Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Volvo wykryje krawędzie jezdni i barierki

Volvo wykryje krawędzie jezdni i barierki

Do samochodów trafiają coraz nowocześniejsze rozwiązania, które mają dbać o bezpieczeństwo podróżujących. Mają chronić przed uderzeniem w inne auto, ale także w pieszego czy zwierzęta. Volvo niedługo wprowadzi system, dzięki któremu nie najedziemy już na krawężniki oraz barierki postawione przy drogach, a tym samym nie zjedziemy z drogi.

Volvo wykryje krawędzie jezdni i barierki
Volvo zademonstrowało w Goeteborgu szereg rozwiązań, jakie w 2015 roku trafią do produkcji wraz z nową generacją modelu XC90. Jednym z najbardziej dopracowanych na dzień dzisiejszy systemów jest system wykrywający krawędź drogi lub barierę, zapobiegający wypadnięciu pojazdu z drogi.

Nowy system trafi kolejno do modeli, które powstaną na najnowszej platformie podwoziowej Volvo - SPA. Na początku będzie to nowa generacja Volvo XC90. System wykrywający krawędzie jezdni będzie powiązany zarówno z układem kierowniczym, jak i hamulcowym.

Wykorzystuje on kamerę i radar, które śledzą położenie samochodu względem krawędzi jezdni. Układ rozpoznaje bariery energochłonne, białe linie oznaczające krawędź jezdni, a także linie pobocza, nawet gdy nie są wyraźnie oznaczone. W przypadku wykrycia, że samochód wyjeżdża z drogi, system przejmuje kontrolę nad układem kierowniczym i samoczynnie koryguje tor jazdy. Ta korekta odbywa się w sposób zdecydowany, ale jednak na tyle wyważony, by samochód nie wpadł w poślizg. Układ działa w zakresie prędkości 70-200 km/h jest więc rozwiązaniem zdecydowanie bardziej przydatnym w trasie, niż podczas jazdy miejskiej.

Autonomiczna korekcja toru jazdy jest tak pomyślana, by pomóc kierowcy uniknąć zjechania z jezdni, ponieważ takie przypadki często kończą się tragicznie. W sumie niemal połowa śmiertelnych wypadków w Szwecji i Stanach Zjednoczonych jest wynikiem wypadnięcia pojazdu z drogi. To wypadki, w których nie dochodzi do zderzenia pojazdów, lecz w których kierowca zasłabł, zasnął za kierownicą lub w którym zabrakło mu koncentracji. Taki scenariusz dotyczy tras, po których samochody poruszają się z prędkością powyżej 70 km/h, dlatego konsekwencje wypadnięcia z drogi są tak poważne.

Volvo w przeciągu najbliższych kilku lat już zapowiedziało wprowadzenie kolejnych systemów bezpieczeństwa. Będą one mogły aktywnie korygować tor jazdy, a nawet w razie potrzeby prędkość jazdy. Samochody oparte na platformie SPA mają być znaczącym krokiem przybliżający Volvo do osiągnięcia celu 2020. Od tego roku poziom bezpieczeństwa w samochodach Volvo ma być tak wysoki, aby nie ginęli w nich ludzie.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volvo XC90
Volvo XC90
Cena podstawowa już od: 229 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Volvo V90 Cross Country - znamy polskie ceny

Volvo V90 Cross Country - znamy polskie ceny

Aktualności 2016-09-21

Kolejni producenci wycofują się z salonu w Paryżu

Kolejni producenci wycofują się z salonu w...

Aktualności 2016-09-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj