mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Świece zapłonowe do samochodów sportowych

Świece zapłonowe do samochodów sportowych

Bosch jest jednym z największych w świecie producentów świec zapłonowych. Firma ma w swojej ofercie świece nie tylko do większości samochodów obecnych na rynku, ale także do zastosowań specjalnych, jak na przykład kosiarki i piły spalinowe, łodzie motorowe oraz samochody wyścigowe.

Świece zapłonowe do samochodów sportowych

W świece Boscha są wyposażone samochody biorące udział w wielu wyścigach samochodowych: Deutsche Tourenwagen Masters DTM, 24-godzinny wyścig w Le Mans, 24-godzinny wyścig na torze Nürburgring, seria wyścigów Indy-Car w USA czy też rajd Paryż-Dakar. Świece zapłonowe Bosch przeszły wymagające testy nawet w bolidach Formuły 1.

Wiele świec przeznaczonych do samochodów wyścigowych to wersje specjalne, różniące się konstrukcją i zastosowanymi materiałami od seryjnie produkowanych świec. Inna może być ich wielkość, średnica i długość gwintu. Zaawansowana technika silników wyścigowych pozostawia świecom niewiele miejsca. Są na przykład świece przeznaczone do bolidów Formuły 1, które ze swoją długością 50 mm są o połowę mniejsze od standardowych świec.

Świece zapłonowe stosowane w wyścigach poddawane są często dużym obciążeniom. Podczas, gdy świece wykorzystywane w ruchu ulicznym tylko przez ok. 10% czasu eksploatacji pracują w warunkach pełnego obciążenia, to w przypadku świec sportowych czas pracy przy pełnym obciążeniu wynosi nawet 70%. Ponieważ jeden komplet świec wystarcza czasem tylko na jeden wyścig, zespół wykorzystuje w sezonie do 4000 świec wytwarzanych w krótkich seriach i przy użyciu specjalnych technik produkcji.

Oprócz świec specjalistycznych, w sportach motorowych zainteresowaniem cieszą się także seryjnie produkowane świece, jak na przykład świeca itrowa Bosch Super. Stosowane są w samochodach startujących w rajdach różnych koncernów, jak na przykład Carrera Cup (Porsche) czy Polo Cup (Volkswagen). Do producentów wykorzystujących świece zapłonowe Boscha w zawodach motorowych należą Alfa Romeo, Audi, Honda, Lamborghini, DaimlerChrysler, Opel, Porsche, Skoda, Seat, Toyota i Volkswagen. Korzysta z nich także wiele prywatnych drużyn wyścigowych. Doświadczenia zdobyte przez producentów świec na torach wyścigowych są wykorzystywane również przy seryjnej produkcji świec.

Tematy w artykule: Bosch świece zapłonowe

Podobne wiadomości:

Mercedes i Bosch pracują nad automatycznym parkowaniem

Mercedes i Bosch pracują nad automatycznym...

Technika 2015-06-10

Te systemy bezpieczeństwa są najczęściej wybierane

Te systemy bezpieczeństwa są najczęściej...

Technika 2014-09-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!