mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Toyota inwestuje w badania nad sztuczną inteligencją

Toyota inwestuje w badania nad sztuczną inteligencją

W historii kina pojawiło się wiele filmów poruszających temat sztucznej inteligencji. Dziś świat, w którym jest ona powszechna wydaje się  być w zasięgu ręki. Ten stan rzeczy widzi Toyota, która aż miliard dolarów zainwestuje w prace nad sztuczną inteligencją.

Toyota inwestuje w badania nad sztuczną inteligencją
Japończycy przeznaczą fundusze na rozruch firmy Toyota Research Institute (TRI). Jej siedziba będzie mieścić się w Krzemowej Dolinie, w Palo Alto, niedaleko Cambridge w Massachusetts. W ramach nowych inwestycji TRI będzie współpracować ściśle z Uniwersytetem Stanforda i z Massachusetts Institute of Technology.

Podstawowym zadaniem TRI będą badania nad sztuczną inteligencją oraz robotyką. Swoją działalność Toyota Research Institute ma rozpocząć w styczniu 2016. Japończycy widzą ogromny potencjał w sztucznej inteligencji, która może mocno wpłynąć na przemysł i biznes. Dodatkowo w ciągu 5 lat Toyota przeznaczy 50 milionów dolarów na uruchomienie centrów badawczych na Massachusetts Institute of Technology oraz na Uniwersytecie Stanforda. Obie lokalizacje będą prowadzić badania nad sztuczną inteligencją.

Toyota Research Institute będzie wdrażać wynik badan i rozwijać opracowane produkty. Szefem nowej firmy został dr Gill Pratt, specjalista w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji. W TRI zostanie również zatrudnionych ok. 200 osób, naukowców i inżynierów. „Wraz z rozwojem technologii stale udoskonalamy nasze produkty. W Toyocie nie szukamy innowacji dla nich samych. Opracowujemy je, ponieważ taka jest nasza powinność. Naszą odpowiedzialnością jest stałe poprawianie jakości życia naszych klientów, a także społeczeństwa jako całości. Cieszę się ze współpracy z Gillem, nie tylko dlatego że jest świetnym naukowcem, ale także ponieważ wierzę, że łączą nas te same cele i motywacje." Powiedział prezydent Toyota Motor Company, Akio Toyoda.

Trzy podstawowe cele TRI, które nakreślił dr Pratt to poprawa bezpieczeństwa na drogach, umożliwienie każdemu prowadzenie samochodu (zwłaszcza niepełnosprawnym) oraz wykorzystanie technologii Toyoty w urządzeniach domowych, co ma wspomóc seniorów w samodzielnym funkcjonowaniu. „Planujemy także stosować wyniki naszej pracy szerzej, na przykład w zwiększaniu wydajności produkcji oraz w rozwoju badań naukowych nad materiałami” – dodał dr Pratt.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota

Podobne wiadomości:

Toyota Auris Selection w polskich salonach - ceny

Toyota Auris Selection w polskich salonach -...

Aktualności 2017-05-03

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Aktualności 2017-10-05

Komentuj:

~witold 2015-11-13

skoro toyotę stać na to, żeby zainwestować taką sumę to dlaczego nie. jeżeli w głównej mierze ma chodzić o bezpieczeństwo ludzi to bardzo dobrze. tyle się słyszy o różnych wypadkach, może chociaż trochę zmniejszy się ich liczba.

~Dawid 2015-11-09

Teraz wszędzie się słyszy o sztucznej inteligencji. Nawet na studiach miałem 2 semestry styczność z tymi algorytmami. Akurat inżynierowie toyoty z tego co zauważyłem zawsze są nie krok a przynajmniej z 5 z przodu także nie dziwi mnie że takie pieniądze inwestują w rozwój swoich samochodów. Bo przecież nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo podróżujących.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.