mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Sprawdź stan oleju

Sprawdź stan oleju

Wielu kierowców zastanawia się, kiedy powinni wymienić olej silnikowy w samochodzie? Czy powinni to zrobić teraz czy jeszcze za jakiś czas? Test Kondycji Oleju, nowa usługa dostępna na stacjach Shell, pokaże, kiedy należy go wymienić.

Sprawdź stan oleju
Wielu kierowców nie wie, w jakim stanie jest olej silnikowy w ich samochodach, nawet jeżeli pamiętają, kiedy ostatnio był wymieniany. Na jakość oleju wpływają bowiem nie tylko okres użytkowania (przebieg), ale także styl (częste przyspieszenia) i warunki jazdy oraz jakość paliwa. Na stacjach Shell pojawiła się właśnie nowa usługa – Test Kondycji Oleju – która pozwala na szybkie i bezpłatne zmierzenie stopnia przepracowania oleju i wskazanie, czy jest on "świeży", "zmęczony" czy całkiem "wykończony".
 
Urządzenie zwane Testerem Kondycji Oleju potrzebuje tylko małej próbki oleju pobranej z silnika. Badanie trwa tylko 1,5 minuty i może być przeprowadzone w trakcie tankowania samochodu. Urządzenie potrafi określić stan  oleju do silników samochodów osobowych. Pomiary wykonane przy użyciu testera są niemal tak dokładne jak specjalistyczne badania laboratoryjne. Dzięki jasnemu i czytelnemu odczytowi (kolor zielony – "świeży", żółty – "zmęczony", zaś czerwony – "wykończony") wynik badania jest łatwy do odczytania także dla osób, które nie są ekspertami w dziedzinie motoryzacji.
 
Zasadność wprowadzenia tej usługi na polski rynek potwierdził test wykonany przez firmę Shell na jednej z warszawskich stacji paliw. Jak się okazało – aż 40 procent przebadanych samochodów wymagało dolewki oleju. Średnia ilość dolanego podczas badania oleju wyniosła 0,5 litra na jedno auto. W kilku przypadkach jego zbyt niski poziom zagrażał bezpieczeństwu silników.
 
Na 100 wybranych stacjach Shell na terenie całego kraju pojawią się pracownicy ubrani w specjalne uniformy. Będą to eksperci odpowiedzialni za prowadzenie testów oleju na życzenie osób tankujących. Poinformują o stanie oleju silnikowego i ewentualnej potrzebie jego dolewki lub wymiany.
 
 

Komentuj:

~łobuz 2006-06-11

Bardzo dobra sprawa dla kierowcow którzy zapominaja sprawdzac stan oleju a tym bardziej go wymieniac no i dla kobiet hehe bo jak sie to sprawdza. Pozdro dla pomyslodawcow

~dziad37 2006-06-08

Super, tylko na których stacjach ??? - adresy.

~wujek 2006-06-08

Zajebioza

~marko 2006-06-07

heheh, jak test na ciązę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.