mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Sześciocylindrowa gwiazda Chryslera

Sześciocylindrowa gwiazda Chryslera

Fabryka Trenton South w Michigan rozpoczęła produkcję nowego silnika Pentastar V6 o pojemności 3,6 litra. Jednostka ta po raz pierwszy trafi na rynek w nowym wcieleniu Jeepa Grand Cherokee.

Sześciocylindrowa gwiazda Chryslera
Multiair, bezpośredni wtrysk oraz turbodoładowane. To korzyści ze wstąpienia w alians z Fiatem i zastosowanie najnowszych rozwiązań, mimo że prace rozwojowe nad silnikiem rozpoczęły się na długo przed wzajemną współpracą. Nowe rozwiązania pozwoliły na skuteczną redukcję spalania (o 25% w całej gamie koncernu do 2014 roku) i emisji spalin. Według Chryslera aż o jedną czwartą.

Oferowany dla Jeepa Grand Cherokee (rocznik modelowy 2011) nowy, 3,6-litrowy silnik Pentastar V-6 rozwija moc 290 KM przy 6.350 obr/min oraz moment obrotowy 353 Nm przy 4.300 obr/min – odpowiednio o 38 i 11 procent więcej niż jednostka V-6 stosowana poprzednio – przy zredukowanym o ok. 11 procent zapotrzebowaniu na paliwo.

Nowy silnik V-6 posiada rozrząd w układzie DOHC oraz odlewany ciśnieniowo kadłub aluminiowy z 60-stopniowym rozchyleniem cylindrów. Standardowe głowice cylindrowe charakteryzują się "wąskim" kątem rozmieszczenia zaworów oraz portami dolotowymi i wydechowymi o wysokiej przepływności. Łącznie z niezależnym fazowaniem obu wałków rozrządu pozwala to osiągnąć optymalne spalanie mieszanki paliwowej w całym niemalże zakresie prędkości obrotowej i obciążeń, a więc uzyskać wyjątkowo płaski przebieg krzywej momentu obrotowego wobec rozwijanej mocy. Dziewięćdziesiąt procent momentu wytwarzane jest w zakresie od 1800 do 6350 obr/min, co zapewnia wyjątkowe własności dynamiczne napędzanego pojazdu – nawet pomimo stosowania paliw o niższej liczbie oktanowej.

Nowy silnik trafi pod maskę nie tylko Grand Cherokee, ale także kilku innych modeli z gamy Jeepa, Dodge`a i Chryslera.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jeep Grand Cherokee
Jeep Grand Cherokee
Cena podstawowa już od: 236 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Jeep Wrangler zadebiutował w Los Angeles

Jeep Wrangler zadebiutował w Los Angeles

Aktualności 2017-12-01

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

Aktualności 2017-07-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.