mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Uwaga, Saab patrzy!

Uwaga, Saab patrzy!

Saab zamierza wprowadzić do swoich samochodów nowoczesny system, który będzie w stanie nie tylko wykrywać zmęczenie na twarzy kierowcy, ale także reagować na taką sytuację, aby nie doprowadzić do katastrofy.

Uwaga, Saab patrzy!

Według badań przeprowadzonych w Skandynawii każdego roku ginie tam z powodu zaśnięcia za kółkiem przeszło 300 osób. Nowa technologia wdrażana przez Saaba ma zredukować te niezbyt specjalne statystyki. Urządzenie będzie alarmować kierowcę, kombinacją głosowo-tekstowych wiadomości lub za pomocą wibracji w fotelu.

Za wszystko są odpowiedzialne kamery, które analizują mimikę twarzy oraz potrafią wykrywać oznaki zmęczenia, znużenia oraz tzw. mikrodrzemki. Poprzez analizę częstotliwości mrugnięcia okiem, technologia Saaba decyduje o tym czy zastosować jakiś środek zapobiegawczy.

W pierwszym momencie pojawia się delikatny sygnał dźwiękowy, a na wyświetlaczu umieszczonym w konsoli centralnej pojawia się zapytanie "Zmęczony?". Jeżeli w tym momencie powieki kierowcy nie powrócą do normalnego stanu, sygnał głosowy stwierdzi głośno i wyraźnie: "Jesteś zmęczony". Jeżeli po tym ostrzeżeniu kierowca nadal będzie przysypiać, stanowczy ton poinformuje prowadzącego: "Jesteś niebezpiecznie zmęczony - zatrzymaj się jak tylko będzie to możliwe". Wraz z tym kierowca będzie budzony wibracją w fotelu.

Jest to część programu zwiększającego bezpieczeństwo w samochodach marki Saab. Zostanie on wdrożony w przeciągu najbliższych paru lat.

Czytaj także:

Nowy SUV Saaba (2007-09-24)

Czarne turbo Saaba (2007-08-13)

Saab 9-3: Jeszcze więcej Aero-X (2007-05-17)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab

Podobne wiadomości:

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Aktualności 2016-12-02

Turcja kupiła prawa do Saaba 9-3!

Turcja kupiła prawa do Saaba 9-3!

Aktualności 2015-10-19

Komentuj:

~anitka 2008-01-11

gratulacje dla saaba za niegasnącą pomysłowość i podziękowania, że wciąż dba o nasze bezpieczeństwo

~Roman G. 2007-11-17

Macierewicz juz by nigdzie nie dojechal....:)

~rolo tomassi 2007-11-07

taaa, szczególnie że niektórzy mają taki wygląd twarzy jakby by byli non stop zmęczeni czy znużeni życiem, albo jakby właśnie drzemali i co wtedy?

~ho ho 2007-11-06

To nie będzie proste urzadzenie do zaprojektiowania :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Citroen C4 Cactus - awangardowy crossover po face-liftingu
Citroen C4 Cactus - awangardowy crossover po face-liftingu
Francuski producent prezentuje odświeżonego Cactusa - jeden z najbardziej awangardowych francuskich samochodów ostatnich lat. Popularny crossover delikatnie zmienił oblicze, a na jego pokładzie pojawiły się nowe rozwiązania.