mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Symulator samochodu na czterech kółkach

Symulator samochodu na czterech kółkach

Zagraniczni konstruktorzy opracowali specjalny model Audi, który potrafi naśladować auta marek takich jak Lotus, Mercedes, Volkswagen czy Hyundai. Już niedługo kierowcy znudzeni właściwościami jezdnymi swoich samochodów będą mogli je zmienić za pomocą jednego przycisku.

Symulator samochodu na czterech kółkach

Niemieccy konstruktorzy stworzyli symulator, który w czasie rzeczywistym potrafi naśladować inne samochody. Jest to zapewne przedsmak rewolucji, jakie czekają nas w najbliższych latach w temacie motoryzacji. Do urzeczywistnienia planu naukowcy wykorzystali Audi A8, którego wyposażenie wzbogaciło się o hydrauliczne siłowniki, system aktywnego sterowania oraz inne, strzeżone tajemnicą technologie. Cały projekt został nazwany HORST (Handling Online Research and Simulation Tool).

Inżynier obsługujący auto przy pomocy laptopa jest w stanie zmienić ustawienia zawieszenia, układu kierowniczego, napędowego oraz hamulcowego. Wszystko dzięki temu, że jest to w pełni podatny na personalizację samochód. Według nieoficjalnych informacji koszt stworzenia takiego Audi wynosi przynajmniej10 razy więcej niż jego najbogatsza wersja.

Zagraniczni dziennikarze magazynu Auto Express mieli okazję przetestować na własnej skórze jak działał ten prototyp. Po zsynchronizowaniu ustawień imitujących Mercedesa Klasy E, samochód wchodząc w zakręty wyraźnie przechylał się z dostojnością jaka towarzyszy autom z gwiazdą na masce. Po jednym kliknięciu komputer przesłał nowe ustawienia, a na wyświetlaczu nawigacji pojawiło się zdjęcie Volkswagena Golfa GTI. Różnice można było odczuć już po paru sekundach jazdy. Układ kierowniczy bardzo bezpośrednio przekazywał intencje kierowcy na asfalt, a przechyły nadwozia podczas pokonywania zakrętów były minimalne.

Przy pomocy komputera podłączonego do jednostki centralnej inżynier był w stanie odtworzyć ustawienia wielu samochodów, które jeżdżą po naszej planecie. Urządzenie jest na razie w fazie początkowych testów. Dopiero za kilka miesięcy, kiedy będzie w wyższym stadium zaawansowania być może zostanie wdrożone w jakiś nowy projekt.

Czytaj także:

Audi RS6 coraz bliżej (2007-06-29)

1500 R8 (2007-06-28)

Audi R8 z turbodieslem (2007-06-06)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 376 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi A8 Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi Audi A8

Podobne wiadomości:

Audi Q8 – koncept jest już gotowy

Audi Q8 – koncept jest już gotowy

Aktualności 2016-12-23

Wydanie specjalne

Wydanie specjalne "auto motor i sport": Audi...

Aktualności 2016-12-16

Komentuj:

~e 2007-08-28

Nie zatyka, jak na wóz za te pieniądze. Poza tym audi niema renomy, takiej jak pozostałe niemieckie marki (bmw, mercedes, porsche).

~ad 2007-08-28

Audi to dobra firma, ale jak to mówią: prawdziwe Audi to A8, Q7 i R8, bo reszta to tylko podbajerowane VW

~WIWID 2007-08-28

Audi nie jest złe. Znam kilka lepszych marek. Wole np. Lexusa

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
W pogoni za wydajnością
W pogoni za wydajnością
Coraz bardziej zaawansowane układy wtryskowe, poza zwiększaniem mocy silników, optymalizują proces spalania obniżając zużycie paliwa i zmniejszając emisję spalin.