mojeauto.pl > motogazeta > Technika > System AWD od Forda

System AWD od Forda

Ford Motor Company rozpoczął pracę nad własnym systemem napędu na cztery koła, który wykorzystywany będzie w nadchodzących modelach typu sedan, crossover oraz SUV.

System AWD od Forda

Początkowo zostanie on zaadaptowany na rynku amerykańskim do takich modeli jak Ford Fusion, Mercury Milan oraz Lincoln MKZ, a także średniej klasy sedanów takich jak Ford Edge oraz Lincoln MKX. Jest wiele powodów dla których Ford zdecydował się na opracowanie własnego systemu zamiast używania podzespołów szwedzkiego producenta, firmy Haldex. Głównym są jednak koszty. Sprowadzenie części zza oceanu jest dużo bardziej kosztowne niż ich 'domowa' produkcja. Drugim powodem jest kwestia możliwości dokładniejszego dopasowania układu do charakterystyki konkretnego pojazdu.

Kierownictwo Forda oznajmiło, że firma Haldex nie posiada odpowiedniego potencjału, aby dostarczyć elementów potrzebnych do zrealizowania przyszłych programów dotyczących samochodów o nadwoziu sedan oraz CUV. Według władz koncernu, Ford jest w stanie stworzyć dużo prostsze i tańsze rozwiązania.

Po tym jak produkcja urządzenia osiągnie pełną wydajność, planowana jest produkcja samochodów na poziomie 500 tysięcy egzemplarzy rocznie wyposażonych w autorski system AWD. W samej budowie i działaniu jest on bardzo podobny do tego, który był stosowany w poprzednich modelach. Jeśli system wykryje poślizg na przednich kołach, przenosi napęd oraz kontroluje moment obrotowy identycznie jak ma to miejsce w systemach firmy Haldex. Różni ich jednak to, że system przygotowany przez Forda jest elektro-mechaniczny, natomiast konkurencyjny działa na zasadach hydraulicznych.

Jak dotąd twórcy nie określili konkretnej nazwy dla nadchodzącej technologii, wiadomo jedynie, że wewnętrznie nazywana jest '4Drive', lecz prawdopodobnie w momencie wejścia na rynek zostanie ona zmieniona.

Czytaj także:

Crossover Forda (2006-07-10)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ford
Tematy w artykule: Ford AWD

Podobne wiadomości:

Ford i Amazon rozpoczynają współpracę

Ford i Amazon rozpoczynają współpracę

Technika 2017-01-20

Ford Mustang przeszedł delikatny lifting

Ford Mustang przeszedł delikatny lifting

Premiery 2017-01-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Największy salon Mercedesa w Polsce otwarty!
Największy salon Mercedesa w Polsce otwarty!
Grupa Wróbel uruchomiła we Wrocławiu nowy salon marki Mercedes-Benz. Jest to najpoważniejsza inwestycja zrealizowana w historii firmy, a zarazem największy i najnowocześniejszy salon niemieckiej marki w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.