mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Volvo prezentuje nową jednostkę napędową

Volvo prezentuje nową jednostkę napędową

Pod koniec roku w gamie silników szwedzkiego producenta zadebiutuje nowy motor czterocylindrowy z rodziny VEA (Volvo Engine Architecture). Gama nowy jednostek napędowy będzie się składać zarówno z motorów wysokoprężnych, jak i benzynowych.

Volvo prezentuje nową jednostkę napędową
W Dieslach Volvo pojawia się technologia i-Art, którą szwedzki producent określa mianem "rewolucji na miarę sondy Lambda”. “Podniesienie ciśnienia paliwa w szynie common rail do 2500 barów oraz zastosowanie technologii i-Art to kolejna rewolucja w silnikach Diesla. To przełomowy krok, tak samo ważny jak wprowadzenie w 1976 roku sondy Lambda do katalizatora spalin”, powiedział Derek Crabb, wiceprezes Powertrain Engineering w Volvo Car Group.

Na czym ona polega? Przy każdym wtryskiwaczy są oddzielne czujniki ciśnienia, zamiast pojedynczego sensora w szynie common rail. Dzięki temu i-Art jest w stanie kontrolować dokładnie ciśnienie i regulować wtrysk paliwa indywidualnie dla każdego z czterech cylindrów. Wszystko po to by obniżyć zużycie paliwa, emisję spalin a przy tym poprawić osiągi i dźwięk silnika.

Nowa jednostka napędowa pojawi się w polskich salonach na przełomie listopada i grudnia. Silnik z rodziny VEA będą sukcesywnie zastępować dotychczasowe motory. Pierwszymi jednostkami będą dwa dwulitrowe benzyniaki o mocy 230 oraz 280 KM. Do tej pory Volvo słynęło ze swoich pięciocylindrowy jednostek napędowych. Do oferty również zostanie wprowadzony czterocylindrowy Diesel o mocy 181 KM, który pożegna 163-konny silnik D4.

Według Volvo silniki V8 to przeszłość, a swój sukces firma upatruje w nowych jednostkach napędowych VEA. „Duże, ośmiocylindrowe silniki przejdą do historii. Ich miejsce zajmą małe, nowoczesne konstrukcje o bardzo dobrych osiągach. Jednostki o czterech cylindrach będą mocniejsze od obecnych sześciocylindrowych, zużywając przy tym mniej paliwa niż dziś. A w połączeniu z napędem elektrycznym wejdą one na obszar osiągów zajmowany dziś przez silniki V8”, skomentował Derek Crabb.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo Engine Architecture

Podobne wiadomości:

Volvo XC60 - pierwsze teasery

Volvo XC60 - pierwsze teasery

Aktualności 2017-02-28

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.