mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Trzy paliwa w jednym aucie

Trzy paliwa w jednym aucie

W motoryzacji krystalizuje się nowy trend dotyczący alternatywnych źródeł napędu. Dzięki samochodom Forda i Volvo z serii Tri-Fuel, kierowca może zdecydować czy w danym momencie jazdy chce korzystać z zasilania tradycyjną benzyną, gazem lub etanolem.

Trzy paliwa w jednym aucie
Dotąd zróżnicowanie w infrastrukturze stacji paliw w całej Europie, wpływało na popularność alternatywnych źródeł zasilania w danym kraju. W Polsce najczęściej kierowcy wybierali gaz, natomiast w Niemczech czy w Skandynawii dużym wzięciem cieszyły się pojazdy wyposażone w systemy "trawiące" etanol. Oba alternatywne paliwa są względem benzyny bardziej przyjazne środowisku i tańsze, jednak do tej pory znalezienie przez Polaka w Niemczech stacji z auto-gazem czy Szwedowi w Polsce stacji z etanolem, było jak przysłowiowe szukanie igły w stogu siana.

Na przeciw tym problemom wyszedł Ford i wchodząca w jego grupę marka Volvo. Obie firmy przygotowały paletę modeli z nowoczesną technologią Tri-Fuel, dającą kierowcy wybór jazdy na zwykłej benzynie, gazie czy też na pochodnych związków alkoholowych - etanolu. I to w jednym aucie! Ford Mondeo LPG to jedno z pierwszych takich aut, które znosi wszystkie trzy rodzaje paliwa w jednym układzie. Od swojej tradycyjnej, czysto-benzynowej odmiany różni się tym, że na jego pokładzie zamontowany został dodatkowy, 48-litrowy bak na auto-gaz. Samochód ma także zoptymalizowany silnik typu Otto do korzystania zarówno ze wspomnianych alternatywnych paliw, gazu i etanolu.

Co istotne, paliwo alkoholowe nie wymusiło dokładania jeszcze jednego baku, a tankowane jest do seryjnego zbiornika z tradycyjną benzyną o pojemności 70 litrów. Jak zapewnia Ford instalacja została tak opracowana, że oba surowce bezproblemowo współpracują ze sobą i nie wpływają na obniżenie osiągów. Korzystanie z dobrodziejstw trzech różnych paliw odbija się natomiast na cenie. W Niemczech Mondeo LPG kosztuje 27 500 Euro, o 2 500 Euro więcej niż wariant zasilany konwencjonalnie.

"Fordowską" technologię znaleźć można także w Volvo C30, średniej klasy V50 i S40 oraz w dużym kombi V70. Szwedzi nie wprowadzają jednak do sprzedaży zupełnie nowej gamy, tylko oferują doposażenie wszystkich wymienionych wyżej modeli w system Tri-Fuel. Koszt takiej instalacji to podobnie jak w Fordzie 2 500 Euro.

Według nieoficjalnych informacji pracami nad podobną technologią pochłonięty jest także Saab. W przypadku tego producenta nie można jednak podać więcej szczegółów. System Tri-Fuel opracował także Lotus. W przypadku tej sportowej marki model Exige 270E ma do dyspozycji jazdę na metanolu, bio-etanolu i benzynie.

Bez żadnych trudności można natomiast wskazać zalety takiego rozwiązania względem aut zasilanych w układzie benzyna-etanol i benzyna-gaz. Stosowanie etanolu jako alternatywnego źródła napędu, ograniczone jest przez bardzo słabo rozwiniętą sieć stacji oferujących tego typu paliwo. Decyzji o zakupie takiego samochodu tym samym nie jest w stanie usprawiedliwić z reguły spora nadpłata w stosunku do zwykłej wersji modelu z agregatem benzynowym. Po co kupować auto na etanol, skoro nie ma go na większości stacji?  

Sytuacja zmienia się natomiast w momencie kiedy do wyboru jest jeszcze autogaz. Szerzej dostępny na stacjach paliw, w połączeniu z etanolem pozwala przejechać zdecydowanie dłuższy dystans trasy, bez konieczności przechodzenia na tryb zasilania benzyną. Mondeo w na jednym zbiorniku LPG może pokonać odcinek 460 km. Wykorzystanie w pełni obu możliwości alternatywnych paliw pozwala na przejechanie aż 1300 km. A to z kolei oznacza rzadsze wizyty pod dystrybutorem i więcej złotówek zachowanych w portfelu.

Podobne wiadomości:

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ruch wahadłowy na Zakopiance
Ruch wahadłowy na Zakopiance
Od poniedziałku aż do końca sierpnia na drodze krajowej nr 47, popularnej Zakopiance, obowiązuje ruch wahadłowy. Utrudnienia pojawią się w miejscu budowy węzła drogowego w Poroninie.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic