mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Sprawdź promile przez... telefon

Sprawdź promile przez... telefon

Odpowiedzialne zachowanie na drodze to nie tylko przestrzeganie znaków drogowych, ale także niewsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu. W respektowaniu tej zasady może pomóc bezpłatna aplikacja na telefon "Sprawdź promile".

Sprawdź promile przez... telefon
Pijani kierowcy to wciąż poważny problem, dlatego nie należy ustawać w edukowaniu na temat tego, by nie siadać za kółkiem nawet wiele godzin po konsumpcji alkoholu. Bezpośrednio po spożyciu nie wolno nawet myśleć o tym, by prowadzić samochód. Dotyczy to zarówno długich podróży, np. powrotu z wakacji, jak i przejechania zaledwie kilku ulic z imprezy do domu. W pierwszym przypadku najlepiej oddać kierownicę komuś innemu, w drugim – wziąć taksówkę, skorzystać z komunikacji miejskiej lub zrobić sobie spacer.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że alkohol w organizmie potrafi rozkładać się naprawdę długo, co przekłada się na wielogodzinne utrzymywanie się promili we krwi. Od początku lipca żaden kierowca we Francji nie może zasłaniać się brakiem wiedzy na temat poziomu alkoholu w organizmie, gdyż przenośny alkomat jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu poruszającego się po tamtejszych drogach. W Polsce nie ma takiego wymogu, mimo że dopuszczalny poziom promili we krwi to zaledwie 0,2 (dla porównania – we Francji 0,5, zaś w wielkiej Brytanii 0,8 promila). W takiej sytuacji przydatny może okazać się podręczny alkomat w... telefonie.

- Aplikacja "Sprawdź promile" podpowie, jak długo powinniśmy odczekać po konsumpcji alkoholu, aby móc bezpiecznie prowadzić. Jest bardzo prosta w obsłudze, a ponadto możemy mieć ją zawsze przy sobie – mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej.

Aplikacja "Sprawdź promile" działa jak alkomat w telefonie. Po wprowadzeniu danych (płeć, wiek, waga, ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia) aplikacja poda ilość promili w naszym organizmie, która jest obliczana za pomocą tzw. wzoru Widmarka – algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wyliczy także orientacyjny czas, po którym możemy bezpiecznie usiąść za kierownicą samochodu.

Bezpłatna aplikacja "Sprawdź promile" jest dostępna na różne modele telefonów, w tym Androidy i telefony obsługujące aplikację Java, a wkrótce także iPhony. Można ją pobrać na swój telefon poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.abcalkoholu.pl lub z Google Play (dotyczy Androidów). "Sprawdź promile" to ogólnopolski program społeczny, zainicjowany i realizowany przez Kompanię Piwowarską od 2009 r. Do tej pory już ponad 50.000 kierowców korzysta z aplikacji.

Podobne wiadomości:

Jak substancje psychoaktywne wpływają na kierowcę?

Jak substancje psychoaktywne wpływają na...

Bezpieczna jazda 2016-07-08

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

Aktualności 2015-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.