mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Temperatura poniżej "zera". Umyjesz auto?

Temperatura poniżej "zera". Umyjesz auto?

Właśnie nadszedł okres kiedy temperatura w ciągu dnia rzadko kiedy będzie przekraczać magiczną granicę 0 stopni Celsjusza. Zimą, tak jak w inne pory roku nasz samochód się brudzi. Czy warto i czy można go myć?

Temperatura poniżej

Jeżeli temperatura na dworze wynosi powyżej zera stopni Celsjusza to przeciwwskazań co do mycia samochodu praktycznie nie ma. Samochód umyjemy zarówno na myjni automatycznej jak i ręcznej. Jedyna zasada to ciepła lub nawet gorąca woda. Dla wyższej skuteczności mycia używamy wtedy jednak większej ilości szamponu do mycia.

Problemy zaczynają się gdy temperatura spada poniżej zera, ale jeszcze nie na tyle mocno by woda na karoserii zamarzała w mgnieniu oka podczas mycia. Przy takich temperaturach wybór myjni zaczyna być mocno ograniczony, ponieważ z powodu mrozu większość jest nieczynna. Pozostaje nam profesjonalna myjnia ręczna albo robota we własnym zakresie. Powinniśmy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, żeby po umyciu nie okazało się, że nie możemy wejść do samochodu.

Przed myciem koniecznie upewniamy się, że woda którą wykorzystamy będzie wystarczająco ciepła by umyć, a nie zamarznąć po chwili. Zanim jednak polejemy nią auto warto jest zabezpieczyć taśmą zamki i ich okolice. W innym wypadku będziemy musieli używać odmrażacza, który sam w sobie jest skuteczny, ale jego częste używanie powoduje wymywanie smarów z zamku. Druga sprawa to połączenie elementów gumowych (uszczelki) z elementami karoserii. żeby oba elementy nie skleił lód za pomocą wody, zabezpieczamy uszczelki przy pomocy silikonu w spreju.

Dużo większe spustoszenie niż woda powoduje zimą połączenie brudu i soli. Dlatego mimo utrudnień w postaci mrozu powinniśmy choćby co kilka tygodni zadbać o to, żeby nasz samochód był czysty. Jeżeli zamierzamy wyczyścić samochód samemu przy pomocy myjki ciśnieniowej powinniśmy pamiętać o kilku elementach.

Po zabezpieczeniu wyżej opisanych elementów zaczynamy od spryskania felg specjalnym środkiem rozpuszczającym brud. Dajemy mu chwilę żeby miał szansę się aktywować, po czym mocnym ciśnieniem go spłukujemy. Kolejnym etapem mycia są okolice kół, nadkola oraz progi. To tam zbiera się najwięcej brudu. Jeżeli mamy możliwość, wykonujemy także mycie podwozia.

Po wyczyszczeniu tych miejsc zaczynamy normalne mycie samochodu od dachu. Zimą staramy się nie używać gąbki, a w miarę możliwości korzystać z myjni bezdotykowej. Zimą na karoserii zbiera się wiele drobinek piasku, który jest wysypywany razem z solą. Wcieranie go w lakier gąbką nie byłoby zbyt dobrym pomysłem. Zimą rezygnujemy także z woskowania samochodu.

Po umyciu samochodu osuszamy jego nadwozie przy pomocy szmatki zwanej irchą. Skutecznie wchłania ona pozostałą wodę. Wycieramy dokładnie wewnętrzne krawędzie drzwi, tak by nie zalegały tam resztki lodu czy wody. Jeżeli mamy możliwość zostawiamy samochód by doschnął w cieplejszym miejscu. Jeżeli musimy jechać włączamy natychmiast ogrzewanie szyb i lusterek.

A Ty jak często myjesz swój samochód zimą?

Sonda Jak często myjesz samochód zimą?

 

Komentuj:

~Rex 2010-11-26

Juzek, jakoś podejrzanie SK pasuje do Sebastiana Kościółka, autora.. :)

~sdf 2010-11-22

Myję auto wieczorem myjką ciśnieniową, a do rana auto spokojnie wysycha w garażu. Nie ma po co wycierać.

~juzek 2010-11-22

a skąd drogi SK wiesz, że tak właśnie robi autor artykułu? znasz go może? pomysł oczywiście z osuszaniem irchą, a właściwie należałoby stwierdzić, że z wycieraniem, jest ok, tylko przydałoby sie więcej takich ściereczek, żeby nie trzeba było co chwila jednej wyżynać do sucha

~SK 2010-11-22

Drogi Marko. Zapewniam Cię, że autor właśnie irchą takich rozmiarów suszy za każdym razem swój samochód. Roboty trochę jest, ale za to jaki efekt....

marko1 2010-11-22

Umycie auta w temperaturze poniżej "zera" graniczy nieraz z cudem i tu zgadzam się z opisem autora. Co do osuszenia proponuję autorowi tego artykułu niech po umyciu osuszy nadwozie sowiego samochodu przy pomocy szmatki zwanej irchą. Szmatka zwana irchą średnio o wymiarach 40 cm x 30 cm. Powodzenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.