mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Sześciocylindrowa gwiazda Chryslera

Sześciocylindrowa gwiazda Chryslera

Fabryka Trenton South w Michigan rozpoczęła produkcję nowego silnika Pentastar V6 o pojemności 3,6 litra. Jednostka ta po raz pierwszy trafi na rynek w nowym wcieleniu Jeepa Grand Cherokee.

Sześciocylindrowa gwiazda Chryslera
Multiair, bezpośredni wtrysk oraz turbodoładowane. To korzyści ze wstąpienia w alians z Fiatem i zastosowanie najnowszych rozwiązań, mimo że prace rozwojowe nad silnikiem rozpoczęły się na długo przed wzajemną współpracą. Nowe rozwiązania pozwoliły na skuteczną redukcję spalania (o 25% w całej gamie koncernu do 2014 roku) i emisji spalin. Według Chryslera aż o jedną czwartą.

Oferowany dla Jeepa Grand Cherokee (rocznik modelowy 2011) nowy, 3,6-litrowy silnik Pentastar V-6 rozwija moc 290 KM przy 6.350 obr/min oraz moment obrotowy 353 Nm przy 4.300 obr/min – odpowiednio o 38 i 11 procent więcej niż jednostka V-6 stosowana poprzednio – przy zredukowanym o ok. 11 procent zapotrzebowaniu na paliwo.

Nowy silnik V-6 posiada rozrząd w układzie DOHC oraz odlewany ciśnieniowo kadłub aluminiowy z 60-stopniowym rozchyleniem cylindrów. Standardowe głowice cylindrowe charakteryzują się "wąskim" kątem rozmieszczenia zaworów oraz portami dolotowymi i wydechowymi o wysokiej przepływności. Łącznie z niezależnym fazowaniem obu wałków rozrządu pozwala to osiągnąć optymalne spalanie mieszanki paliwowej w całym niemalże zakresie prędkości obrotowej i obciążeń, a więc uzyskać wyjątkowo płaski przebieg krzywej momentu obrotowego wobec rozwijanej mocy. Dziewięćdziesiąt procent momentu wytwarzane jest w zakresie od 1800 do 6350 obr/min, co zapewnia wyjątkowe własności dynamiczne napędzanego pojazdu – nawet pomimo stosowania paliw o niższej liczbie oktanowej.

Nowy silnik trafi pod maskę nie tylko Grand Cherokee, ale także kilku innych modeli z gamy Jeepa, Dodge`a i Chryslera.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jeep Grand Cherokee
Jeep Grand Cherokee
Cena podstawowa już od: 236 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami supersamochodu

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami...

Premiery 2017-02-10

Jeep Wrangler od Vilner - nie taki złom

Jeep Wrangler od Vilner - nie taki złom

Aktualności 2017-02-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.