mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Uważajmy na reflektory!

Uważajmy na reflektory!

Zabrudzone reflektory to niższy poziom bezpieczeństwa. Szczególnie niebezpiecznymi porami roku są jesień i zima.

Uważajmy na reflektory!

Badania przeprowadzone przez Politechnikę w Darmstadt wykazały, iż światła samochodu ulegają zabrudzeniu aż w 60 proc. po zaledwie półgodzinnej jeździe w takich warunkach zanieczyszczenia nawierzchni. Warstwa nieczystości na szybach lamp pochłania tak wiele światła, że ich zasięg widoczności zmniejsza się nawet o 35 m. Oznacza to, że w niebezpiecznych sytuacjach kierowca ma do dyspozycji znacznie krótszy dystans na np. zatrzymanie pojazdu. Ponadto cząsteczki brudu rozszczepiają światło reflektorów w niekontrolowany sposób, powodując oślepianie jadących z przeciwka i jeszcze bardziej zwiększając ryzyko wypadku.

Najłatwiejszym sposobem utrzymywania reflektorów w czystości jest wykorzystywanie systemu oczyszczania reflektorów, urządzenia dostępnego obecnie w niemal wszystkich najnowszych modelach samochodów. Nabywając auto, każdy kierowca powinien zamówić to „zabezpieczenie” w wersji fabrycznej. Takie systemy oczyszczania lamp są nawet obowiązkowe w samochodach wyposażonych w ksenonowe reflektory, by zapobiec rozszczepianiu światła przez cząsteczki brudu. System oczyszczania lamp jest zwykle sprzężony ze spryskiwaczami szyby przedniej, więc kierowca nie ma możliwości zapomnienia o oczyszczeniu lamp. Kierowcy, których auta nie posiadają takiego systemu, powinni w regularnych odstępach czasu zatrzymać się i ręcznie oczyścić lampy. Ważne jest też, by od czasu do czasu oczyścić także lampy tylne, by zapobiec osłabieniu ich funkcji sygnalizacyjnych i ostrzegawczych przez zabrudzenie. Ale ostrożnie: szorstkie gąbki i szmaty mogą uszkodzić powierzchnię szyb tylnych lamp zespolonych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.