mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Urodziny V8-ki Bentleya

Urodziny V8-ki Bentleya

W tym roku mija pięćdziesięciolecie wprowadzenia legendarnego silnika V8 w samochodach marki Bentley. Trudno uwierzyć, ale wiekowa już konstrukcja przez wszystkie lata egzystencji nie przeszła wielu rewolucyjnych zmian, a dzisiejsza wersja silnika jest niemal identyczna z pierwowzorem.

Urodziny V8-ki Bentleya

Po raz pierwszy silnik pojawił się w modelu Bentley S2 Continental. Przez pięćdziesiąt lat, począwszy od 1959 roku motor był nieustannie rozwijany przez inżynierów pracujących dla Bentleya.

Dzisiejsza wersja silnika dysponuje mocą 530 KM oraz momentem rzędu 1.050 Nm. Przez te wszystkie lata moc jednostki oraz jej moment obrotowy wzrosły o 150 procent. Stało się tak przez wprowadzenie wtrysku paliwa, turbodoładowania oraz takich technologii jak intercooler.

Dzięki temu z dekady na dekadę zwiększała się wydajność samochodu przy zmniejszaniu jego apetytu na paliwo. Silnik o pojemności sześciu litrów i jednej trzeciej (co zresztą jest wyraźnie zaznaczone na jego tabliczce pokrywy) napędza takie modele jak Bentley Brooklands coupe, Arnage i Azure.­­­

Zobacz koniecznie: Wszystko o Bentley
Tematy w artykule: Bentley

Podobne wiadomości:

Naim, czyli Bentley wśród systemów audio

Naim, czyli Bentley wśród systemów audio

Samochody luksusowe 2016-10-19

Aston, Jaguar, Lotus, Bentley – w klinice...

auto motor i sport 0000-00-00

Tutaj odzyskują świetność i dawny blask samochody kultowe - Astony, Jaguary, Lotusy, Bentleye... Nad całością czuwa ordynator - inżynier Maciej Rzepecki.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.