mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Sprawna "klima" problemów się nie ima

Sprawna "klima" problemów się nie ima

Szczęśliwy ten, kto w upalne dni może korzystać w swoim samochodzie ze sprawnej klimatyzacji. Trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu tego urządzenia. Im dłużej z tym zwlekamy, tym więcej będzie kosztować jego naprawa.

Sprawna
Wydobywających się z nawiewów nieprzyjemnych zapachów czy wysokich kosztów napraw da się uniknąć, jeśli raz do roku poddamy przeglądowi układ klimatyzacyjny naszego samochodu. Brak regularności w tej czynności spowoduje, że prędzej czy później, będziemy musieli dokonać napraw, któregoś z mechanicznych elementów klimatyzacji. I jeśli będzie to na przykład kompresor - serce całego układu chłodzącego - jego naprawa, bądź wymiana może pochłonąć od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Dlaczego systematyczne serwisowanie klimatyzacji jest takie ważne? W zależności od częstotliwości jej używania, rocznie z układu ubywa od 10 do 15 procent czynnika chłodzącego. Po około trzech latach bez jakiegokolwiek przeglądu może się okazać, że będzie go na tyle mało, iż sprawność i wydajność całego mechanizmu również ulegną drastycznemu obniżeniu. Odczynnik jest bowiem jednocześnie środkiem smarnym dla każdej części mechanicznej klimatyzacji.

Skuteczny parownik oraz filtry kabinowe są z kolei właściwą blokadą przed rozmnażaniem się szkodliwych drobnoustrojów, bakterii, grzybów i pyłków. Dlatego również te elementy należy poddawać regularnej kontroli. Dezynfekcja parownika pomaga również zwalczyć nieprzyjemny zapach oraz ograniczyć możliwość wystąpienia reakcji alergicznych. Czysty filtr poza medycznymi aspektami, uniemożliwia dodatkowo parowanie szyb i zapobiega przed defektem silnika wentylatora.

Ponieważ klimatyzator pracuje pod stałym ciśnieniem, jego elementy ulegają zużyciu w naturalny sposób. Stąd ważne jest sprawdzenie szczelności całego układu poprzez poszukiwanie sparciałych gumowych węży i uszczelek.

Ważne jest również aby klimatyzacja była używana systematycznie. Jeśli korzystamy z niej sporadycznie, wzrasta ryzyko pojawienia się korozji na metalowych częściach tego urządzenia.

Podobne wiadomości:

Dożywotnia gwarancja na auta Volvo

Dożywotnia gwarancja na auta Volvo

Aktualności 2015-07-13

Klienci Volvo najbardziej zadowoleni z obsługi, Mercedes poniżej średniej

Klienci Volvo najbardziej zadowoleni z...

Aktualności 2015-08-13

Komentuj:

~klima 2013-08-14

może szerzej, jakich czynników

Hq-Aero-Dynamic_p 2013-08-14

W przypadku nowego to racja,wtedy na długi czas bo około 4-5 lat mamy spokój,ale poziom płynu od wspomagania czy też gazu do klimy zależy również od tego jak czesto jeździmy itd,na to ma wpływ szereg czynników. Pozdrawiam www.Hq-Aero-Dynamic.pl

~gogo70k 2013-07-14

Jesli mamy auto fabryczne to nawet 4 lata możemy mieć spokój,jeśli dobijemy płynu spokojnie dwa lata nie ma konieczności co roku marnować 150zł za dobicie paru %

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.