mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Tych opon nie przebijesz

Tych opon nie przebijesz

... choć, żeby być bardziej precyzyjnym, przebijesz, ale i tak będziesz mógł spokojnie kontynuować podróż. Michelin stworzył opony, które w razie przebicia same się uszczelnią, bez utraty ciśnienia.

Tych opon nie przebijesz
Samouszczelniająca się opona firmy Michelin korzysta z innowacyjnej technologii Michelin Selfseal, która pozwala utrzymywać ciśnienie w oponach aut osobowych, a także dla pojazdów dostawczych. Korzyści z zastosowania takich opon, które w sprzedaży pojawią się już w przyszłym roku, to większe bezpieczeństwo podczas jazdy, niższa masa auta, a tym samym niższe spalanie, oraz więcej miejsca w bagażniku.
 
Technologia Michelin Selfseal polega na wykorzystaniu nowatorskiej mieszanki gumowej, która zasklepia się natychmiast po przebiciu bieżnika. Konstruktorzy osiągnęli ten efekt dzięki umieszczeniu wewnątrz opony stabilnej warstwy uszczelniającej wykonanej z naturalnego kauczuku. Takie ogumienie nie zawiera płynnych polimerów, przez co wyeliminowano zjawisko wibracji. W przypadku przebicia opony technologia Michelin Selfseal naprawia ją już w momencie uszkodzenia. Usterka nie wymaga żadnych dalszych interwencji kierowcy i nie ogranicza prędkości jazdy. Należy też podkreślić, że zastosowanie technologii Selfseal nie wpływa na zużycie bieżnika, a także na inne osiągi opon, takie jak przyczepność i opory toczenia.– Choć dział badań i rozwoju Michelin dysponuje rocznym budżetem przekraczającym 500 milionów euro oraz zatrudnia kilkuset naukowców, prace nad tego typu zaawansowanymi technologiami trwają nawet pięć lat od chwili narodzenia się idei do wprowadzenia opony do seryjnej produkcji – mówi Tomasz Młodawski, ekspert opon osobowych i dostawczych Michelin.

Samouszczelniająca się opona Michelina po raz pierwszy została zaprezentowana podczas tegorocznej edycji Michelin Challenge Bibendum, które odbyło się w chińskim mieście Chengdu.
Tematy w artykule: opony Michelin opony Michelin

Podobne wiadomości:

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto motor i sport

Test opon zimowych 2015 w nowym numerze auto...

Aktualności 2015-10-24

Czujniki ciśnienia w oponach

auto motor i sport 0000-00-00

Od listopada 2014 r. nowe auta sprzedawane w UE muszą mieć seryjne czujniki ciśnienia. Czy wymiana opon stanie się droższa?  

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.