mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Volvo XC90 pierwszym autem zbudowanym na nowej platformie

Volvo XC90 pierwszym autem zbudowanym na nowej platformie

W Sztokholmie, za dwa tygodnie świat zobaczy najnowszy model z logo Volovo. XC90 będzie pierwszym samochodem szwedzkiej marki zbudowanym na platformie Scalable Product Architecture (SPA). Jak wynikają z tego korzyści?

Volvo XC90 pierwszym autem zbudowanym na nowej platformie
Volvo płytę podłogową SPA opracowywało przez cztery lata. Można śmiało powiedzieć, że SPA jest odpowiednikiem niemieckiej MQB, czyli mamy tu do czynienia z modułową platformą.

Szwedzi mówią o dwóch poziomach korzyści wynikających z opracowania nowej platformy. Teraz inżynierowie i projektanci mają łatwiejszą i szybszą prace do wykonywania. Tworząc przyszłe modele bazują na tym samym "fundamencie". SPA daje szerokie możliwości jeśli chodzi o tworzenie i projektowanie nowych modeli a wszystko dzięki jej uniwersalności.Nowa płyta podłogowa pozwala również znacznie obniżyć koszty. Volvo może tworzyć szeroką gamę samochodów, w których zastosuje silniki, złożone układy elektryczne i elektroniczne. To wszystko zamontuje na jednej płycie podłogowej. SPA skróci czas produkcji. wszystkie modele od serii 60 do 90 będą powstawały na jednej linii produkcyjnej.

Platforma SPA znacznie obniża masę samochodu, polepsza rozkład masy oraz zwiększa kontrole nad autem podczas jazdy. SPA pozwala również na wygodną gospodarkę przestrzeni w kabinie. Dowodem na to jest nowe XC90, które pojawi się z 7-miejscami na pokładzie.XC90 bęzie nowym autem, które zaoferuje gamę silników opracowanych pod platformę SPA - Drive-E. Jednostki dwulitrowe, czterocylindrowe zarówno benzynowe jak i diesla swoje właściwości zawdzięczają różnym stopniom turbodoładowania.

Nowo opracowana płyta podłogowa zmienia również poziom bezpieczeństwa. Konstrukcja jest zbudowana  z wykorzystanie wysokowytrzymałej stali borowej. Dzięki temu bezpieczeństwo idzie w parze z kompaktowymi właściwościami.

Podobne wiadomości:

Volvo Polestar - już 100 tys. samochodów

Volvo Polestar - już 100 tys. samochodów

Aktualności 2017-06-11

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Borgward wraca na rynek europejski
Borgward wraca na rynek europejski
Już niebawem na polskim rynku motoryzacyjnym może się pojawić nowy gracz. Niemiecka marka Borgward po latach wraca do gry. Pierwszym modelem będzie duży SUV – BX7.