mojeauto.pl > motogazeta > Technika > System COD w trzech silnikach Audi

System COD w trzech silnikach Audi

Technika odłączania cylindrów sprawia, że auto zużywa nawet o 20 procent mniej paliwa. Od teraz ta technologia jest dostępna w jednostkach 1.4 TFSI COD, 4.0 TFSI COD i W12 COD.

System COD w  trzech silnikach Audi
Technologia cylinder on demand (COD) jest o tyle uniwersalna, że można ją zastosować w jednostkach czterocylindrowych z wtryskiem bezpośrednim, ale i w motorze V8 TFSI oraz w dwunastocylindrowym agregacie.

W każdym z silników z COD na wyższych biegach, od niskich do średnich obciążeń oraz podczas niewielkiej i średniej prędkości, czyli ogólnie rzecz ujmując w nieobciążonych warunkach system odłącza połowę cylindrów. Te zaczną na nowo pracować, gdy kierowca doda więcej gazu.

Audi deklaruje, że cały proces odłączania i załączania cylindrów ma być ledwo wyczuwalny przez kierowcę. W silnikach ośmiocylindrowych aktywne łożyska silnika kompensują wibracje, a dodatkowo Audi Noise Cancellation redukuje niepożądane odgłosy wibracji. W zależności od modelu stosowane jest jedno z rozwiązań bądź też oba.

W silniku 1.4 TFSI COD odłączany jest drugi i trzeci cylinder, zaś w 4.0 TFSI - drugi, trzeci, piąty i ósmy. Elementy krzywkowe przesuwane przez napędzane elektromagnetycznie trzpienie na wałku rozrządu zamykają zawory i dochodzi do dezaktywacji wtrysku z zapłonu. Zanim to nastąpi komory spalania są napełnianie ponownie czystym powietrzem, aby zmniejszyć ciśnienie w cylindrach.

Motor W12 o mocy 500 KM w swej konstrukcji ma specjalny wariant technologii COD. Tu zawory pozostają otwarte. Najpierw dochodzi do dezaktywacji wtrysku i zapłonu we wszystkich zaworach lewego rzędu, silnik pracuje jako sześciocylindrowiec. Nim obniży się temperatura w katalizatorze, cylindry lewego rzędu znów są aktywowane, a prawego dezaktywowane. Podczas dłuższego cyklu, oba rzędy cylindrów na przemian są aktywne i nieaktywne.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi cylinder cylinder on demand

Podobne wiadomości:

Audi R8 Spyder V10 Plus - najmocniejsze kabrio w historii

Audi R8 Spyder V10 Plus - najmocniejsze...

Aktualności 2017-06-16

Superauto od Audi i Lamborghini

Superauto od Audi i Lamborghini

Samochody luksusowe 2017-03-11

Elektryfikacja zaraża kolejne gałęzie koncernu z Wolfsburga. Teraz pojawiają się plotki o elektrycznych supersamochodach od Audi i Lamborghini. 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia Stonic - nowy crossover z Korei
Kia Stonic - nowy crossover z Korei
Już w przyszłym tygodniu odbędzie się premiera nowego Hyundaia Kona, a tymczasem bliźniaczy model pojawi się w gamie modelowej marki Kia. Auto otrzyma nazwę Stonic, a producent podzielił się pierwszymi szczegółami na jego temat.