mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości

V-Charge to system nazywany "automatycznym parkingowym", a Volkswagen wraz z kilkoma innymi firmami i organizacjami pracuje nad jego rozwojem. Możliwe, że niedługo podobne koncepcje uwolnią nas od parkingowych zmagań.

Volkswagen pracuje nad parkingiem przyszłości
Siedzisz w biurze, a przez okno obserwujesz własnego Volkswagena Golfa, który odjeżdża z jednego miejsca parkingowego i zatrzymuje się na drugim. Wiesz, że to nie sprawka złodzieja, lecz w pełni kontrolowany i zautomatyzowany proces systemu V-Charge.

Projekt V-Charge zgrupował sześciu partnerów, w tym m.in. Volkswagena, Boscha, a nawet uniwersytet z Oksfordu. Grupą dowodzi z kolei Szwajcarski Instytut Technologii z Zurychu, a celem współpracy jest stworzenie inteligentnego parkingu, na którym ruch odbywa się samoistnie, bez udziału człowieka. Kierowcy tylko przywożą auto pod parking, wysiadają i za pomocą smartfonowej aplikacji wydają polecenie zajęcia miejsca.

Wtedy auto samo rusza ku najbliższemu wolnemu miejscu, a my już jesteśmy w drodze do pracy lub domu. Jeśli nasz samochód ma napęd elektryczny albo hybrydowy, to system doprowadzi go ponadto do najbliższej stacji ładowania indukcyjnego, gdzie baterie zostaną automatycznie uzupełnione. Po procesie ładowania auto ustąpi miejsca kolejnemu "elektrykowi", a samo zaparkuje w dogodnej lokalizacji. Aby przywołać samochód z powrotem, znowu posiłkujemy się aplikacją w smartfonie.

System ma ułatwić parkingowe manewry i skrócić czas, który tracimy na znalezienie miejsca do zaparkowania i szukanie auta w parkingowym gąszczu po wyjściu ze sklepu lub biura. Oczywiście aby wszystko bez przeszkód działało, niezbędna jest ciągła wymiana informacji, nad czym czuwa właśnie Volkswagen. Używane w projekcie auto, czyli testowany przez nas niedawno e-Golf, wyposażono w odpowiedni osprzęt, czyli m.in. 4 kamery szerokokątne, 2 kamery 3D, 12 ultradźwiękowych czujników oraz zestaw map cyfrowych. Wszystko po to, by po drodze na miejsce parkingowe nie rozjechać żadnego pieszego, ani nie rozbić się o ścianę parkingu lub Bentleya szefa.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Golf
Volkswagen Golf
Cena podstawowa już od: 63 090 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr. kombi-5dr. van-5dr.

Podobne wiadomości:

Innowacyjna szyba w Volkswagenie

Innowacyjna szyba w Volkswagenie

Technika 2017-01-31

Toyota sprzedała więcej aut niż Volkswagen

Toyota sprzedała więcej aut niż Volkswagen

Aktualności 2017-01-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
W pogoni za wydajnością
W pogoni za wydajnością
Coraz bardziej zaawansowane układy wtryskowe, poza zwiększaniem mocy silników, optymalizują proces spalania obniżając zużycie paliwa i zmniejszając emisję spalin.