mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Świetlny jubileusz

Świetlny jubileusz

Zielone, żółte, czerwone. Nieprzerwanie zmieniające się kolory świateł wprowadzają porządek w ruchu samochodowym. I tak od 100 lat. Sygnalizatory świetlne obchodzą właśnie swój okrągły jubileusz.

Świetlny jubileusz
Pierwsze, elektrycznie sterowane sygnalizatory stanęły na jednej z krzyżówek amerykańskiego miasta Cleveland. Miało to miejsce 5. sierpnia 1914 roku. Od tego czasu sygnały świetlne sygnalizatorów regulują ruch uliczny na całym świecie, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo. Dziś dzięki nim wielkie i zatłoczone aglomeracje mogą tworzyć skomplikowane systemy, które poprawiają przepustowość dróg i płynność ruchu samochodów. W przyszłości sygnalizatory będą posiadały funkcję komunikowania się z różnymi podmiotami otoczenia.

Co ciekawe idea tzw. Street Crossing Signals, pierwszych krzyżówek na których ruch sterowany jest sygnałami, narodziła się już ponad 150 lat temu w Londynie. Konstrukcja i obsługa pre-sygnalizatorów była wówczas dość prymitywna. Były to maszty latarni gazowych, które na potrzeby ruchu ulicznego uległy lekkiej modyfikacji (działały na podobieństwo semaforów). Niestety dość szybko okazały się wadliwe i ze względu na możliwość wybuchu niebezpieczne dla obsługujących ich osób. Dopiero powszechny dostęp do elektryczności i rozwój technologii sprawił, że z prostych układów sterujących na pojedynczych krzyżówkach udało się stworzyć skomplikowane systemy zarządzające ruchem na wielu jezdniach jednocześnie. W Polsce, pierwsza sygnalizacja świetlna pojawiła się w 1926 roku w Warszawie na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej.

Jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie systemów znajduje się w Londynie i został stworzony na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Ponad połowa z 6000 sygnalizatorów regulujących ruch na ulicach angielskiej stolicy została połączona inteligentną siecią, by chronicznie zakorkowane miasto mogło poradzić sobie z dodatkowym napływem blisko 9 mln kibiców. Specjalne sensory, tabun kamer i skomplikowane oprogramowanie analizujące na bieżąco to co dzieje się na drogach zmienia cykle świetlne, odpowiednio zarządzając ruchem na przestrzeni całego miasta. Z podobnych rozwiązań korzystają także inne duże metropolie: Pekin, Sao Paulo czy Toronto.

Jak zaznaczają jednak władze Londynu dwuletni system sygnalizatorów niebawem ulegnie kolejnej ewolucji. Już teraz prowadzone są programy pilotażowe inteligentnego sterowania światłami, z których w przyszłości profity otrzymają także piesi. Dodatkowe kamery na skrzyżowaniach będą nie tylko rejestrować ilość pojazdów, ale również liczbę osób oczekujących na pasach. Zielone światło będzie świecić się dla nich tak długo, dopóki wszyscy piesi nie znajdą się na drugiej stronie ulicy.

Nad inteligentnymi sygnalizatorami i krzyżówkami pracują także naukowcy z Technicznego Uniwersytetu w niemieckim Brunszwiku. Ich celem jest stworzenie systemu, który uczyni ruch w mieście jeszcze bardziej bezpiecznym, efektywnym i co ważne z punktu widzenia utrzymującego się nad dużymi miastami smogu, także bardziej przyjaznym środowisku. Głównym założeniem projektu jest próba sparowania samochodów z sygnalizatorami, tak by oba obiekty mogły wymieniać między sobą informacje. Dane zebrane z pojazdów mają odwzorować obraz sekwencji ruchu i jednocześnie przekazywać te informacje pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, którzy w ten sposób otrzymają pewien przegląd sytuacji na drodze. W ten sposób będą mogli dostosować swoje tempo jazdy do rzeczywistych warunków. Mówiąc w języku naukowym chodzi oto, by regulować stałymi wartościami hamowania i przyspieszenia pojazdów w zależności od zagęszczenia ruchu. W ten sposób uda zwiększyć się płynność przejazdu nie tylko aut, ale także pieszych i rowerzystów. Pierwsze prototypy tej skomplikowanej aplikacji zostaną przetestowane jeszcze w tym roku na jednej z krzyżowań dróg Brunszwiku.
 
Tematy w artykule: sygnalizacja swietlna

Podobne wiadomości:

Nowe pułapki na kierowców już działają. Znamy lokalizacje!

Nowe pułapki na kierowców już działają. Znamy...

Aktualności 2015-05-15

Przed nami dwa długie weekendy – sprawdź co na drogach!

Przedmi dwa długie weekendy – sprawdź co...

Polskie drogi 2011-10-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.