mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Volkswagen sam wezwie pomoc

Volkswagen sam wezwie pomoc

W gamie Volkswagena pojawiło się nowy element wyposażenia dodatkowego, którego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących. System Sat Assist powiadomi służby ratownicze o wypadku, stanowi też zabezpieczenie przed kradzieżą.

Kiedy zdarzy się wypadek, o ludzkim zdrowiu lub życiu decyduje najczęściej czas, w jakim poszkodowanemu zostanie udzielona pomoc. Bywa, że uczestnik wypadku nie potrafi określić lokalizacji zdarzenia, bądź nie jest w stanie samodzielnie wezwać pomocy.

System Sat Assist automatyczne, bez udziału poszkodowanego, przekazuje służbom ratunkowym informację o wypadku wraz z podaniem lokalizacji zdarzenia. System samodzielnie reaguje na sytuacje takie jak: uderzenie, przewrócenie lub dachowanie pojazdu. Czujnik natychmiast wysyła do Centrum Sat Assist odpowiedni sygnał. Lokalizacja odbywa się poprzez wyjątkowo precyzyjny odbiornik GPS, a następnie określana jest graficznie na cyfrowych mapach w Centrum Sat Assist. Tam informacje są weryfikowane i na ich podstawie operator podejmuje decyzję o akcji ratowniczej. Kontaktuje się
z odpowiednimi służbami działającymi w rejonie zdarzenia i – o ile to możliwe – próbuje nawiązać kontakt poprzez zamontowany w samochodzie zestaw głośnomówiący z uczestnikami wypadku, by otrzymać dodatkowe informacje mogące usprawnić prowadzenie akcji.

Po wyjęciu kluczyka ze stacyjki i uzbrojeniu immobilisera czujnik systemu Sat Assist przechodzi w tryb wykrywania nieautoryzowanej jazdy np. próby kradzieży przez odholowanie. Każda zmiana położenia samochodu uruchamia system. W takim przypadku Sat Assist daje możliwość satelitarnego określenia współrzędnych geograficznych pojazdu. Operator natychmiast skontaktuje się z użytkownikiem i za jego zgodą powiadomi
policję.

Przy zakupie Volkswagena Passata, klient ma możliwość doposażenia go do końca tego roku w Sat Assist w bardzo korzystnej cenie 1.220 zł. Kwota ta obejmuje również roczny abonament. Posiadanie tego systemu może stanowić podstawę do uzyskania specjalnych zniżek na ubezpieczenie komunikacyjne. Obecnie preferencyjna stawka za pakiet ubezpieczeniowy, zakupiony za pośrednictwem Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy, dla takiego samochodu wynosi tylko 3,5%. W niedalekiej przyszłości na zniżki będą mogli liczyć także kierowcy ubezpieczający się w innych towarzystwach ubezpieczeniowych.

System pozwala w łatwy sposób nawiązać połączenie z Centrum Sat Assist. Pracownik Centrum powiadomi i skieruje na miejsce zdarzenia odpowiednie służby w przypadku zasłabnięcia kierowcy bądź pasażera. W przypadku awarii samochodu czy niewielkiej stłuczki kierowca może także poprosić o wezwanie pomocy drogowej. We wszystkich tych przypadkach, osoba kontaktująca się z Centrum Sat Assist za pomocą konsoli i zestawu głośnomówiącego zamontowanego w samochodzie, nie musi określać swojej pozycji. Kierowca może przekazać również informację o wypadku, którego jest świadkiem. Wówczas o poinformowanie właściwych służb zadba operator Centrum Sat Assist.

Na początku 2010 roku system Sat Assist zostanie rozbudowany o kolejną funkcję, która będzie wspierała kierowcę podczas podróży. Po wciśnięciu przycisku oznaczonego symbolem "i" na konsoli, nastąpi połączenie z operatorem, który będzie mógł przekazać kierowcy informacje dotyczące utrudnień w ruchu, remontów, prognozie pogody na trasie jego przejazdu, a także dane o najbliższych hotelach czy stacjach benzynowych.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volkswagen Passat
Volkswagen Passat
Cena podstawowa już od: 79 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Aktualności 2018-01-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.