mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Silnik Wankla od Mazdy coraz bliżej

Silnik Wankla od Mazdy coraz bliżej

Plotki o powrocie silnika Wankla, który ostatnio pojawił się w Maździe RX-8, powracają jak bumerang i krążą po świecie od lat. Teraz jednak pojawiły się konkretne plany konstrukcyjne dotyczące nowej jednostki z obrotowym tłokiem.

Silnik Wankla od Mazdy coraz bliżej

Specyfikacja jest pełna nudnych i niewiele znaczących szczegółów, ale są tam smaczki, które przykuły naszą uwagę. Nowa kosntrukcja miałaby mieć obrócony o 180 stopni silnik wzdłuż własnej osi. To oznacza, że nie jest konieczna duża ilość miejsca pod maską. Co ciekawe, planowana jest też turbosprężarka, która miałaby być umieszczona na górze silnika, także z górnej części miałaby uchodzić spaliny. Ten pomysł wydaje się szalony, jednak Mazda chce wprowadzić prawdziwą innowację.

Nowy silnik Wankla jest wyposażony w trójkątny tłok oraz nowe wtryski, umieszczone bliżej komory spalania. Takie rozwiązanie według Mazdy ma pomóc spalaniu paliwa, które w takich kontrukcjach zawsze było bardzo wysokie. 

 

Mazda bardzo skąpo podaje szczegóły dotyczące nowego silnika. Koncept RX-Vision, pokazany w zeszłym roku na targach w Tokio, potwierdzał fakt, że Japończycy są bardzo blisko wdrożenia Wankla do produkcji seryjnej. W zasadzie nawet Mazda "wierzy, że to niedługo się stanie". Pierwszy model z nową konstrukcją Skyactiv-R miałby być tylnonapędowym coupe. Silnik Wankla nowej generacji może mieć moc przekraczającą 400 KM. Z niecierpliwością czekamy na nowe informacje.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Mazda
Tematy w artykule: Mazda silnik Wankla

Podobne wiadomości:

Mazda 3 po liftingu - ceny w Polsce

Mazda 3 po liftingu - ceny w Polsce

Aktualności 2016-12-21

Mazda CX-5 w nowej odsłonie

Mazda CX-5 w nowej odsłonie

Premiery 2016-11-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Up! w wersji SUV
Volkswagen Up! w wersji SUV
Volkswagen postanowił wykorzystać potencjał najmniejszego modelu w gamie i przerobić go na SUV-a. Już niebawem zadebiutuje model T-Track, czyli podniesiony Up!
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic