mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Sportowa skrzynia w Audi

Sportowa skrzynia w Audi

Audi z dumą zaprezentowało światu nowoczesną skrzynię biegów wyposażoną w podwójne sprzęgło, o nazwie S Tronic. W porównaniu ze starszymi konstrukcjami nowa przekładnia jest siedmiobiegowa, szybsza i zapewnia mniejszy apetyt na paliwo.

Sportowa skrzynia w Audi

Nowa skrzynia S Tronic jest kolejnym krokiem naprzód w pogoni za wydajnością i zwiększeniem ekonomiki bez konieczności odbierania przyjemności jazdy. Nowa przekładnia jest w stanie przyjąć nawet 550 Nm momentu obrotowego oraz współpracować z silnikiem do 9.000 obr./min.

S Tronic jest skrzynią biegów wyposażoną w podwójne sprzęgło. Jest to już dość dobrze znany system, konstrukcyjnie bardzo podobny do DSG. Podczas gdy jedno sprzęgło odpowiadające za biegi nieparzyste jest w akcji, drugie "czeka" już w pełnej gotowości na włączenie kolejnego (parzystego) biegu. Tak więc zmiana przełożenia trwa maksymalnie szybko.

Nowa przekładnia będzie umożliwiać pracę w dwóch trybach: D (Drive) oraz S (Sport). W pierwszym zmiana biegów będzie przez cały czas kontrolowana przez komputer, natomiast w trybie sportowym biegi będzie można zmieniać za pomocą łopatek przy kierownicy. Skrzynia S Tronic pojawi się w kilku modelach Audi jeszcze w tym roku.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi DSG

Podobne wiadomości:

Audi A3 TDI Clubsport Quattro

auto motor i sport 0000-00-00

Nowe Audi A8 - limuzyna przyszłości

Nowe Audi A8 - limuzyna przyszłości

Premiery 2017-07-13

Komentuj:

~am 2008-03-27

Jeździłem i Audi A6 3,0 tiptronic TDI i BMW 530 xd steptronic, nie oceniałem napędu quatro tylko parametry techniczne, czyli zużycie paliwa, moment obrotowy. Jeżeli chodzi o silnik to chyba BMW jest bardziej nowoczesny. Takie jest moje zdanie i mogę się mylić.

~cdi 2008-03-27

A to ciekawe co piszesz o osiągach 3.0d. We wszystkich testach jakie czytalem (a bylo ich sporo) to audi zbiera lepsze oceny za naped! Ani 330xd ani 530xd nie ma lepszych osiagow od Audi A4 czy A6 3.0 TDI. Odsyłam do lektury niemieckich czasopism motoryzacyjnych gdzie wszystkie dane są testowe a nie przedruki wartości fabrycznych czy subiektywne odczucia kogoś kto jezdził. Nie twierdze, ze 3.0d jest zły ale na pewno nie jest o tyle lepszy jak piszesz!

~am 2008-03-27

Mam nadzieję że będzie tak dobra i funkcjonalna jak w BMW. Powinni też zmienić uchwyt tej nowej skrzyni na bardziej subtelny, i mam nadzieję że będzie przycisk "P" podobnie jak w wspomnianym BMW. Porównując silnik 3,0 diesel w BMW i Audi z automatyczną skrzynią i napędem Quatro, moc tych jednostek jest taka sama, moment obrotowy zdecydowanie na korzyść BMW, zużycie paliwa o 1 litr mniejsze na korzyść BMW, przyspieszenie do 100 o 1 sekundę na korzyść BMW. A zatem Audi musi coś poprawić, aby dorównać konkurencji. Pozdrawiam.

~cdi 2008-03-26

Czyli podpasuje do co najwyzej 3.0TDI ale i wszystkich benzynowych poza W12 i V10 biturbo

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.