mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Silnikowy problem Ferrari

Silnikowy problem Ferrari

Ferrari, które przez długi czas mogło spokojnie konstruować swoje potężne jednostki nie przejmowało się zbytnio kwestiami ekologii. Jednak postępująca technika, ostra rywalizacja w walce o wydajność i przede wszystkim wymogi rządowe sprawiły, że Ferrari będzie musiało zmienić taktykę.

Silnikowy problem Ferrari

Lekarstwem na te problemy ma być bezpośredni wtrysk paliwa. Jednak pojawi się on w silnikach z włoskiej stajni nie prędzej niż za dwa lata, w odświeżonej wersji modelu F430 coupe. Producent rozpoczął już bliską współpracę z Boschem, który brał duży udział podczas tworzenia nowoczesnych i wydajnych silników FSI dla Audi.

Po wstępnym rozpoznaniu możliwości konstrukcyjnych technologii władze Ferrari poinformowały, że ich nowa technologia sprawi, że moc maksymalna silnika wzrośnie o 10 procent natomiast jego apetyt na paliwo i emisja szkodliwych substancji zmniejszy się o 40 procent.

Bezpośredni wtrysk rzuci całkiem nowe światło na ośmiocylindrowe silniki Ferrari. Wiadomo, że pojemność 4,3 litra i blok silnika pozostaną takie same. Pojawi się zmieniona szyna z wtryskiwaczami, nowe kanały dolotowe, głowica, zawory oraz wiele innych elementów. Dyrektor techniczny Ferrari, Roberto Fedeli, poinformował niedawno prasę o tym, że nastał czas ulepszeń silników Ferrari w temacie ekologii. Poinformował też, że firma współpracuje cały czas z Boschem, który może przekazać im niezbędne doświadczenie uzyskane przy współpracy z Audi. Dodał jednak, że minie trochę czasu zanim jeszcze na dobre technologia zadomowi się w silnikach z Modeny.

Włoscy technicy porównują wprowadzenie nowej technologii do czasów, kiedy elektroniczne wtryski zastąpiły przestarzałe i mało ekonomiczne gaźniki. Jednakże sama technologia bezpośredniego wtrysku nie czyni wiosny. Producent będzie musiał popracować, żeby zmieścić się w granicy emisji rzędu 250g/km, zamiast 400g/km które są teraz.

Czytaj także:

Auto Arystokracja na Zamku Królewskim (2007-09-10)

Ferrari pracuje nad nowym Dino (2007-08-16)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.