mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Volvo pracuje nad dźwiękiem

Volvo pracuje nad dźwiękiem

Eksperci z Volvo Car Corporation pracują w najnowszym w branży laboratorium akustycznym nad dźwiękiem idealnym dla samochodów elektrycznych. Specjaliści stoją przez nowym wyzwaniem zmiany akustyki samochodów elektrycznych wewnątrz jak i na zewnątrz auta. 

Volvo pracuje nad dźwiękiem
Podczas pracy auta Plug-in w trybie elektrycznym do świadomości kierowcy docierają dźwięki takie jak przelewanie się oleju napędowego w zbiorniku. To samo tyczy się hałasu wiatru, pompy wentylatorów czy przekaźników, których nie słychać gdy auto pracuje w trybie z silnikiem diesla.  By znaleźć odpowiedni profil akustyczny dla Volvo V60 Plug-in Hybrid eksperci pracują nad stworzeniem idealnego, jednolitego dźwięku w swoich komputerach. Wyzwaniem jest opracowanie takiego dźwięku, by samochód odtwarzał go niezależnie od trybu pracy napędu w danej chwili.

"Co ważne jest, aby znaleźć właściwą równowagę między tradycyjnymi i nowymi źródłami hałasu. Niektóre dźwięki mogą być izolowane i usunięte. W innych przypadkach to od nas i naszych dostawców zależy dostarczanie składników. Co więcej klienci będą przyzwyczajeni do faktu, że samochody elektryczne brzmią inaczej. Stanie się to częścią tych aut." Powiedział Martin Spang z laboratorium dźwięku Volvo Car Corporation.

Jedno z najlepszych i najnowocześniejszych laboratoriów akustycznych zostało otwarte w Volvo Car Corporation w 2009 roku. Na 2500 metrach kwadratowych dźwiękochłonne ściany i sufit są przeznaczone do tłumienia  dźwięku. Laboratorium jest całkowicie odizolowane od reszty budynku by zapobiec przenikania dźwięków do niego. "Gdy otworzyliśmy laboratorium, zarejestrowaliśmy poziom hałasu wewnątrz wynoszący 17 decybeli. To jest tak cichy poziom hałasu, że usłyszał być jak komuś z drugiej strony komory burczy w brzuchu", powiedział Martin Spang. Poziom normalnej rozmowy to 60-70 decybeli.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volvo V60
Volvo V60
Cena podstawowa już od: 128 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Concept You od Volvo – na wideo

auto motor i sport 0000-00-00

Volvo XC60 - pierwsze teasery

Volvo XC60 - pierwsze teasery

Aktualności 2017-02-28

Komentuj:

~volken 2011-12-05

V60 Plug-in będzie bardzo innowacyjny. Mam nadzieję, że to hybrydowe auto osiągnie dobre wyniki sprzedaży.

~Mr White 2011-11-21

brzmienie C30 BEV raczej nie bedzie zbyt charakterystyczne, predzej rozpoznawalny bedzie dźwiek V60 Plug-In

~Mr White 2011-10-28

... rzeczywiscie ciekawe jak beda brzniały elektryczne i hybrydowe Volvo

kosmoss 2011-10-27

Nie ukrywam , ze ciekaw jestem brzmienia nowego elektrycznego C30.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.