mojeauto.pl > motogazeta > Technika > System COD w trzech silnikach Audi

System COD w trzech silnikach Audi

Technika odłączania cylindrów sprawia, że auto zużywa nawet o 20 procent mniej paliwa. Od teraz ta technologia jest dostępna w jednostkach 1.4 TFSI COD, 4.0 TFSI COD i W12 COD.

System COD w  trzech silnikach Audi
Technologia cylinder on demand (COD) jest o tyle uniwersalna, że można ją zastosować w jednostkach czterocylindrowych z wtryskiem bezpośrednim, ale i w motorze V8 TFSI oraz w dwunastocylindrowym agregacie.

W każdym z silników z COD na wyższych biegach, od niskich do średnich obciążeń oraz podczas niewielkiej i średniej prędkości, czyli ogólnie rzecz ujmując w nieobciążonych warunkach system odłącza połowę cylindrów. Te zaczną na nowo pracować, gdy kierowca doda więcej gazu.

Audi deklaruje, że cały proces odłączania i załączania cylindrów ma być ledwo wyczuwalny przez kierowcę. W silnikach ośmiocylindrowych aktywne łożyska silnika kompensują wibracje, a dodatkowo Audi Noise Cancellation redukuje niepożądane odgłosy wibracji. W zależności od modelu stosowane jest jedno z rozwiązań bądź też oba.

W silniku 1.4 TFSI COD odłączany jest drugi i trzeci cylinder, zaś w 4.0 TFSI - drugi, trzeci, piąty i ósmy. Elementy krzywkowe przesuwane przez napędzane elektromagnetycznie trzpienie na wałku rozrządu zamykają zawory i dochodzi do dezaktywacji wtrysku z zapłonu. Zanim to nastąpi komory spalania są napełnianie ponownie czystym powietrzem, aby zmniejszyć ciśnienie w cylindrach.

Motor W12 o mocy 500 KM w swej konstrukcji ma specjalny wariant technologii COD. Tu zawory pozostają otwarte. Najpierw dochodzi do dezaktywacji wtrysku i zapłonu we wszystkich zaworach lewego rzędu, silnik pracuje jako sześciocylindrowiec. Nim obniży się temperatura w katalizatorze, cylindry lewego rzędu znów są aktywowane, a prawego dezaktywowane. Podczas dłuższego cyklu, oba rzędy cylindrów na przemian są aktywne i nieaktywne.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi cylinder cylinder on demand

Podobne wiadomości:

Nowe Audi A8 - limuzyna przyszłości

Nowe Audi A8 - limuzyna przyszłości

Premiery 2017-07-13

600-konne Audi R8 V10 kontra dwa...

auto motor i sport 0000-00-00

Jedno z najlepszych aut "po tamtej stronie" 500 KM kontra prawie 200-konne motocykle na ruchliwej brazylijskiej drodze - zobacz niebezpieczny wyścig na brazylijskiej autostradzie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.