Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Silnikowy problem Ferrari

Silnikowy problem Ferrari

Ferrari, które przez długi czas mogło spokojnie konstruować swoje potężne jednostki nie przejmowało się zbytnio kwestiami ekologii. Jednak postępująca technika, ostra rywalizacja w walce o wydajność i przede wszystkim wymogi rządowe sprawiły, że Ferrari będzie musiało zmienić taktykę.

Silnikowy problem Ferrari

Lekarstwem na te problemy ma być bezpośredni wtrysk paliwa. Jednak pojawi się on w silnikach z włoskiej stajni nie prędzej niż za dwa lata, w odświeżonej wersji modelu F430 coupe. Producent rozpoczął już bliską współpracę z Boschem, który brał duży udział podczas tworzenia nowoczesnych i wydajnych silników FSI dla Audi.

Po wstępnym rozpoznaniu możliwości konstrukcyjnych technologii władze Ferrari poinformowały, że ich nowa technologia sprawi, że moc maksymalna silnika wzrośnie o 10 procent natomiast jego apetyt na paliwo i emisja szkodliwych substancji zmniejszy się o 40 procent.

Bezpośredni wtrysk rzuci całkiem nowe światło na ośmiocylindrowe silniki Ferrari. Wiadomo, że pojemność 4,3 litra i blok silnika pozostaną takie same. Pojawi się zmieniona szyna z wtryskiwaczami, nowe kanały dolotowe, głowica, zawory oraz wiele innych elementów. Dyrektor techniczny Ferrari, Roberto Fedeli, poinformował niedawno prasę o tym, że nastał czas ulepszeń silników Ferrari w temacie ekologii. Poinformował też, że firma współpracuje cały czas z Boschem, który może przekazać im niezbędne doświadczenie uzyskane przy współpracy z Audi. Dodał jednak, że minie trochę czasu zanim jeszcze na dobre technologia zadomowi się w silnikach z Modeny.

Włoscy technicy porównują wprowadzenie nowej technologii do czasów, kiedy elektroniczne wtryski zastąpiły przestarzałe i mało ekonomiczne gaźniki. Jednakże sama technologia bezpośredniego wtrysku nie czyni wiosny. Producent będzie musiał popracować, żeby zmieścić się w granicy emisji rzędu 250g/km, zamiast 400g/km które są teraz.

Czytaj także:

Auto Arystokracja na Zamku Królewskim (2007-09-10)

Ferrari pracuje nad nowym Dino (2007-08-16)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jakie samochody kupują Polacy?
Jakie samochody kupują Polacy?
Najnowsze wyniki badania „AUTOwybory Polaków” nie pozostawiają złudzeń. Ponad trzy czwarte Polaków kupuje samochody z rynku wtórnego. I nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie cokolwiek zmieniło się w tym temacie.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj