mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Techniczne ciekawostki w Jaguarze XJ

Techniczne ciekawostki w Jaguarze XJ

Jaguar XJ powstaje od 1968 roku. Najnowsza odsłona miała swoją premierę w zeszłym roku. Flagowa limuzyna brytyjskiej marki została wyposażona w kilka technologicznych ciekawostek.

Techniczne ciekawostki w Jaguarze XJ
"Najnowszy Jaguar XJ przeszedł ponad 7000 symulacji crash testów i przejechał miliony kilometrów. Użycie do badań komputerów pozwoliło nam na uzyskanie wielu bardzo dokładnych danych przy jednoczesnym dbaniu o środowisko” – powiedziała Karolina Sobkowiak, Jaguar Brand Manager.

Wewnątrz nowego Jaguara aktywny system pasów bezpieczeństwa wstępnie napina pasy w razie wykrycia gwałtownego hamowania lub skrętu. Ta technologia uzupełnia działanie konwencjonalnych napinaczy pirotechnicznych, zwiększając stopniowo napięcie pasa bezpieczeństwa proporcjonalnie do gwałtowności manewru. Po zakończeniu gwałtownego manewru napięcie pasów bezpieczeństwa maleje.

System poduszek powietrznych Jaguara XJ współpracuje z czujnikami zajętości foteli, dzięki czemu poduszki zadziałają z odpowiednią siłą tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. Dwustopniowe czołowe poduszki powietrzne kierowcy i pasażera z przodu, boczne poduszki powietrzne i kurtyny powietrzne wspomagane są przez fotele wyposażone w system redukujący niebezpieczeństwo odniesienia urazów szyjnego odcinka kręgosłupa.

Godny uwagi jest także Pedestrian Contact Sensing™. W razie wypadku, system ten łagodzi obrażenia pieszego przez podniesienie pokrywy komory silnika, tworząc strefę ochronną pomiędzy maską, a twardymi elementami w komorze silnika.

Ponadto, przednie lampy ksenonowe posiadają inteligentny system sterowania światłami drogowymi, wyłączający je w razie wykrycia nadjeżdżających z przeciwka pojazdów i zależnie od panujących warunków oświetlenia. Funkcja ta łączy się z dynamicznym oświetleniem obracającym światła przednie w kierunku, w którym skręca samochód i zapewniającym dodatkowe oświetlenie diodowe podczas manewrowania z niskimi prędkościami.  

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest udoskonalony Inteligentny Tempomat (ACC), który monitoruje odstęp pomiędzy Jaguarem XJ, a poprzedzającym go pojazdem i odpowiednio dostosowuje prędkość samochodu. Natomiast radarowy system monitorujący „martwe pola” lusterek ostrzega kierowcę o bliskości innych samochodów po obu stronach XJ.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jaguar XJ
Jaguar XJ
Cena podstawowa już od: 419 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Jaguar XJ Sentinel– bunkier na kółkach

auto motor i sport 0000-00-00

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.