mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Symulator samochodu na czterech kółkach

Symulator samochodu na czterech kółkach

Zagraniczni konstruktorzy opracowali specjalny model Audi, który potrafi naśladować auta marek takich jak Lotus, Mercedes, Volkswagen czy Hyundai. Już niedługo kierowcy znudzeni właściwościami jezdnymi swoich samochodów będą mogli je zmienić za pomocą jednego przycisku.

Symulator samochodu na czterech kółkach

Niemieccy konstruktorzy stworzyli symulator, który w czasie rzeczywistym potrafi naśladować inne samochody. Jest to zapewne przedsmak rewolucji, jakie czekają nas w najbliższych latach w temacie motoryzacji. Do urzeczywistnienia planu naukowcy wykorzystali Audi A8, którego wyposażenie wzbogaciło się o hydrauliczne siłowniki, system aktywnego sterowania oraz inne, strzeżone tajemnicą technologie. Cały projekt został nazwany HORST (Handling Online Research and Simulation Tool).

Inżynier obsługujący auto przy pomocy laptopa jest w stanie zmienić ustawienia zawieszenia, układu kierowniczego, napędowego oraz hamulcowego. Wszystko dzięki temu, że jest to w pełni podatny na personalizację samochód. Według nieoficjalnych informacji koszt stworzenia takiego Audi wynosi przynajmniej10 razy więcej niż jego najbogatsza wersja.

Zagraniczni dziennikarze magazynu Auto Express mieli okazję przetestować na własnej skórze jak działał ten prototyp. Po zsynchronizowaniu ustawień imitujących Mercedesa Klasy E, samochód wchodząc w zakręty wyraźnie przechylał się z dostojnością jaka towarzyszy autom z gwiazdą na masce. Po jednym kliknięciu komputer przesłał nowe ustawienia, a na wyświetlaczu nawigacji pojawiło się zdjęcie Volkswagena Golfa GTI. Różnice można było odczuć już po paru sekundach jazdy. Układ kierowniczy bardzo bezpośrednio przekazywał intencje kierowcy na asfalt, a przechyły nadwozia podczas pokonywania zakrętów były minimalne.

Przy pomocy komputera podłączonego do jednostki centralnej inżynier był w stanie odtworzyć ustawienia wielu samochodów, które jeżdżą po naszej planecie. Urządzenie jest na razie w fazie początkowych testów. Dopiero za kilka miesięcy, kiedy będzie w wyższym stadium zaawansowania być może zostanie wdrożone w jakiś nowy projekt.

Czytaj także:

Audi RS6 coraz bliżej (2007-06-29)

1500 R8 (2007-06-28)

Audi R8 z turbodieslem (2007-06-06)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 381 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi A8 Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi Audi A8

Podobne wiadomości:

Nowe Audi A8 - limuzyna przyszłości

Nowe Audi A8 - limuzyna przyszłości

Premiery 2017-07-13

Nowe Audi A8 - pierwsze zdjęcia

Nowe Audi A8 - pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-05

Komentuj:

~e 2007-08-28

Nie zatyka, jak na wóz za te pieniądze. Poza tym audi niema renomy, takiej jak pozostałe niemieckie marki (bmw, mercedes, porsche).

~ad 2007-08-28

Audi to dobra firma, ale jak to mówią: prawdziwe Audi to A8, Q7 i R8, bo reszta to tylko podbajerowane VW

~WIWID 2007-08-28

Audi nie jest złe. Znam kilka lepszych marek. Wole np. Lexusa

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.