mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Volvo prezentuje nową jednostkę napędową

Volvo prezentuje nową jednostkę napędową

Pod koniec roku w gamie silników szwedzkiego producenta zadebiutuje nowy motor czterocylindrowy z rodziny VEA (Volvo Engine Architecture). Gama nowy jednostek napędowy będzie się składać zarówno z motorów wysokoprężnych, jak i benzynowych.

Volvo prezentuje nową jednostkę napędową
W Dieslach Volvo pojawia się technologia i-Art, którą szwedzki producent określa mianem "rewolucji na miarę sondy Lambda”. “Podniesienie ciśnienia paliwa w szynie common rail do 2500 barów oraz zastosowanie technologii i-Art to kolejna rewolucja w silnikach Diesla. To przełomowy krok, tak samo ważny jak wprowadzenie w 1976 roku sondy Lambda do katalizatora spalin”, powiedział Derek Crabb, wiceprezes Powertrain Engineering w Volvo Car Group.

Na czym ona polega? Przy każdym wtryskiwaczy są oddzielne czujniki ciśnienia, zamiast pojedynczego sensora w szynie common rail. Dzięki temu i-Art jest w stanie kontrolować dokładnie ciśnienie i regulować wtrysk paliwa indywidualnie dla każdego z czterech cylindrów. Wszystko po to by obniżyć zużycie paliwa, emisję spalin a przy tym poprawić osiągi i dźwięk silnika.

Nowa jednostka napędowa pojawi się w polskich salonach na przełomie listopada i grudnia. Silnik z rodziny VEA będą sukcesywnie zastępować dotychczasowe motory. Pierwszymi jednostkami będą dwa dwulitrowe benzyniaki o mocy 230 oraz 280 KM. Do tej pory Volvo słynęło ze swoich pięciocylindrowy jednostek napędowych. Do oferty również zostanie wprowadzony czterocylindrowy Diesel o mocy 181 KM, który pożegna 163-konny silnik D4.

Według Volvo silniki V8 to przeszłość, a swój sukces firma upatruje w nowych jednostkach napędowych VEA. „Duże, ośmiocylindrowe silniki przejdą do historii. Ich miejsce zajmą małe, nowoczesne konstrukcje o bardzo dobrych osiągach. Jednostki o czterech cylindrach będą mocniejsze od obecnych sześciocylindrowych, zużywając przy tym mniej paliwa niż dziś. A w połączeniu z napędem elektrycznym wejdą one na obszar osiągów zajmowany dziś przez silniki V8”, skomentował Derek Crabb.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo Engine Architecture

Podobne wiadomości:

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Aktualności 2017-07-11

Wybory Car of the Year 2013: and the winner...

auto motor i sport 0000-00-00

Na salonie w Genewie ogłoszono zwycięzcę konkursu Car of the Year, w jury którego zasiada również "nasz" człowiek, red. Maciej Ziemek.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.