mojeauto.pl > motogazeta > Technika > W BMW już nie pomylisz paliwa

W BMW już nie pomylisz paliwa

Po markach Ford i Land Rover także i BMW zdecydowało się wprowadzić do swoich modeli blokadę chroniącą przed zatankowaniem niewłaściwego paliwa. Co ważne, przyszli właściciele bawarskich samochodów, nie zapłacą za ten system ani grosza.

W BMW już nie pomylisz paliwa

W blokadę seryjnie wyposażone będą wszystkie modele z silnikami wysokoprężnymi. To właśnie w przypadku Diesli, ze względu na szerszy otwór wlewu najczęściej dochodzi do pomyłek i zatankowania auta benzyną. W przypadku pojazdów z silnikami benzynowymi taki system nie jest wymagany, bowiem średnica pistoletu z olejem napędowym jest szersza niż wlew zbiornika. Co roku pomoc drogowa ADAC w Niemczech pomaga w ponad 5000 przypadkach na skutek zatankowania niewłaściwego paliwa. Usuwanie skutków takiej pomyłki wiąże się z dużym nakładem pracy, a często także z dużymi kosztami.

Zamontowane w modelach BMW z silnikiem wysokoprężnym zabezpieczenie przed zatankowaniem nieprawidłowego paliwa jest tak skonstruowane, że pozwala wprowadzić wyłącznie pistolet do tankowania oleju napędowego. Wlew paliwa w tych pojazdach wyposażony jest w blokadę, która jest tak skonstruowana, że można ją odblokować wyłącznie unormowanym pistoletem to tankowania oleju napędowego. Natomiast za pomocą pistoletu do tankowania benzyny, który ma mniejszą średnicę, nie można odblokować króćca wlewu paliwa.

System przewiduje jednak również wyjątkowe sytuacje, w których samochód z silnikiem wysokoprężnym tankowany jest nie z dystrybutora, a z kanistra rezerwowego. Małe otwory po zewnętrznej stronie wlewu paliwa umożliwiają wprowadzenie małej ilości paliwa. Tankowanie z kanistra wymaga zatem nieco większej staranności – a jednocześnie przypomina kierowcy, aby sięgnął po prawidłowe paliwo.

Zobacz koniecznie: Wszystko o BMW
Tematy w artykule: BMW

Podobne wiadomości:

Koniec ery Bangle'a w BMW!

auto motor i sport 0000-00-00

Złe paliwo w baku

Złe paliwo w baku

Technika 2008-10-17

Komentuj:

~aaa 2009-01-27

Magnum, a dla opału proponuje sześciokąt. Tylko co dla LPG? Krzyżyk?

~Pot PIS 2009-01-27

No tak, ale zeby wytlumaczyli na czym tak blokada polega, to nie.

~Magnum 2009-01-26

Mój pomysł to: Benzyna - trójkątna końcówka, Diesel - okrągła końcówka. Dlaczego Unia E. się tym jeszcze nie zajęła? Gdzie nasi eurodeputowani?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.