mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Trzy paliwa w jednym aucie

Trzy paliwa w jednym aucie

W motoryzacji krystalizuje się nowy trend dotyczący alternatywnych źródeł napędu. Dzięki samochodom Forda i Volvo z serii Tri-Fuel, kierowca może zdecydować czy w danym momencie jazdy chce korzystać z zasilania tradycyjną benzyną, gazem lub etanolem.

Trzy paliwa w jednym aucie
Dotąd zróżnicowanie w infrastrukturze stacji paliw w całej Europie, wpływało na popularność alternatywnych źródeł zasilania w danym kraju. W Polsce najczęściej kierowcy wybierali gaz, natomiast w Niemczech czy w Skandynawii dużym wzięciem cieszyły się pojazdy wyposażone w systemy "trawiące" etanol. Oba alternatywne paliwa są względem benzyny bardziej przyjazne środowisku i tańsze, jednak do tej pory znalezienie przez Polaka w Niemczech stacji z auto-gazem czy Szwedowi w Polsce stacji z etanolem, było jak przysłowiowe szukanie igły w stogu siana.

Na przeciw tym problemom wyszedł Ford i wchodząca w jego grupę marka Volvo. Obie firmy przygotowały paletę modeli z nowoczesną technologią Tri-Fuel, dającą kierowcy wybór jazdy na zwykłej benzynie, gazie czy też na pochodnych związków alkoholowych - etanolu. I to w jednym aucie! Ford Mondeo LPG to jedno z pierwszych takich aut, które znosi wszystkie trzy rodzaje paliwa w jednym układzie. Od swojej tradycyjnej, czysto-benzynowej odmiany różni się tym, że na jego pokładzie zamontowany został dodatkowy, 48-litrowy bak na auto-gaz. Samochód ma także zoptymalizowany silnik typu Otto do korzystania zarówno ze wspomnianych alternatywnych paliw, gazu i etanolu.

Co istotne, paliwo alkoholowe nie wymusiło dokładania jeszcze jednego baku, a tankowane jest do seryjnego zbiornika z tradycyjną benzyną o pojemności 70 litrów. Jak zapewnia Ford instalacja została tak opracowana, że oba surowce bezproblemowo współpracują ze sobą i nie wpływają na obniżenie osiągów. Korzystanie z dobrodziejstw trzech różnych paliw odbija się natomiast na cenie. W Niemczech Mondeo LPG kosztuje 27 500 Euro, o 2 500 Euro więcej niż wariant zasilany konwencjonalnie.

"Fordowską" technologię znaleźć można także w Volvo C30, średniej klasy V50 i S40 oraz w dużym kombi V70. Szwedzi nie wprowadzają jednak do sprzedaży zupełnie nowej gamy, tylko oferują doposażenie wszystkich wymienionych wyżej modeli w system Tri-Fuel. Koszt takiej instalacji to podobnie jak w Fordzie 2 500 Euro.

Według nieoficjalnych informacji pracami nad podobną technologią pochłonięty jest także Saab. W przypadku tego producenta nie można jednak podać więcej szczegółów. System Tri-Fuel opracował także Lotus. W przypadku tej sportowej marki model Exige 270E ma do dyspozycji jazdę na metanolu, bio-etanolu i benzynie.

Bez żadnych trudności można natomiast wskazać zalety takiego rozwiązania względem aut zasilanych w układzie benzyna-etanol i benzyna-gaz. Stosowanie etanolu jako alternatywnego źródła napędu, ograniczone jest przez bardzo słabo rozwiniętą sieć stacji oferujących tego typu paliwo. Decyzji o zakupie takiego samochodu tym samym nie jest w stanie usprawiedliwić z reguły spora nadpłata w stosunku do zwykłej wersji modelu z agregatem benzynowym. Po co kupować auto na etanol, skoro nie ma go na większości stacji?  

Sytuacja zmienia się natomiast w momencie kiedy do wyboru jest jeszcze autogaz. Szerzej dostępny na stacjach paliw, w połączeniu z etanolem pozwala przejechać zdecydowanie dłuższy dystans trasy, bez konieczności przechodzenia na tryb zasilania benzyną. Mondeo w na jednym zbiorniku LPG może pokonać odcinek 460 km. Wykorzystanie w pełni obu możliwości alternatywnych paliw pozwala na przejechanie aż 1300 km. A to z kolei oznacza rzadsze wizyty pod dystrybutorem i więcej złotówek zachowanych w portfelu.

Podobne wiadomości:

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Aktualności 2016-02-04

Ceny paliw w Polsce lekko spadły

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando