mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Te systemy zwiększają bezpieczeństwo jazdy!

Te systemy zwiększają bezpieczeństwo jazdy!

Stowarzyszenie Euro NCAP przyznaje nie tylko oceny za bezpieczeństwo w testach zderzeniowych. Od niedawna nagradzane są także technologie, które w znaczący sposób chronią pasażerów.

Te systemy zwiększają bezpieczeństwo jazdy!

Ford zademonstrował niedawno w najnowszej odsłonie Focusa dwa całkiem nowe systemy. Jednym z nich jest urządzenie o nazwie Drive Alert. Wykorzystuje ono kamerę zamontowaną z przodu samochodu, która nieustannie monitoruje położenie samochodu względem pasów jezdni i na podstawie ruchów kierownicą jest w stanie wykryć charakterystyczne korekty toru jazdy, które sugerować mogą zmęczenie kierowcy. System informuje dwustopniowo kierowcę o konieczności zrobienia sobie przerwy. Najpierw ostrzeżenie zaczyna się od sygnału dźwiękowego i wyświetlenia na desce rozdzielczej komunikatu. Gdy komputer wykryje, że sytuacja jest już bardzo poważna system dużo bardziej doniosłym dźwiękiem przypomina kierowcy o przerwie.

Kolejnym systemem jest Ford Forward Alert. Wykorzystuje on przedni radar który w zakresie prędkości od 7 do 180km/h monitoruje dystans 200 metrów przed samochodem. Jeżeli wykryje on przeszkodę stojącą na drodze na desce rozdzielczej pojawia się komunikat wzmacniany ostrzeżeniem dźwiękowym. W tym czasie system zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym przez co samochód wytraca prędkość. Niezależnie od tego jak mocno kierowca wciśnie pedał hamulca będzie dysponował pełną siłą hamowania.

Podobnym systemem do tego prezentowanego przez Forda jest Attention Assist zaprezentowany przez Mercedesa. Monitoruje on przeszło 70 parametrów związanych z zachowaniem kierowcy. Na podstawie informacji przesyłanych do komputera tworzony jest profil kierowcy, który poddawany jest nieustannej analizie. Gdy zachowanie kierowcy zacznie odbiegać od norm elektronika zaczyna ostrzegać kierowcę o konieczności zrobienia sobie przerwy w czasie jazdy.


Kolejnym systemem opracowanym przez Mercedesa, który został nagrodzony przez Euro NCAP jest urządzenie o nazwie Collision Prevention Assist. Działa ono podobnie do tego, który został opisany powyżej. Urządzenie korzysta z radaru o średnim zakresie, który przeczesuje przestrzeń na 80 metrów przed samochodem. Komputer analizuje takie parametry jak prędkość samochodu, skręt kół oraz wiele innych czynników i na ich podstawie wylicza prawdopodobieństwo kolizji. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że zderzenie będzie nieuniknione, do akcji wchodzą kolejne systemy zebrane pod nazwą PRE-SAFE. Przygotowują one samochód i pasażerów do kolizji. Aplikowane jest ciśnienie w układzie hamulcowym by zmniejszyć prędkość, a fotele pasażerów ustawiają się tak by zmniejszyć potencjalne obrażenia.

Wśród nagrodzonych znalazł się także Opel i jego system AFL, czyli Adaptive Forward Lighting. Jego zadaniem jest zwiększanie bezpieczeństwa podróżowania, dzięki szybszemu oświetlaniu miejsc niebezpiecznych na krętych drogach. Podczas wjeżdżania w zakręt system doświetla tą część drogi, która w przypadku konwencjonalnych reflektorów nie byłaby oświetlona. Dzięki lepszej widoczności kierowca może z wyprzedzeniem zainterweniować, gdy pojawi się jakaś przeszkoda na jezdni lub pieszy.

Ostatnim nagrodzonym w tym roku systemem jest Volkswagen City Emergency Brake. Został on stworzony w celu unikania kolizji przy małych prędkościach. Podczas jazdy w przedziale prędkości 5-30km/h specjalny radar monitoruje przestrzeń przed samochodem w zakresie 10 metrów. Jeżeli radar wykryje przeszkodę przygotowywany jest układ hamulcowy do natychmiastowej reakcji z pełną siłą. W momencie gdy kierowca się zagapi, system będzie w stanie wyhamować pojazd tak by uniknąć kolizji. Pod warunkiem, że prędkość nie będzie przekraczać 20km/h. Gdy prędkość będzie wyższa system działając samodzielnie będzie w stanie tylko zmniejszyć skutki zderzenia.


Podobne wiadomości:

Euro NCAP rozbija pięć nowości

Euro NCAP rozbija pięć nowości

Aktualności 2016-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.