mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Uważaj nocą!

Uważaj nocą!

Niektórzy kierowcy lubią jeździć w nocy, gdy na drogach jest spokój. Jednak dla tej grupy istnieje spora opozycja, która stroni od jazdy po zmierzchu. Właśnie w takich warunkach najłatwiej jest o wypadek.

Uważaj nocą!

Gdyby spojrzeć na statystyki wypadków, to spora ich część ma miejsce właśnie wtedy, gdy na dworze jest ciemno i na drogach pusto. Wtedy wielu kierowców chętniej wciska gaz, by szybciej dotrzeć do miejsca docelowego. Jednak ograniczona widoczność to nie jest jedyny czynnik, który wpływa na to, że ryzyko wypadku wzrasta wielokrotnie.

Po pierwsze zmęczenie. Dla osoby niepracującej na zmiany normalną porą do funkcjonowania są godziny dzienne. Gdy mamy w planach nocne podróżowanie, warto za wczasu się wyspać, ale dobrze wiemy, że nie jest to wcale takie łatwe zadanie.

Według statystyk policyjnych najgorszymi godzinami do podróżowania jest przedział między trzecią w nocy, a siódmą rano. Jest to czas, gdy nasz organizm przyzwyczajony jest to najgłębszej fazy snu.

Z sennością nie zwyciężymy. Zatem gdy czujemy, że nasze reakcje są spowolnione, a w głowie robi się mętlik - warto szybko znaleźć przydrożną stację benzynową. Kawa, napój energetyczny czy posiłek wcale tutaj nie pomogą. Polepszy się nam na chwilę, a potem zmęczenie da się we znaki ze zdwojoną siłą. Krótki efekt daje włączenie niskiej temperatury w klimatyzacji, ale efekt może być taki, że wychłodzimy się i osłabieni podróżą przeziębimy. Przy nocnym zmęczeniu wystarczy sekunda, by na chwilę stracić przytomność, a krótki sen może się stać szybko koszmarem na jawie.

Najlepsza metoda to krótka drzemka. Czasami wystarczy nawet pół godziny snu na rozłożonym fotelu samochodowym, żeby nabrać sił na dalszą podróż. Czasami przy trasie znajdują się motele w których można wynająć pokój na godziny. Zdrowie czy życie warte jest więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Kolejna sprawa to alkohol. Najlepsza zasada to taka, by nie ruszać alkoholu w wieczór, który poprzedza podróż samochodem. Lepiej nie kusić losu, szczególnie gdy właśnie trwa weekend. Według statystyk, wtedy najczęściej dochodzi do wypadków pod osłoną nocy. Jednak to, że nie konsumowaliśmy alkoholu, wcale nie musi wystarczyć. Również ktoś, kto właśnie jedzie z przeciwka może być po paru głębszych.

Kolejna ważna sprawa to widoczność. Przed podróżą sprawdzamy stan oświetlenia w naszym samochodzie. Poza tym, że sami musimy coś widzieć, warto by inni z daleka także nas widzieli. I nie mamy tutaj na myśli jazdy na długich światłach przez całą drogę.

Wręcz przeciwnie. Staramy się nie nadużywać tego rodzaju oświetlenia, nawet gdy samochód jadący przed nami jest daleko. Mocny snop światła będzie skutecznie oślepiał i utrudniał jazdę. Dopiero, gdy upewnimy się, że nikogo nie ma w oddali można spokojnie włączyć światła drogowe.

Typowe lampy włączone w trybie mijania dają zasięg w okolicach 100 metrów. To dość daleko, ale przy dużej prędkości możemy nie być w stanie wyhamować przed przeszkodą. Czy to w terenie zabudowanym, czy poza nim stosujemy zasadę ograniczonego zaufania. Jedźmy tak, by mieć pewność, że wyhamujemy. Szczególnie zimą, gdy mocne minusowe temperatury w nocy mogą płatać figle.

Jeżeli zdarzy nam się wjechać w dziurę i uszkodzić lub przebić oponę lub wydarzy się cokolwiek innego, w pierwszej kolejności włączamy światła awaryjne. Następnie ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odległości 30-50m poza obszarem zabudowanym oraz 100m na autostradzie. Wszyscy pasażerowie powinni bezwzględnie opuścić pojazd i udać się kilka metrów dalej na pobocze.

Jeżeli nie mamy innego wyjścia i musimy podróżować nocą, warto odpowiednio zaplanować sobie taką podróż. Warto uwzględnić kilka przerw, podczas których będziemy mieli okazję chwilę pospacerować oraz wykonać kilka prostych ćwiczeń, które pozwolą dotlenić nasz organizm.

Tematy w artykule: jazda noca

Podobne wiadomości:

Senat za odblaskami, choć w sumie przeciwko

Senat za odblaskami, choć w sumie przeciwko

Finanse i prawo 2013-07-04

Wolniejsza jazda nocą

Wolniejsza jazda nocą

Finanse i prawo 2014-05-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.