mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Układ hamulcowy Delphi nagrodzony

Układ hamulcowy Delphi nagrodzony

Firma Delphi Corp. otrzymała Nagrodę Dewar za układ hamulcowy MTB (Maximum Torque Brake - maksymalna siła hamowania) z dwiema ruchomymi tarczami.

Układ hamulcowy Delphi nagrodzony

Grupa uznanych jurorów oceniła, że technologia Delphi w pełni spełniła surowe kryteria przyznawania tej brytyjskiej nagrody za osiągnięcia techniczne w przemyśle motoryzacyjnym w 2004 roku. Układ znajduje się obecnie w fazie testów przedprodukcyjnych i najprawdopodobniej wejdzie do produkcji w połowie bieżącej dekady.

Hamulce MTB, opracowywane przez ostatnie cztery lata przez brytyjski zespół w Leamington Spa., to zintegrowany system wykorzystujący dwie tarcze poruszające się po zewnętrznej średnicy piasty. Hydrauliczny tłok przekazuje siłę hamowania poprzez cztery klocki: dwa po zewnętrznej stronie tarcz oraz dwustronny klocek pomiędzy nimi. Dzięki czterem powierzchniom ciernym nowa technologia zapewnia siłę hamowania większą o 1,9 w stosunku do konwencjonalnych układów z jedną tarczą o tej samej średnicy lub podobną siłę hamowania przy zmniejszonej średnicy tarczy.

Nowy system firmy Delphi zwiększa wydajność układu hamulcowego i umożliwia stosowanie tarcz o mniejszej średnicy przy zachowaniu takiej samej siły hamowania. Nowe hamulce to także możliwość polepszenia "wyczucia" pedału hamulca, zmniejszenie jego ruchu i lepsze działanie.

Komisja Techniczna Automobilklubu przyznała nagrodę biorąc pod uwagę pięć głównych kryteriów: postęp techniczny, innowacyjność/unikalność, znaczenie/waga, wartość/oszczędność kosztów oraz praktyczność/możliwość stosowania. Po opracowaniu krótkiej listy 7 kandydatów z początkowych 22, Komisja Techniczna odwiedziła kandydatów, aby poddać ich propozycje szczegółowemu badaniu. Na Komisji szczególne wrażenie wywarły możliwości, jakie daje układ MTB inżynierom zajmującym się układami hamulcowymi. Według jurorów największą zaletą hamulców MTB jest szeroki zakres opcji oferowany przez tę technologię - możliwy do zastosowania w różnych sektorach motoryzacji - poparty pomysłami zespołu Delphi.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Superauto od Audi i Lamborghini
Superauto od Audi i Lamborghini
Elektryfikacja zaraża kolejne gałęzie koncernu z Wolfsburga. Teraz pojawiają się plotki o elektrycznych supersamochodach od Audi i Lamborghini.