mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Szyby, które pokonają nudę w podróży

Szyby, które pokonają nudę w podróży

Amerykańscy spece od nowinek technicznych z General Motors jakiś czas temu usiedli przy wysokokofeinowej kawie i rozmyślali jak zabić nudę, która bardzo często towarzyszy pasażerom siedzącym na tylnej kanapie, w trakcie długich podróży. O to efekt - cztery aplikacje do gry i komunikacji społecznościowej, wyświetlane na bocznych szybach samochodu.

Szyby, które pokonają nudę w podróży
Drodzy Czytelnicy Mojeauto.pl pozwólcie, że Wam przedstawię: Otto, Foofu, Spindow i Pond. O to czterej pomocnicy, których zadaniem jest urozmaicenie podróży zwłaszcza najmniejszym pasażerom tylnej kanapy. Warunek jest jeden, w przyszłości musicie posiadać samochód jednej z marek należących do koncernu General Motors - między innymi Cadillaca, Chevroleta lub Opla.Amerykanie są bowiem na etapie patentowania nowej technologii, która wykorzystuje boczne szyby pojazdu jako powierzchnię do projekcji różnych wizualizacji. "Windows of Opportunity" (WOO), czyli w wolnym tłumaczeniu 'okna możliwości' to technologia rozwijana wspólnie ze studentami renomowanej Wyższej Uczelni Sztuki i Designu Bezalel, znajdującej się w Jerozolimie.

Młodzi projektanci swój pomysł opierają na działaniu nowoczesnych sensorów firmy Eyeclick, dzięki którym na powierzchni szyby można odtworzyć bardzo czuły ekran dotykowy. W zależności od używanej aplikacji ekran może dostosowywać różne motywy wyświetlania do dynamicznie zmieniającego się widoku za oknem. Taką funkcję znajdziemy na przykład po aktywowaniu aplikacji Otto, w której animowana postać o tym imieniu jest w stanie rozpoznać elementy rzeczywistego krajobrazu i opowiadać o nich małym pasażerom. Foofu z kolei zachęca do malowania lub rysowania za pomocą palca. Spindow z kolei poprzez Internet będzie mógł połączyć się z innym samochodem na całym świecie i przekazać kopię obrazu z jego szyby, a Pond pozwoli wymieniać się muzyką i wiadomościami z pozostałymi użytkownikami WOO.

"Stało się już tradycją, że interaktywne wyświetlacze w samochodach ograniczone zostały w zasadzie tylko dla kierowcy i przedniego pasażera" - mówi Tom Seder, menadżer z laboratorium R&D General Motors. "My widzimy szansę na wykorzystanie tej technologii zwłaszcza dla pasażerów siedzących z tyłu. Szyby, o których mówimy są w stanie dostosować interfejs do prędkości samochodu, a także miejsca, w którym pojazd obecnie się znajduje. Dzięki temu nie tylko stają się dobrą rozrywką, ale także pełnią rolę edukacyjną" - dodaje Seder.

Trzeba przyznać, że brzmi to wszystko całkiem interesująco. Na razie jednak zarówno General Motors jak i izraelscy studenci nie zdradzają więcej szczegółów tego projektu. Trudno jest więc oszacować czy i kiedy WOO zawita na szeroką skalę do świata motoryzacji.

Podobne wiadomości:

Uber we Wrocławiu i Poznaniu - pojeździsz za darmo

Uber we Wrocławiu i Poznaniu - pojeździsz za...

Finanse i prawo 2015-11-05

Niezbędne aplikacje dla kierowcy

Niezbędne aplikacje dla kierowcy

Technika 2016-03-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.