mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Siły działające na samochód

Siły działające na samochód

Zastanawialiście się jakie główne siły oddziaływają na samochód? Są on bardzo kluczowym czynnikiem, który brany jest pod uwagę przy projektowaniu samochodu. Zobacz, jakie najważniejsze siły działają na Twój samochód.

Siły działające na samochód
Jedną z głównych sił, której działanie możemy zaobserwować jadąc samochodem jest siła odśrodkowa. Pojawia się ona podczas jazdy w zakręcie i mówiąc najprościej chce z niego "wypchnąć" nasz samochód. Na jej wartość składa się masa auta, prędkość oraz promień skrętu. Producenci samochodów projektując je starają się m.in. obniżać środek ciężkości auta, aby ograniczyć działanie siły odśrodkowej, która może przyczynić się do poślizgu lub wywrócenia samochodu. Również gdy zmniejszamy promień skrętu, to działanie siły odśrodkowej na nasz samochód jest mniejsze.

Kolejna siła, to siła bezwładności. Możemy zaobserwować jej działanie podczas przyspieszania i hamowania. Gdy nasz samochód przyspiesza, to siła bezwładności jest skierowana przeciwnie do kierunku jazdy, a gdy zahamujemy, to jej kierunek jest odwrotny. „Gwałtowne zatrzymanie pojazdu spowoduje, że ludzie i przedmioty zaczną przemieszczać się przeciwnym kierunku nabierając zabójczej masy chwilowej. Jadąc 50 km/h, gwałtowne hamowanie może spowodować, że w tej chwili niezabezpieczona 1,5-litrowa butelka wody będzie ważyła 60 kg. Kierowcy powinni pamiętać, że zapinanie pasów to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo swoje i innych” – tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoły.

Na nasz samochód podczas jazdy działaj także opory aerodynamiczne, czyli krótko mówiąc opory powietrza. Przy niewielkich prędkościach są one pomijane, ale mają ogromne znaczenie przy wyższych prędkościach. Tu powinniśmy pamiętać, że dwukrotnie zwiększona prędkość, daj aż czterokrotnie większy opór aerodynamiczny. Stąd, gdy projektuje się nadwozie samochodu, to chce się uzyskać taki kształt, który pozwoli na jak najlepszy rozkład sił powietrza opływającego karoserię. Dlatego dodatkowe elementy, jak bagażnik dachowy sprawiają, że samochód musi pokonać większe opory i przez to zwiększa się zużycie paliwa.

Podczas jazdy pojawiają się również opory toczenia, czyli straty energii w czasie ruchu. Podczas jazdy opona odkształca się, co zapewnia przyczepność do nawierczchni, po której się poruszamy. Jednak przy odkształceniach pojawiają się straty w energii, która zamienia się w ciepło. Ma to największy wpływ na powstawanie oporów toczenia. 

Komentuj:

~rzeczoznawca 2016-04-01

Wszytko ok, tylko co do butelki: przedmiot nie większy jak pisze fizyk, tylko cięższy wywoła taki skutek. Ciężar będzie zależał od wielkości opóźnienia przy zderzeniu, a te będzie zależało od tego czy zderzymy się pryzmą z piękkiego puchu śnieżnego czy latarnią z latarnią https://www.youtube.com/watch?v=MwkGidOSvSo czy z betonowym murem.

~fizyk 2016-03-25

Artykuł przekrojowo dobry, ale w szczegółach zawiera nieścisłości:n- zarówno siła odśrodkowa, jak i siły przy hamowaniu i przyspieszaniu to siły bezwładności, zresztą obydwie pozorne (p. podręczniki)n- gdy zmniejszymy promień skrętu przy tej samej prędkości i masie pojazdu to siła odśrodkowa będzie większa,n- nie wiadomo co to jest ta: masa chwilowa, butelka 1,5 litrowa zawsze będzie mieć masę około 1,5 kg, a nigdy nie 60 kg, co najwyżej można mówić, że wywoła skutki takie jak odpowiednio większy obiekt,n- to nie odkształcanie się opony zapewnia przyczepność, tylko rodzaj stykających się materiałów (tu pole do popisu mają producenci opon) i wzajemny nacisk (który można zwiększyć np. przez spojlery itp. rozwiązania znane z Formuły 1)nLiczę na to, że wyrobieni czytelnicy sami zauważyli już te odstępstwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.