mojeauto.pl > motogazeta > Technika > System COD w trzech silnikach Audi

System COD w trzech silnikach Audi

Technika odłączania cylindrów sprawia, że auto zużywa nawet o 20 procent mniej paliwa. Od teraz ta technologia jest dostępna w jednostkach 1.4 TFSI COD, 4.0 TFSI COD i W12 COD.

System COD w  trzech silnikach Audi
Technologia cylinder on demand (COD) jest o tyle uniwersalna, że można ją zastosować w jednostkach czterocylindrowych z wtryskiem bezpośrednim, ale i w motorze V8 TFSI oraz w dwunastocylindrowym agregacie.

W każdym z silników z COD na wyższych biegach, od niskich do średnich obciążeń oraz podczas niewielkiej i średniej prędkości, czyli ogólnie rzecz ujmując w nieobciążonych warunkach system odłącza połowę cylindrów. Te zaczną na nowo pracować, gdy kierowca doda więcej gazu.

Audi deklaruje, że cały proces odłączania i załączania cylindrów ma być ledwo wyczuwalny przez kierowcę. W silnikach ośmiocylindrowych aktywne łożyska silnika kompensują wibracje, a dodatkowo Audi Noise Cancellation redukuje niepożądane odgłosy wibracji. W zależności od modelu stosowane jest jedno z rozwiązań bądź też oba.

W silniku 1.4 TFSI COD odłączany jest drugi i trzeci cylinder, zaś w 4.0 TFSI - drugi, trzeci, piąty i ósmy. Elementy krzywkowe przesuwane przez napędzane elektromagnetycznie trzpienie na wałku rozrządu zamykają zawory i dochodzi do dezaktywacji wtrysku z zapłonu. Zanim to nastąpi komory spalania są napełnianie ponownie czystym powietrzem, aby zmniejszyć ciśnienie w cylindrach.

Motor W12 o mocy 500 KM w swej konstrukcji ma specjalny wariant technologii COD. Tu zawory pozostają otwarte. Najpierw dochodzi do dezaktywacji wtrysku i zapłonu we wszystkich zaworach lewego rzędu, silnik pracuje jako sześciocylindrowiec. Nim obniży się temperatura w katalizatorze, cylindry lewego rzędu znów są aktywowane, a prawego dezaktywowane. Podczas dłuższego cyklu, oba rzędy cylindrów na przemian są aktywne i nieaktywne.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi cylinder cylinder on demand

Podobne wiadomości:

Wizualizacje nowego Audi R8: wygląda...

auto motor i sport 0000-00-00

28-letni designer stworzył wizualizacje drugiej generacji modelu R8 - trzeba przyznać, że projekt jest udany.

Nowe Audi A8 - pierwsze zdjęcia

Nowe Audi A8 - pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.