mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Smartfon w samochodzie – jak jeszcze możesz go wykorzystać

Smartfon w samochodzie – jak jeszcze możesz go wykorzystać

Smartfon doskonale zastępuje mapę czy nawigację – o tym wie już niemal każdy kierowca. Ze względu na swoją wielofunkcyjność, smartfon może być jednak o wiele bardziej użytecznym gadżetem, niż GPS czy odtwarzacz muzyczny.

Smartfon w samochodzie – jak jeszcze możesz go wykorzystać

Nie każdy kierowca wie, że smartfony mogą także, dzięki odpowiednim aplikacjom lub technologii Bluetooth mogą pomóc w odnalezieniu auta na parkingu, znalezieniu miejsca do parkowania bądź też obliczenia średnich wydatków na paliwo. Nie trzeba dysponować przy tym szczególnie zaawansowanym sprzętem, wystarczą popularne modele smartfonów, jak telefony Samsung, LG, HTC czy innych producentów. Oto kilka przydatnych kierowcom funkcji, do których można wykorzystać mobilne urządzenia:

Dla roztrzepanych kierowców
Każdy kierowca, który choć raz zapomniał, gdzie położył kluczyki lub w którym miejscu zaparkował auto, na pewno wie, jak wiele stresu mogą przysporzyć poszukiwania. Do kluczyków samochodowych można zainstalować nadajnik, a następnie połączyć go ze smartfonem. Umożliwia to na przykład aplikacja Tile App.

W odnalezieniu zagubionego auta zaś pomogą liczne aplikacje, które wykorzystują technologię Bluetooth. Korzystają one z zamontowanych na parkingach beaconach bądź też wymagają zamontowania takiego urządzenia w aucie. Beacon to mikrokomputer komunikujący się ze smartfonem za pomocą technologii Blutooth, w którą wyposażony jest niemal każdy smartfon (by nie szukać daleko, telefony Samsung Galaxy S7 edge, Huwawei P9 czy HTC ale i mniej popularne modele: Kruger&Matz Soul, Myphone Hammer). Istnieją też aplikacje, za pomocą których położenie auta można oznaczyć na mapie za pomocą sygnału GPS (na przykład Auto Finder).

Antyradar w telefonie

Jednym z najbardziej popularnych sposobów, w jakie wykorzystują swoje telefony kierowcy, jest instalacja aplikacji umożliwiającej zgłaszanie miejsc, gdzie ustawiono urządzenia służące do pomiarów prędkości, na przykład Yanosik. To jednocześnie program z mapą i nawigacją oraz sieć społecznościowa, której członkowie w czasie rzeczywistym zgłaszają nieoczekiwane przeszkody na drodze. Pozwala zaoszczędzenie pieniędzy dzięki przeliczaniu najkorzystniejszej trasy, omijaniu korków oraz unikaniu mandatów. Społeczność kierowców liczy ponad 1,5 miliona użytkowników miesięcznie.

Kalkulator paliwowy obliczy koszty jazdy
Dzięki aplikacjom na smartfony można obliczyć nie tylko średnie spalanie paliwa na 100 km, ale też, przykładowo, średnią prędkość oraz koszty przejazdu. Takie dane pozwolą sprawdzić, czy tankowanie paliwa na najtańszych stacjach faktycznie wychodzi najtaniej. Możliwe jest, że auto spala większą ilość słabszej jakości benzyny, a bez dokładnych obliczeń takie różnice naprawdę trudno wychwycić. Popularne aplikacje służące do pomiarów spalania, to: Kalkulator spalania, który pozwala na dokonanie pomiaru od do momentu, gdy zapali się kontrolka rezerwy. Fuelito zaś posiada inną przydatną funkcjonalność, jaką jest możliwość sumowania ilości paliwa zużywanego na 100 km. Aplikacja Paliwo i koszty pozwala na kontrolowanie kosztów benzyny, ubezpieczenia i serwisu ponoszonych na kilka pojazdów.


Podobne wiadomości:

Kontroluj płyny!

Kontroluj płyny!

Technika 2011-03-15

Bentley sięga po dotację

Bentley sięga po dotację

Samochody luksusowe 2011-10-31

Komentuj:

~Olo 2016-08-28

ja zawsze ubezpieczam takie rzeczy, nawet ostatnio w media expert ubezpieczylem tv. wiec telefon tym bardziej bym ubezpieczyl... juz nie raz mialem niefarta i wole dmuchac na zimne.

~itan 2016-08-24

ja mam akurat Lunę i świetnie sprawdza się jako nawigacja, ogólnie polecam telefony 5,5" albo więcej bo idealnie wszystko widać, bez telefony to teraz jak bez ręki, możliwości są nieograniczone

~Tytus 2016-08-24

No ja właśnie mam Hammera i sprawdza się naprawdę dobrze w różnych warunkach. Często służy mi za nawigację i muszę powiedzieć, że jego obudowa jest rewelacyjna, bo się nie osuwa :D Mam co prawda jeszcze uchwyt, ale np telefon mojej żony miał tendencje do luzowania się w czasie drogi.

~titono9 2016-08-21

Co myślicie na temat ubezpieczania telefonu przy zakupie?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.