopni silnik wzdłuż własnej osi. To oznacza, że nie jest konieczna duża ilość miejsca pod maską. Co ciekawe, planowana jest też turbosprężarka, która miałaby być umieszczona na górze silnika, także z górnej części miałaby uchodzić spaliny. Ten pomysł wydaje się szalony, jednak Mazda chce wprowadzić prawdziwą innowację.

Nowy silnik Wankla jest wyposażony w trójkątny tłok oraz nowe wtryski, umieszczone bliżej komory spalania. Takie rozwiązanie według Mazdy ma pomóc spalaniu paliwa, które w takich kontrukcjach zawsze było bardzo wysokie. 

 

Mazda bardzo skąpo podaje szczegóły dotyczące nowego silnika. Koncept RX-Vision, pokazany w zeszłym roku na targach w Tokio, potwierdzał fakt, że Japończycy są bardzo blisko wdrożenia Wankla do produkcji seryjnej. W zasadzie nawet Mazda "wierzy, że to niedługo się stanie". Pierwszy model z nową konstrukcją Skyactiv-R miałby być tylnonapędowym coupe. Silnik Wankla nowej generacji może mieć moc przekraczającą 400 KM. Z niecierpliwością czekamy na nowe informacje.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Mazda
Tematy w artykule: Mazda silnik Wankla

Podobne wiadomości:

Dwa koncepty Mazdy na targach Tokio Motor Show

Dwa koncepty Mazdy na targach Tokio Motor...

Aktualności 2017-10-26

Nowa Mazda 6 w Los Angeles

Nowa Mazda 6 w Los Angeles

Aktualności 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.