mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Sposób na złodzieja

Sposób na złodzieja

Sezon wakacyjny, jak co roku, jest okresem żniw dla różnych jegomości, którzy trudnią się kolekcjonowaniem cudzej własności. Dlatego warto pomyśleć nad tym, jak zabezpieczyć nasz samochód przed kradzieżą.

Sposób na złodzieja

Przez ostatnią dekadę dużo się zmieniło. Samochody nie są już tak często kradzione jak w latach dziewięćdziesiątych, a skuteczność policji wzrosła. W statystykach, które co rusz pojawiają się w oparciu o dane z policji wiadomo, że nadal królują starsze modele grupy VAG oraz Hondy i Toyoty.

Jednak mimo wszystko lepiej jest dmuchać na zimne. Oto kilka sposobów na to żeby spać spokojniej.

Najstarszą metodą i często najbardziej skuteczną jest blokowanie mechaniczne. Ponad dekadę temu bardzo modne były blokady na kierownice, które uniemożliwiały obracanie nią. Złodzieje jednak potrafili w skuteczny sposób pozbyć się tego utrudnienia. Wystarczyło przeciąć kierownicę lub wyłamać jej część.

Dużo skuteczniejsze są zabezpieczenia mechaniczne, które są zamaskowane. Coraz więcej firm specjalizuje się w montażu blokad na kolumnę kierowniczą lub skrzynię biegów ukryte pod fabrycznymi plastikami. Taką blokadę rozbraja się przy pomocy kluczyka. Żeby ją rozpracować złodziej potrzebowałby sporo czasu, który oczywiście działa na jego niekorzyść.

Oprócz zabezpieczeń mechanicznych warto zainwestować w autoalarm. Na rynku jest ich trochę, ale polegajmy przede wszystkim na markowych rozwiązaniach. Jeżeli producent naszego samochodu nie ma w ofercie montażu fabrycznego zestawu alarmowego poszukajmy renomowanej firmy specjalizującej się w zakładaniu takich zabezpieczeń.

Dobry alarm samochodowy aktywowany z kluczyka bezprzewodowego powinien komunikować się z centralką za pomocą zmiennych kodów. Jeżeli urządzenie działa w oparciu o statycznie generowany "klucz" odblokowujący, to nagranie tych fal, a następnie odtworzenie nie będzie dla złodzieja trudne. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań oferujących bardzo ciekawe funkcjonalności. Warto zainwestować w układ, który umożliwia przesyłanie SMS do właściciela, że z autem dzieje się coś niedobrego.

Alarm samochodowy koniecznie musi być wzbogacony o immobiliser. Urządzenie to uniemożliwia uruchomienie samochodu jeżeli w jego wnętrzu nie pojawił się kluczyk z tzw. transponderem. Jeżeli złodziejowi uda się uruchomić samochód przy pomocy własnych narzędzi, po upływie kilkudziesięciu sekund immobiliser odłączy zapłon i system zasilania paliwem.

Specjaliści od zabezpieczeń samochodu polecają by prócz alarmu zamontować jeszcze w samochodzie ukryty przełącznik, który będzie odcinał zapłon lub uruchamiał alarm jeżeli nie wciśniemy go w odpowiedniej kombinacji, w odpowiednim czasie po wejściu do samochodu. Taki przełącznik można ukryć w mieszku skrzyni biegów lub w jednym z przycisków na desce rozdzielczej. Musimy zadbać bo o naszym dodatkowym zabezpieczeniu nie wiedziało zbyt wiele osób, gdyż to osłabi jego skuteczność.

Moda ostatnich lat to nadajniki GPS ukryte w samochodzie. Takie rozwiązanie można zaimplementować w naszym samochodzie już za kilkaset złotych, a w razie zniknięcia auta z przydomowego parkingu, jesteśmy w stanie namierzyć jego lokalizację. O ile złodziej nie jest wyposażony w tzw. jammer, czyli urządzenie zagłuszające sygnał GPS.

Oczywiście nie ma systemu, który będzie chronił nasz samochód w stu procentach. Dlatego warto zainwestować w kilka rozwiązań, które będą w stanie utrudnić pracę złodziejowi. Przede wszystkim jednak sami musimy brać pod uwagę to, by naszym samochodem nie kusić.

Tematy w artykule: kradzież złodziej

Podobne wiadomości:

Ukradli Ci samochód? Zobacz, co zrobić

Ukradli Ci samochód? Zobacz, co zrobić

Aktualności 2015-02-14

Kradzieże aut w 2015

Kradzieże aut w 2015

Aktualności 2016-02-15

Komentuj:

~Iwona 2017-10-20

Witam, jeśli chodzi o sprawdzony system do monitorowania pojazdów, polecam Web-Sat. Można długo opowiadać o zaletach ale najlepiej zamówić darmowy test. Przez miesiąc sprawdzamy na własnym samochodzie jak to działa a dopiero później podejmujemy decyzję. Wszystko w korzystnej cenie no i co ważne- umowa na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Kontakt 734-122-257

~piotrek 2016-05-17

na kazde zabezpieczenie po jakimś czasie znajdzie się rozwiązanie jak je obejść. Dobrym pomysłem jest lokalizator gps zamontowany w samochodzie, złodzieje mają już zagłuszacze sygnału, ale Data System Group ma nowocześniejsze systemy monitorujące, które sa odporne na te zagłuszaccze i dlatego na razie są chyba najlepsze na rynku, polska firma z Poznania, a poza tym mając zamontowany taki lokalizator płaci się niższą składkę OC

MarekWawa 2016-02-29

W dzisiejszych czasach ciężko jest uchronić auto przed kradzieżą. Złodzieje coraz to nowszych sposobów wyszukują na przywłaszczenie naszego mienia.

Lechu1984 2016-02-10

Jak mają na oku to i tak ukradną i różne zabezpieczenia raczej się nie sprawdzą, niestety :( Aczkolwiek, jak to mówią strzeżonego... więc korzystam z blokady kierownicy i wykonałem dodatkowe odcięcie prądu :)

Bazyl34 2016-01-20

W zapobieganiu kradzieży samochodu nie chodzi o to, żeby jakoś specjalnie się z nim obchodzić. Po prostu mieć trochę oleju w głowie i posiadać jakiś tam instynkt samozachowawczy, a także myśleć do przodu. Bardzo dobre rady podaje system lokalizacji i odzyskiwania skradzionych pojazdów LoJack W większości kradzieże to wykorzystanie okazji, nie zaplanowana akcja.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?