mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Sześciocylindrowa gwiazda Chryslera

Sześciocylindrowa gwiazda Chryslera

Fabryka Trenton South w Michigan rozpoczęła produkcję nowego silnika Pentastar V6 o pojemności 3,6 litra. Jednostka ta po raz pierwszy trafi na rynek w nowym wcieleniu Jeepa Grand Cherokee.

Sześciocylindrowa gwiazda Chryslera
Multiair, bezpośredni wtrysk oraz turbodoładowane. To korzyści ze wstąpienia w alians z Fiatem i zastosowanie najnowszych rozwiązań, mimo że prace rozwojowe nad silnikiem rozpoczęły się na długo przed wzajemną współpracą. Nowe rozwiązania pozwoliły na skuteczną redukcję spalania (o 25% w całej gamie koncernu do 2014 roku) i emisji spalin. Według Chryslera aż o jedną czwartą.

Oferowany dla Jeepa Grand Cherokee (rocznik modelowy 2011) nowy, 3,6-litrowy silnik Pentastar V-6 rozwija moc 290 KM przy 6.350 obr/min oraz moment obrotowy 353 Nm przy 4.300 obr/min – odpowiednio o 38 i 11 procent więcej niż jednostka V-6 stosowana poprzednio – przy zredukowanym o ok. 11 procent zapotrzebowaniu na paliwo.

Nowy silnik V-6 posiada rozrząd w układzie DOHC oraz odlewany ciśnieniowo kadłub aluminiowy z 60-stopniowym rozchyleniem cylindrów. Standardowe głowice cylindrowe charakteryzują się "wąskim" kątem rozmieszczenia zaworów oraz portami dolotowymi i wydechowymi o wysokiej przepływności. Łącznie z niezależnym fazowaniem obu wałków rozrządu pozwala to osiągnąć optymalne spalanie mieszanki paliwowej w całym niemalże zakresie prędkości obrotowej i obciążeń, a więc uzyskać wyjątkowo płaski przebieg krzywej momentu obrotowego wobec rozwijanej mocy. Dziewięćdziesiąt procent momentu wytwarzane jest w zakresie od 1800 do 6350 obr/min, co zapewnia wyjątkowe własności dynamiczne napędzanego pojazdu – nawet pomimo stosowania paliw o niższej liczbie oktanowej.

Nowy silnik trafi pod maskę nie tylko Grand Cherokee, ale także kilku innych modeli z gamy Jeepa, Dodge`a i Chryslera.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jeep Grand Cherokee
Jeep Grand Cherokee
Cena podstawowa już od: 236 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowy Jeep Compass - znamy polski cennik

Nowy Jeep Compass - znamy polski cennik

Aktualności 2017-05-26

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami supersamochodu

Dodge Durango SRT - SUV z osiągami...

Premiery 2017-02-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Największy SUV czeskiego producenta został niedawno rozbity przez organizację Euro NCAP. Model Kodiaq został nagrodzony maksymalną notą pięciu gwiazdek. To już siódmy model Skody, który otrzymał taką ocenę.