mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Silniki Nissan w co czwartym aucie

Silniki Nissan w co czwartym aucie

Brzmi to naprawdę intrygująco, ale nie myślcie, że nagle Nissan stał się imperatorem i rozpoczął podbój przemysłu motoryzacyjnego. Jednak co czwarte auto będzie wyposażone w silnik Nissana. Chodzi o samochody startujące w 24h Le Mans.

Silniki Nissan w co czwartym aucie
Tegoroczna edycja 24-godzinnego wyścigu na Circuit de la Sarthe zostanie zdominowana przez Nissana jako dostawcy silników. Aż 13 na 20 aut w klasie LMP2 będzie korzystać z japońskich jednostek napędowych. Dla Nissana najważniejsze będą  partnerskie zespoły Signatech Nissan oraz Graves Motorsport. Jednym z kierowców japońskiego producenta będzie Lucas Oronez, który swoją przygodę ze ściganiem rozpoczynał na konsoli PlayStation w grze Gran Tourismo.

Pod maską większości aut klasy LMP2 będą pracować silniki Nissan o oznaczeniu fabrycznym V8VK45DE. Jak można domyśleć się po pierwszych dwóch znakach w oznaczeniu fabrycznym, sercem tych aut będzie jednostka V8. Wolnossący silnik posiada pojemność skokową 4494 cm3, a średnica i skok tłoka wynoszą odpowiednio 93 mm x 82.7. Silnik dostarcza ponad 450 KM mocy oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 570 Nm.

Podczas tegorocznego 24h Le Mans na torze zadebiutuje innowacyjny bolid DeltaWing. Bolidu o takim kształcie nadwozia na torze jeszcze nie oglądaliśmy. Został tak zaprojektowany, żeby zmniejszyć o połowę opór aerodynamiczny występujący w konwencjonalnych autach torowych.

DeltaWing jest napędzany czterocylindrowym silnikiem 1.6 DIG-T. Jednostka z bezpośrednim wtryskiem benzyny wyposażona w turbodoładowanie została opracowana przez inżynierów Nissana. Silnik dostarcza 300 KM oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 310 Nm. Nadwozie tego auta to konstrukcja z włókna węglowego typu monococque. Auto wystartuje w wyścigu poza regulaminem z numerem startowym 0. Swój start rozpocznie z garażu nr 56 przeznaczonego dla pojazdów eksperymentalnych.

Wyścig 24 h Le Mans odbędzie się w dniach 16-17 czerwca, czyli już za dwa tygodnie.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan Le Mans V8 silnik V8

Podobne wiadomości:

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane...

Premiery 2017-09-14

ProPILOT Park - Nissan Leaf automatycznie zaparkuje

ProPILOT Park - Nissan Leaf automatycznie...

Technika 2017-07-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe
Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe
Właściciele samochodów osobowych i ciężarowych zapłacą w przyszłym roku jeszcze więcej za brak OC. Maksymalna kara za jazdę bez obowiązkowego ubezpieczenia może wynieść nawet 6300 zł.