mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Toyota Prius IV - szczegóły techniczne

Toyota Prius IV - szczegóły techniczne

Toyota Prius czwartej generacji jest jeszcze oszczędniejszy i przyjazny fokom grenlandzkim niż poprzednik. Zobacz, szczegóły techniczne zaawansowanego Priusa IV.

Toyota Prius IV - szczegóły techniczne

Toyota Prius czwartej generacji zadebiutowała w zeszłym miesiącu na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie. Teraz poznaliśmy jej dane techniczne. Co japończycy poprawili w najpopularniejszej hybrydzie świata?

Czwarta odsłona popularnej hybrydy bazuje na nowoskonstruowanej platformie TNGA. Moc pochodzi z benzynowego silnika 1.8 VVT-i znanego z poprzedniej generacji, ale tutaj został on poprawiony. Toyota ulepszyła cieplną wydajność jednostki spalinowej o 40%, w porównaniu do silnika diesla. Było to możliwe przez ograniczenie płynu chłodzącego, krążącego w obiegu, kiedy silnik jest zimny. To pozwala na szybsze rozgrzanie jednostki. 

Zastosowano też nowy olej o niskiej lepkości, który ogranicza tarcie komponentów. Inżynierowie opracowali też nowy zawór wody, który powoduje szybsze rozgrzewanie się jednostki napędowej w chłodne dni, ale jednocześnie szybciej ogrzewa kabinę.

 

Silnik 1.8 VVT-i osiąga 97 KM przy 5200 obr/min oraz 142 Nm przy 3600 obr/min. Zamontowano nowe tłoki i wlot powietrza, który zwiększa zawirowanie powietrza w cylindrze, co z kolei obniża poziom spalin w układzie wydechowym. 

Jednostka elektryczna o mocy 73 KM została ulepszona pod kątem tarcia, które zostało ograniczone o 20%. Zmniejszono skrzynię biegów i dzięki temu możliwe było zamontowanie motoru elektrycznego nad osią wielowahaczową. Ten zabieg sprzyja rozkładowi masy. Baterie metalowo-niklowe umieszczono pod tylnymi fotelami, przez co można było wykorzystać dodatkową przestrzeń w bagażniku, który teraz pomieści 502 litry bagażu.

Mimo że Prius IV miał już swoją premierę we Frankfurcie, japończycy pokażą go raz jeszcze na targach w Tokio. W kraju kwitnącej wiśni nowy Prius pojawi się w sprzedaży już w grudniu tego roku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Prius
Toyota Prius
Cena podstawowa już od: 119 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Toyota Auris Selection w polskich salonach - ceny

Toyota Auris Selection w polskich salonach -...

Aktualności 2017-05-03

Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV

Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV

Aktualności 2017-06-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.